A hajszíneket egy tízes skálába sorolják be attól függően, hogy mennyire sötét vagy világos az adott szín. A teljes feketét az 1-es érték jelenti, a szőkét a 10-es, ez még természetes hajszín. Ezen felül az ultravilágos szőkék más kategóriába kerülnek. Egy tízesnek minősülő árnyalatból könnyű egy egyest színezni, fordítva viszont már hozzáértést és időt igényel. Fokozatosan kell megváltoztatni a haj színét – magyarázza Sajtos Katalin.
„Ha bejön egy kliens, hogy szeretne hajat festetni, az a legfontosabb, hogy mi az elképzelése, és abból én mit tudok megvalósítani.
Egy kökényfekete hajból nehéz lesz hamvasszőkét varázsolni egyetlen alkalomból. Amit tudok, megteszek, de van egy határ, amit nem lehet átlépni, mert tönkremegy a haj” – mutat rá a csíkszeredai fodrásznő.
Hozzáteszi, ha a kliens bevállalja a folyamatot, lassan és biztosan el tudják érni az áhított hajszínt, de olyan is van, hogy a szőkítőpor leveszi a végét, a közepét. Ha természetes hajról van szó, akkor egy kicsit könnyebb, de akinek sötétfekete a haja, annak azt ajánlja, ne próbálkozzon otthon, forduljon szakemberhez. Még így is megtörténik, hogy letörik, vagy nem az a szín lesz, amit szeretett volna. A hajnak is van egy szerkezete, megvan, hogy mit lehet, mit nem, a fokozatosság itt is fontos. A lépésről lépésre haladás már csak azért is fontos, hogy maradjon haja az ügyfélnek nem csak holnap, hanem öt év múlva is.
Amennyiben valaki otthon festené a haját, vagy festetné meg a barátnőjével, szomszédasszonyával, figyeljen oda, hogy ne csak találomra emeljen le egy hajfestéket a polcról az üzletben – javasolja a szakember. Nagyon fontos, hogy meg kell nézni a garanciaidejét, előbb kipróbálni, hogy okoz-e allergiás tüneteket, és lehetőleg minőségi festéket kell választani.
„Mi ahhoz, hogy szép szőkét fessünk, több színből kavarjuk ki a festéket.
– figyelmeztet. Hangsúlyozza: kétfajta márkát ne keverjünk, ne fessünk rá egyikkel a másikra, mert nem lesz olyan a színe, mint amilyent a dobozon mutat. Körülbelül a harmadik festésre áll át olyanra, amilyent szeretnénk.
„Amikor valaki otthon festi a hajtövét, legtöbbször rákeni a haj végére is a megmaradt festéket, ami rossz szokás. A végére mi sem teszünk erős oxi festéket, arra mi is másfajtát teszünk, például a szőkéknek vannak olyan színezők, oxik, amelyek nem szárítják a hajat, sőt, feltöltik, és puha lesz. Ha mindenképp fel szeretné tenni valaki a hajvégekre a festéket, várjon húsz-huszonöt percet, miután felvitte a hajtőre, és utána vigye fel a hajvégekre. Ahol ősz haj van, ott ötven percet kell rajtahagyni, mindegy, hogy milyen szupergyorsan ható a festék. Az utolsó huszonöt percben a festékre töltsünk egy kicsi vizet, kavarjuk össze, és masszírozzuk bele az egész hajba. Szőkét nem ajánlatos a haj végére tenni, de egy feketénél, barnánál meg lehet próbálni, hogy kicsi fényt kapjon a haj” – magyarázza.
Megtudjuk, ezek a modern festékek már nem olyanok, mint amilyeneket húsz évvel ezelőtt használtak, annak idején nem volt egyszerű kikavarni a festéket, főleg szőkét nagyon nehéz volt festeni. Ma annyiféle festék van, annyiféle lehetőség, csak
kell tudni használni a termékeket, éppen ezért fontos, hogy ha nem is megy valaki fodrászatba, kérje ki egy szakember tanácsát.
Ugyanakkor a haj egészsége szempontjából nem csak az a mérvadó, hogy mit kenünk rá, hanem az is, hogyan táplálkozunk, milyen életmódot élünk, mennyi vitamint viszünk be a szervezetünkbe.
A trendekkel kapcsolatban elmondta, minden hajszín divatos idén: a barna, a szőke, a fekete, a lila, a kék, a zöld. Divat az egyszínű rövid haj, de a hajba csempészett egy-két színes tincs is. „A járvány előtt menő volt a rozsda, a rózsaszín, sokan festettek kék tincset, zöldet. Most a rövid a trendi, de sokan szeretik a hosszú hajat is. A rövid hajhoz is kell tudni öltözni, azzal is foglalkozni kell, sőt, többet, mint a hosszúval. Minden hajjal dolog van. Ahhoz, hogy rendezett, szép legyen, oda kell figyelni. Divat a fonás, a kontyok már nem annyira népszerűek, a minél lazább, egyszerű frizurák mennek. De divat a breton, az egyenes haj, illetve a menedékes is” – sorolja a fodrász.
Kérdésünkre, hogy mit tartalmazzon egy nő otthoni „hajápolási kosara”, elmondja: elsősorban a hajtípusnak megfelelő sampont és balzsamot. „Amit ajánlok, az az, amivel dolgozok, mert azt ismerem. Amennyiben valaki nem tudja megengedni a professzionális termékek megvásárlását, mindenképp törekedjen arra, hogy minőségit válasszon. Fontos, hogy hajmosás után mit teszünk a hajra. A balzsamon kívül a hajvégekre is ajánlott pakolást is tenni, amit nem kell lemosni. Ne dörzsöljük, szépen dolgozzuk bele a hajba. Mosás után nem szabad szárazra törölni a hajat törölközővel, finoman töröljük, ne csavarjuk. Ajánlott egy jó hajszárító, minőségibb hajvasaló, göndörítő – ez alap egy nő esetében.”
Hozzáteszi: amennyiben valaki naponta vasalja a haját, egy idő után töredezni fog, kiég. Ugyanakkor lényeges, hogy milyen fésűt használunk, mert az olyan nem jó, amelyik húzza, kócolja a hajat. A szakember szerint érdemes lassan és nyugodtan fésülni, adjunk egy kis időt a hajnak, a mosásnak, szárításnak. Ha nem áldozunk időt mindezekre, egy idő után látszani fog.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.