A cukorfogyasztás ártalmairól, veszélyeiről sokat hallottunk már. Tudjuk, hogy nem csak az elhízásnak, de számos betegségnek az okozója is lehet a túlzott cukorbevitel, sőt sokak szerint függőséget is okoznak az édes ízek. Így nem csoda, hogy a fogyókúrázók, egészséges életmódra váltók első dolga szokott lenni, hogy a fehér kenyér mellett kihagyják a cukrot is az étrendjükből.
Nagy Bea dietetikus szerint mindenképp érdemes kihagyni vagy lecsökkenteni a cukorfogyasztást, ha fogyni szeretnénk. De akkor is, ha egyszerűen csak egészségesebben szeretnénk élni: gondoljunk a jövőre, kezeljük prevenciós módszerként a kérdést.
– fogalmazza meg a szakember, aki szerint vannak egészségesebb, sőt sokszor természetesebb alternatívák a fehér cukornál.
Az első, amit megtehetünk, hogy barna cukorra cseréljük a fehér cukrot. Azért jobb az előbbi, mert a szervezetünknek több időre és energiára van szüksége ahhoz, hogy lebontsa azt, mint a fehéret. Ugyanaz a történet, mint a barna rizsnél vagy a teljes kiőrlésű kenyérnél: lassabb a felszívódás, későbbre emelkedik meg a vércukorszint, nincs drasztikus vércukorszint-növekedés, de csökkenés sem – tudjuk meg a szakembertől. Nagy Bea szerint ha a fogyókúrában használjuk a barna cukrot, jó úton járunk, de még jobb lenne arra törekedni, hogy teljesen iktassuk ki az étrendünkből, például a reggeli kávéból, teából, zabkásából.
Ugyanis bár egészségesebb, kalóriában mérve szinte észrevehetetlen különbség van a barna és a fehér cukor között.
Hasonló a helyzet a mézzel is: a méz egy egészséges élelmiszer, jobb választás a fehér cukornál, hiszen számos pozitív élettani hatása van a szervezetünkre. Viszont nem „fogyókúrásabb” vagy diétásabb a cukornál: 1 g méz ugyanúgy 4 kcal, mint 1 g cukor.
Nagy Bea szerint nem szabad elfelejteni, attól, hogy valami esetleg kevesebb kalóriát tartalmaz, nem feltétlenül egészségesebb. Itt kell beszélnünk például az édesítőszerekről, főleg a mesterségesekről.
– fogalmaz a dietetikus, aki szerint érdemesebb inkább a természetes édesítőszerek felé fordulnunk, ha nem tudunk lemondani az édes ízekről. „Vannak természetes édesítőszerek, amelyeknek alacsonyabb a glikémiás index értéke (https://hu.wikipedia.org/wiki/Glik%C3%A9mi%C3%A1s_index), ilyen például a nyírfacukor (xilit) vagy a stevia. Ezek használata szintén csak mértékkel ajánlott, de mindenképpen egészségesebbek, mint a mesterséges társaik” – tudjuk meg a szakembertől, aki azt javasolja, ha már mindenképpen az ízt hiányoljuk az ételeinkből, akkor használhatunk vaníliát, fahéjat és más természetes aromát, amelyekkel be tudjuk csapni az ízlelőbimbóinkat.
Bármelyik édesítőszert választjuk, a csomagoláson meg van adva pontosan, hány gramm cukornak felel meg, erről ugyanis mindig gondoskodik a gyártó. A szakember szerint az ízük nagyon változó, meg kell igazából barátkozni velük, tehát ez is egyéni ízlés kérdése. Ugyanakkor nem minden édesítőszer ajánlott főzéshez-sütéshez, az aszpartám például nem. „Barna cukrot, mézet, xilitolt, szacharint, szukralózt használhatunk főzéshez, de igazából a bevált receptjeinket is át lehet alakítani úgy, hogy fele annyi cukrot használunk” – javasolja a dietetikus. Közben felhívja a figyelmet arra, hogy
a mesterséges édesítőszerek fogyasztásának a hosszú távú hatását nem ismerjük még, ugyanakkor némi mellékhatással is járhatnak: okozhatnak fejfájást, hasmenést, depressziót és étvágynövekedést, kutatják a rákkal való összefüggést is,
viszont a dietetikus szerint a félévente egyszer elfogyasztott zérós Cola miatt nincs amiért aggódnunk.
Nem szabad elfelednünk, hogy nem csak a kávé, tea édesítésére kell gondolnunk, amikor cukorról beszélünk, a különböző szénhidrátok szinte minden élelmiszerben megtalálhatók. „Ha kihagyjuk a fehér cukrot az étrendből, és az összes többi édesítőből nagyon keveset használunk, közben odafigyelünk a többi étkezésünkre, mozgunk, pihenünk, biztosan lesz eredménye. De ha csak mézet vagy barna cukrot teszünk a kávénkba reggel fehér helyett, attól ne várjuk, hogy hetente 1-2 kilóval kevesebbet mutasson a mérleg” – mondja a dietetikus szakember.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.