Korokat átívelő ízutazás: a Kossuth-kifli

Liget 2020. április 22., 12:50

Számos élményt felszínre hoz a kissé megpörkölődött dió vagy mandula íze az omlós piskótán, amit félhold alakúra szabva sorakoztatunk fel a süteményestálon. A Székelyhon napilap Erdélyi Gasztró kiadványában egy olyan süteményt mutatnak be, amely sokaknak a gyermekkort idézi, de amely regényt is ihletett, az pedig folytatásos tévéfilmet eredményezett.

Korokat átívelő ízutazás: a Kossuth-kifli
galéria
Látványként is kívánatos a Kossuth-emlékezetű sütemény Fotó: Erdély Bálint Előd

Ha minden igaz, amit a gasztrótörténet állít, a pozsonyi Palugyay Jakab-féle vendéglőben ismerte és kedvelte meg Kossuth Lajos a róla elnevezett könnyű süteményt. A Zöldfa szálló a Nemzetgyűlés épületével szemben állt. Ennek az erkélyéről jelentette be a téren összegyülekezett sokaságnak 1848. március 17-én Kossuth Magyarország újjászületését, miután V. Ferdinánd aláírta az Áprilisi törvényeket. Azt is feljegyezték, hogy azon az erkélyen állva mutatta be a városnak az első felelős magyar kormány miniszterelnökét, Batthyány Lajost is.

Palugyay Jakabnak, „a pozsonyi Gundelnak” a világhírű pincészetét Jókai Mór is megénekelte egy tárcában. Az eredetileg pozsonyi kiflinek nevezett süteményt, amiből Kossuth a mandulás változatot kedvelte, Palugyay 1848-ban nevezte el Kossuth-kiflinek.

Hamar sokak kedvenc olvasmányává vált Fehér Béla Kossuthkifli című történelmi (kaland)regénye, ami egyfajta Jókai paródia. Ennek alapján készült Rudolf Péter rendezésében 2013 és 2015 között a hatrészes magyar televíziós filmsorozat. A gazdag nyelvezetű, fordulatos történet az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején játszódik.

További érdekességeket tudhatnak meg az az Erdélyi Gasztró április 22-ei lapszámából, ahol arról is olvashatnak, hogy miképpen is készül ez a nagyszerű sütemény.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.