Napjainkban a magyarországi csárdák a vendéglátás sajátos fellegvárának számítanak, ahol a vidék jellegzetes ételeit, ízeit, a hagyományos magyar konyha legfinomabb falatait kóstolhatjuk meg. Magyarország-szerte találkozhatunk csárdaéttermekkel főutak mentén, településeken kívül, de ma már benn a városközpontokban is.
Ezek olyan vendéglátóhelyek, ahova érdemes betérni, ha finom marhagulyást, halászlevet vagy egy tányér pörköltet szeretnénk enni.
A Kelet-Magyarországon található Kondorosi Csárda azon kevés csárdaépületek közé tartozik, amely eredeti formájában maradt fenn. A hagyomány szerint nyolc út találkozásánál épült 1740 körü, Rózsa Sándor kedvenc bújdosóhelyének számított, de a többi híres betyár is megfordult falai között. Azért is érdemes betérni a Kondorosi Csárdába, mert az étterem szomszédságában működő múzeumban részletes összefoglalót kapunk a csárda és általában a magyarországi csárdavilág történetéből.
Ha a vendég belép a csárdába, akkor valamit fogyaszt is. Aki a hagyományos magyar konyhát kedveli, az biztos, hogy nem marad éhen, hiszen olyan remek levesek közül válogathat, mint az alföldi marhagulyás csipetkével, a füstölt csülökkel és parasztkolbásszal készülő Jókai bableves, az Újházi tyúkhúsleves vagy a híres betyárra emlékeztető Sobri Jóska levese, ami kapros leveskülönlegesség borjúlapockából fürjtojással és zöldségekkel. A betyárlevesként kínált raguleves sertéslapockából készül gombával és zöldségekkel.
A főételek közül megemlítendő a cigánypecsenye, a ropogósra sült sertéscsülök, a kemencében sült vörösboros kacsa vagy a sültes tálaka, ilyen a betyártál, pandúrtál, bicskás tál. A teljes cikket megtalálják a Székelyhon napilap Erdélyi Gasztró mellékletében.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.