Az interneten és az üzletekben is jó ideje hirdetik már, hogy közeledik a fekete péntek, amikor jelentős kedvezményekkel kecsegtetik a vásárlókat. A fekete péntek (Black Friday) nevet egykor a philadelphiai rendőrség adta az Amerikai Egyesült Államok egyik nemzeti ünnepét, a hálaadást követő napnak:
eredetileg azokra a hatalmas forgalmi dugókra utalt, amelyek a hálaadás utáni pénteken kezdődtek a karácsonyi bevásárlási roham rajtjakor.
Ez így is maradt volna, ha 1966-ban egy bizonyos Abe S. Rosen önkormányzati közönségkapcsolati alkalmazott javaslatára a helyi kereskedők nem próbálják meg a black friday szó negatív jelentését átalakítani. A hálaadást követő pénteket már nem a hatalmas forgalommal összefüggésben kommunikálták, hanem a karácsonyi bevásárlás kezdetével kötötték össze, ami ugyan hatalmas autós és gyalogos forgalmat jelentett Philadelphia belvárosában, de a boltok is zsúfolásig megteltek. A PR-akció sikeres volt, és egy idő után a kereskedők, annak érdekében, hogy minél több vásárlót az üzletekbe csalogassanak, az átlagosnál magasabb árkedvezményeket adtak. Mivel a hálaadás az Egyesült Államokban november negyedik csütörtökén van, a fekete péntek így november 23–29. közé esik. Az amerikai szokás azonban jó ideje elterjedt a nagyvilágban.
Romániában is évről évre nő a 2011-ben meghonosított Black Friday iránti érdeklődés, tavaly alig pár nap alatt 250 millió euró értékű eladott termékkel számoltak az üzletek. Ezek között is a webáruházak taroltak, az eMAG például 28 százalékkal több terméket adott el, mint 2017-ben, összesen mintegy 460 millió lej értékben.
Az áruház honlapját egyetlen nap leforgása alatt 9,5 millió alkalommal látogatták meg a vásárlók,
ugyanakkor 55 ezer új klienst sikerült bevonzania az akcióival. Az idei fekete péntek minden eddigi rekordot megdönthet, egy hazai elemzőcég tanulmánya szerint 300 millió eurós forgalomra számítanak.
Az idei már a kilencedik hivatalos fekete péntek lesz Romániában, csúcspontja pedig november 15-én várható, erre a napra ugyanis akár 80–90 százalékos árengedményekkel kecsegtetik a hazai vásárlókat a hagyományos üzletek és a webáruházak egyaránt. Erre a napra hirdette meg fekete pénteki árleszállításait az eMAG is, az online áruház termékeihez egy napig lehet akciós áron hozzájutni. Lesz egy úgynevezett második fekete péntek november 29-én is, némely üzletek inkább az amerikai dátumra időzítették az árleszállításaikat, ugyanakkor van, ahol már el is kezdődtek a fekete péntek apropóval az árcsökkentések, és akár november végéig ezzel a jelszóval csábítják a vásárlóikat az üzletekbe, webáruházakba. Az akcióban részt vevő üzletek listája megtalálható a www.blackfriday.ro oldalon, ahol üzletek, márkák, termékek szerint csoportosították az árleszállításokat, sőt az is látszik, ahol már megkezdődtek a fekete pénteki akciók.
A kecsegtető akciók azonban sok elégedett vásárló mellett számos fekete péntekből kiábrándult, becsapott vásárlót is eredményezhetnek. Éppen ezért nem árt óvatosnak, megfontoltnak lenni, főleg ha nagy összegű vásárlást tervezünk a beígért akciók apropóján. Laurențiu Moldovan Hargita megyei fogyasztóvédelmi felügyelő a Székelyhon megkeresésére elmondta, a vásárolni szándékozóknak azt javasolja, hogy a kinézett termék árát napokkal a fekete pénteki leárazások előtt ellenőrizzék, hogy lássák, az akció napján látott leárazás valós-e vagy sem.
– ajánlja a szakember.
Egyébként valóban gyakori jelenség Romániában, hogy az a bizonyos áthúzott összeg, amely az akció napján egy adott termék mellett szerepel, nagyobb, mint amennyiért a kereskedő az előző napokban kínálta. Ebben az esetben a vevő néha majdnem semmit nem nyer, csak azt hiszi, hogy olcsóbban vásárolt. Ráadásul a törvényes előírások értelmében a leszállítást a fekete pénteket megelőző harminc napon alkalmazott legalacsonyabb árra kell alkalmazni, annak kell lennie a viszonyítási alapárnak. Amúgy az árak azokon az ár-összehasonlító oldalakon is ellenőrizhetők, ahol egy-egy árucikk több vállalkozás árukészletében is megtekinthető. Ha megtaláltuk a webáruházat, ahol vásárolni szeretnénk, számítanunk kell arra is, hogy a megnövekedett érdeklődés miatt nem biztos, hogy ténylegesen meg tudjuk venni a terméket. A korábbi években számos panasz érkezett a fogyasztóvédelemhez – tudtuk meg Laurențiu Moldovantól – egyebek közt azért, mert a kereskedők nem jól mérték fel az árukészlet iránti várható érdeklődést, így több esetben nem vagy csak jelentős késéssel tudtak eleget tenni a vásárlási feltételeknek.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.