Masszőrkézben ellazult test és elme

Hajnal Csilla 2017. április 13., 10:55

Betegségeink, testi panaszaink mögött legtöbbször lelki okok rejlenek. Ezért nem elég csak a tüneteket kezelni, a betegség forrását kell keresni.

Masszőrkézben ellazult test és elme
galéria
Minden testi bajunk, nyavalyánk mögött bizony ott van egy lelki háttér

Tőkés Lajos gyógymasszőrrel beszélgettünk arról, hogy hogyan lazítja ki a testi befeszüléseket, és ezzel együtt hogyan oldódik fel a beteg elméje is. A gyógyuláshoz azonban ez még nem elég: be kell vallanunk magunknak, hogy mi magunk vagyunk a felelősek saját egészségünkért, és tennünk is kell azért, hogy meggyógyuljunk – véli a gyógymasszőr, aki a klasszikusnak számító svéd masszázst, a tibeti masszázst, és a régi falusi „gyúrás” módszereit ötvözi az energiával történő kezeléssel.

– Mióta foglalkozol gyógymasszázzsal, és mi késztetett arra, hogy elkezdjed?

– Ha emlékezetem nem csal, akkor úgy tizenöt évvel ezelőtt kezdődött, amikor egyik előző munkahelyemen a szükség és az adott helyzet úgy hozta, hogy egyik munkatársam fájó fejét megmasszíroztam. Elmondása szerint migrénje volt, ami sokak keserű tapasztalata szerint nem egy kellemes délutáni szieszta.

Tíz percre rá miután megmasszíroztam a fejét és a nyakát, az addigi hasogató fájdalom megszűnt.

Nagyon örvendett az illető, de mondanom sem kell, hogy én még jobban, ugyanis ott és akkor próbáltam ki először egy általam elképzelt technikát, amelynek a lényege abban állt, hogy kombináltam a közönséges fej- és nyakmasszírozást egy mentális gyakorlattal. Mondhatjuk úgy is, hogy egy dinamikus meditációval. Most persze sokan kérdezhetnék, hogy hogyan kerül a csizma az asztalra, merthogy a masszírozás az egy dolog, a meditáció vagy mentális gyakorlat meg egy másik szegmense az életünknek.

Masszírozáskor fizikailag hatunk egy másik személyre, meditáció alatt pedig saját belső világunkban vagy világunkon dolgozunk.

Ezt akkor azért próbáltam ki, mert éppen akkoriban került a kezembe egy olvasmány, amelyben nem volt ugyan szó masszírozásról, csak egy mentális energiát fokozó technikáról. A munkahelyemen pedig egyre sűrűbben vették igénybe a szolgálataimat, és mivel hála Istennek hatásosnak bizonyult, nem akartak lemondani róla. Akkoriban került hozzánk egy kolléganő, aki pránanadival is foglalkozott szabadidejében. Az ő biztatására én is elkezdtem járni, és a technikákat elsajátítani.

Tulajdonképpen a pránanadi energiával való gyógyítással is foglalkozik. Az ott szerzett tudást is beépítettem a technikámba. Akkoriban lettek az első klienseim, habár igazából nem szeretem ebben az esetben használni ezt a szót. Rá egy évre végeztem el egy tibeti meridián masszázs kurzust, amelynek egyes elemeit szükség esetén szintén alkalmazom.

Ami masszőrként mindig is motivált, az a partnereim hálája, és az, hogy gyógyítani tudok, hogy megadta a sors – vagy nevezzük Istennek – ezt a lehetőséget.

Szerintem beteg a világ, betegek az emberek, beteg a társadalom, és ezt nem lehet véka alá rejteni. Alig találkozok olyan emberrel, legyen az akár húszéves, akinek ne lenne valamilyen baja, és jó érzés segíteni, nem csak a masszírozással, mert az az éremnek csak az egyik oldala, hanem a beszélgetéssel is. Mert ahogy lassan ellazul a test, úgy ellazul az elme is, és megnyílnak az emberek.

Nem csak hiszem, de tudom, hogy egy jó masszőr jó pszichológus is kell legyen.

Mert minden testi bajunk, nyavalyánk mögött bizony ott van egy lelki háttér, ami kilencven százalékban felelős a testi fájdalmakért. Én hiába lazítom ki a vállát, és veszem le róla a feszültséget, ha miután leszállt a masszírozó asztalról másnap újra fél, hogy vajon elég jó-e a munkahelyén, a családban, a barátoknál? Enyhén felhúzott vállakkal jár, finoman befeszülve, és mikor újra az asztalomra kerül, pont olyan mint azelőtt, én meg kezdhetem elölről.

Tőkés Lajos tizenöt éve foglalkozik gyógymasszázzsal

Ehhez vagyunk szokva, ezt sulykolja belénk az élet, mindenki tegye a dolgát. A tanár tanítson, az orvos gyógyítson, a masszőr meg lazítsa ki az izmokat, mert hát ugye azért van. Valóban, de az egészség nem árucikk. Tudom, ahhoz vagyunk szokva, hogy ami kell, azt megvesszük, ezt sugallják a reklámok is. Fáj a fejed? Vedd meg ezt a csodaszert, és elmúlhat a fejfájásod! Nem elmúlik, hanem elmúlhat! Feltételes módban használják, ugyanis senki nem garantálja, hogy valóban elmúlik a fejfájásod. Ki látott már olyan árucikket, amely nem látja el a neki szánt szerepet? Ha én autót veszek, akkor teljesíti azt, amire rendeltetett. Ha egy televíziót veszek, és nem működik, akkor azt azon nyomban visszavihetem, és kicserélik egy olyanra, amely tökéletesen működik. Az orvosságokkal ez nem megy, senki nem garantál. Csak lehetőségeket vásárolunk jó pénzért.

 – Akkor mégis mit javasolsz, mit lehet tenni?

– Szerintem a helyes hozzáállás az, hogy belátjuk, és töredelmesen bevalljuk magunknak, hogy igenis mi magunk vagyunk a felelősek saját egészségünkért. Ahogy fel tudtuk borítani, úgy helyre is tudjuk állítani, ha nem is teljesen egyedül, de egy kis segítséggel.

Mi magunk kell a legnagyobb erőfeszítést kifejtsük. Nem az a helyes álláspont, hogy én megfizetem az orvost, és ő gyógyítson meg.

Csak sajnos lusták az emberek, tapasztalatból tudom. Majd minden partneremnek felajánlok egy gyakorlatsorozatot, amit ha napi rendszerességgel végez, akkor a legjobb egészségi állapotba kerül negyven napon belül, és úgy is marad. De sajnálják azt a napi fél órát, túl nagy ár.

– Milyen problémákkal, betegségekkel fordulnak hozzád? Kik?

– Leginkább gerincproblémákkal, de sok a váll meg a nyaki panasz is. Persze mozgásszervi nehézségekkel küzdők is vannak. Még daganatos betegségben szenvedők is kértek segítséget.

– Hogyan hat a masszázs a hátfájással küzdőkre például?

– Rájuk hat a leglátványosabban. Egy kellő alapossággal ellazított és felmelegített gerincet, ha kiropogtatok, akkor minden esetben azonnali fájdalom enyhülés és megkönnyebbülés tapasztalható.

 – Milyen típusú masszázs létezik, és te milyen technikákat alkalmazol?

– A masszírozó technikáknak se szeri, se száma, olyan sok van. Én egy saját magam által kifejlesztett és tesztelt technikát alkalmazok, amelyben megtalálhatók a klasszikusnak számító svéd masszázs, tibeti masszázs, az úgynevezett régi falusi „gyúrás” és az energiával történő kezelés is.

Rengeteg masszázstechnika létezik, sokan kombinálnak többféle módszert

– Kiknek ajánlod és milyen rendszerességgel a masszázst?

– A masszírozást én igazából mindenkinek csak ajánlani tudom. Persze vannak emberek, akik nem viselik el, mert valamilyen oknál fogva viszolyognak tőle. Igazából csak azt tudom mondani, hogy a puding próbája az evés. Szóval ki kell próbálni, és figyelni a hatását. Az ember utána meg eldönti, hogy hogyan tovább, mert már egy ismeret birtokában van.

– Mi a különbség a relaxáló masszázs és a gyógymasszázs között?

– Míg az elsőben a hangsúly a test és lélek ellazításán és harmonizálásán van, addig a másodikban célzottan valamilyen testi panaszra adunk kezelést különböző technikák segítségével.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.