Méhviaszgyertyával hangolódni az ünnepre

Liget 2020. december 24., 11:39

A méhviaszt évszázadok óta alkalmazzák gyertyák, gyógyszerek és kozmetikumok előállítására. A karácsony hangulatát idézi az Erdélyi Napló riportja, amelyben a Kolozsváron élő Kovács Árpáddal kalotaszegi méhészetének fejlesztését és a méhviaszgyertyák készítésének műhelytitkait járták körül.

Méhviaszgyertyával hangolódni az ünnepre
galéria
Karácsonyi hangulat. Ünnepek táján keresettek a betlehemes méhviasztermékek is Fotó: Jakab Mónika

Az egyiptomiak szigetelőanyagként, a rómaiak a vízálló hatása miatt alkalmazták, az ókorban már szobrok és ékszerek készítésére is használták a méhviaszt. A középkorban fizetőeszköz szerepe volt.

Kovács Árpád kalotaszegi méhész a méhviasz-feldolgozást a mai kor igényeihez igazította.

Nagyapja is méhész volt, a mesterséget később édesapja vette át, amit családi hagyományként a fiára hagyott. Szülőfalujában, a Kolozsvártól 50 kmre fekvő Magyargyerőmonostoron jelenleg 32 méhcsaládot gondoz. A nagyvárosi zajból kilépve számára ez a foglalatosság jelenti a felüdülést és a kikapcsolódást.

Öntött és méhviaszlapból sodort gyertyák különböző árnyalatokban Fotó: Jakab Mónika

Miután édesapjától átvette a méhészetet, a kaptárokat átalakította. A régi keretekből sok méhviasz megmaradt, amit a kereskedők nem fizettek meg. Ekkor jött a mentőötlet, hogy a méhviasznak mégsem szabad kárba vesznie:

az alapanyagból valami olyasmit akart készíteni, ami nemcsak szép, de környezetkímélő is.

Kovács Árpád elmondta, a paraffinból készült gyertya – amely minden bevásárlóközpontban megvásárolható – a méhviasszal ellentétben káros az egészségre. A méhviaszból készült gyertyákat sokkal drágábban és nehezebben lehet előállítani, de jótékony hatásai világszerte ismertek. Olvassák el a teljes cikket az Erdélyi Napló legfrissebb számából !

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.