Önkéntesként Indiában: sok rögtönzés, hajmeresztő valóság, életre szóló élmény

Ilyés Krisztinka 2024. december 03., 17:11 utolsó módosítás: 2024. december 03., 17:13

A Csoma Szobája Alapítvány önkéntes programjának köszönhetően jutott el a Himaláján található Zangla faluba a szentegyházi Benedek Szabolcs és a csíkszeredai Burista Emese. Az önkéntes munka célja a 240 évvel ezelőtt született Kőrösi Csoma Sándor egykori lakóhelyének restaurálása volt. A két fiatal amellett, hogy megismerkedett a helyi kultúrával, megmászta a Himalája egy kevésbé ismert hegycsúcsát is.

•  Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma
galéria
Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma

– Idén nyáron ti is részt vettetek a magyarországi Csoma Szobája Alapítvány önkéntes programjában. Mi indokolta a döntéseteket, miért csatlakoztatok a programhoz?

Szabolcs: Hallottunk már ismerősöktől egy projektről valahol a Himalájában, de nem tudtunk róla konkrétumokat. Sokkal később véletlenszerűen dobta elénk a közösségi média. Az embereknek való segítségnyújtás és az önkénteskedés közel áll hozzánk (évek óta önkéntesek egy helyi hegyimentő csapatban – szerk. megj.). Rendkívül izgalmasnak találtuk a projektet, a leírás alapján szinte mindenre szükség volt, amihez értettünk.

Szerettük volna próbára tenni magunkat, hiszen folyamatosan képzéseken veszünk részt, kamatoztatni akartuk a képességeinket. Célunk az volt, hogy valami igazán különleges dologgal foglalkozzunk, megismerjünk egy teljesen más kultúrát, és nem tagadjuk, nagyon vonzott a Himalája felfedezése is.

Rengeteg különleges kvalitást vártak el, amelyek többségével rendelkeztünk, például: magashegyi tapasztalat, extrém környezetben szerzett gyakorlat, fejlődő országokban végzett tervezési tapasztalat, a saját kultúránktól eltérő környezetben való időtöltés, önkéntes múlt, csapatmunkában szerzett tapasztalat, angol nyelvtudás, elsősegélynyújtási ismeretek, sziklamászó tapasztalat, ipari alpinista tapasztalat, valamint túravezetői gyakorlat. Nem a hegymászás volt az utazásunk fő célja, hanem az önkéntes projekt. De amatőr hegymászóként igyekeztünk úgy beosztani az időnket, hogy a munka mellett mászásra is jusson lehetőség, hiszen nem minden nap jut el az ember a Himalájába.

Emese:
Amikor először olvastam a felhívást, annyira felszaladt bennem az adrenalin, és olyan mélyen megérintett, hogy a könnyeim is potyogtak. Az az érzés járt át, hogy: „Pont ránk van szükségük!”. Építészként rendkívül izgalmas volt számomra, hogy egy nem konvencionális környezetben zajló projekten dolgozhattam.

•  Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma
Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma

– Kőrösi Csoma Sándor 240 éve született. A nyelvtudós a tibetológia megalapítója, ő dolgozott a tibeti-angol szótár elkészítésén is. Mennyire voltatok tisztában az ő életével az induláskor, illetve hogyan alakult át ez a megismerési folyamat az út végére?

Emese: Kőrösi Csoma Sándor életét az utazás előtt nem kutattuk túl mélyen, így inkább csak általános műveltségi szinten ismertük. Tudtuk, hogy hol született, és nagy vonalakban mi volt a munkássága. Azon kívül, hogy meglátogattuk a szobát, ahol élt és dolgozott, és próbáltuk átérezni annak szellemiségét, nem igazán tudtunk meg többet róla. Az önkéntesség alatt egy-két információt szereztünk, de nem sokat, hiszen alapvetően nem róla szólt a munka, hanem az épületről. Sajnos úgy éreztük, hogy az életéről vagy a munkásságáról senki nem beszélt többet, nem mutatta be vagy adott át információt az alapítvány részéről.

Az út után mi jobban utánanéztünk, több forrásból is, mert szerettük volna gyarapítani tudásunkat.

Az is adott egy kis motivációt, hogy Kőrösi Csoma Sándor indiai útja során több olyan helyet is meglátogatott, amit mi is felkerestünk, így az utólag megszerzett információkat helyhez tudtuk kötni.

– A helyiek nem ápolják Kőrösi emlékét?


Emese:
Rengetegszer meséltük el dióhéjban Kőrösi Csoma Sándor történetét, amennyire mi ismertük, mivel a falubeliek közül, akikkel kapcsolatba kerültünk, pár kivétellel nem igazán ismerték őt. A királyi család leszármazottjai és azok, akik kapcsolatban állnak az alapítvánnyal, ismerik a történetét, de a többiek csupán annyit tudnak, hogy a magyarok minden évben visszajönnek dolgozni a palotán. Azonban, hogy miért, az számukra nem teljesen világos.

•  Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma
Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma

– Az ott tartózkodásotokról a Hargita Népe hasábjain számoltatok be hétről hétre. Már az első részből kiderült: egy kulturális többletre számítottatok és vágytatok. Egy olyan élményre, amely során az utazó részesévé válik az idegen település mindennapjainak. Az útinapló részleteiből kiindulva, ez nálatok sikeresen összejött.

Emese:
Nagyon vágytunk arra a kulturális többletre, hogy teljes mértékben átélhessük a helyiek mindennapjait, de sajnos ez nem teljesen valósult meg. Néhányukkal, akik az alapítványnál napszámosként dolgoztak a palotában, nap mint nap találkoztunk, de nem volt közös program szervezve. Az önkéntesek egy külön kis szigetet alkottak a palotán végzett munka idején. Úgy éreztük, hogy az alapítvány nem igazán segített a beilleszkedési folyamatban.

Az önkéntes csapat remek volt, nekik voltak olyan csodás, spontán ötleteik, amelyek segítségével sikerült egy kicsit a helyiekhez csatlakozni, például elmentünk segíteni a gleccservíz-csatornát kiásni, amikor a sárlavina betemette azt, vagy éppen aratni.

Mi próbáltuk egy kicsit ipari alpin technikára tanítani őket, ami olyan nagy sikert aratott, hogy a végén a helyiek kezdeményezték, hogy legyen még ilyen program.

•  Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma
Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma

Helyi családoknál voltunk elszállásolva, de velük csak reggelinél és vacsoránál találkoztunk, hétvégente pedig különböző egésznapos programok voltak. Néha vacsoránál tudtunk pár szót váltani a család tagjaival, de miután az angolul értő lányuk elutazott, ez is nehezebbé vált. Sajnáltuk, hogy nem volt közös program velük.

Talán az egyik legerősebb közös spontán élményünk a menekülés volt a vihar idején, egy lehetséges sárlavina elől. A ház körül igyekeztünk minden tőlünk telhetőt megtenni, és teljesen beolvadni, mindent úgy csinálni, ahogy ők.

A végén már a család feje, Szabolcsra bízta a házat, hogy ő adja ki a turistáknak, mert nekik el kellett menniük valahova. Teljesen megbíztak bennünk, pedig alig értettük egymás nyelvét.

– „Utunk gyönyörű helyeken, hatalmas hegyek között, mély és vad szurdokokon át, veszélyes, egysávos, szűk utakon, hajtűkanyarokkal tarkított szerpentineken, hajmeresztő hágókon vezetett” – írtátok az odavezető út egyik pillanatáról. Kicsit olyan ez, mintha meseországban járnátok, de rögtön utána olvasunk a forgalomról, alkudozásokról, magas árakról és az oxigénhiányról is. Hogyan tud két fiatal székely eligazodni egy ilyen távoli, idegen helyen?


Szabolcs:
Nagyon sokat segített, hogy Mesi előre megtervezte az utunk nagy részét. Szállásokat foglalt olyan helyeken, amelyek a Google Street View-n is láthatóak voltak, én pedig még indulás előtt buszjegyeket vásároltam, és napokra lebontottam a teendőket: mikor és hova kell tovább utaznunk. Volt néhány alapvető információnk arról, hogy milyen lesz India, de a valóság sokkal hajmeresztőbb volt. Nagyon sokszor kellett rögtönöznünk bizonyos helyzetekben, de többnyire jó döntéseket hoztunk, hiszen szerencsésen hazaértünk.

•  Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma
Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma

Emese: Így visszaolvasva tényleg mesebelinek tűnhet, de egy szóval sem túloztunk. Rengetegszer éreztem, például az oda- és visszavezető út során, hogy a helyzet már annyira veszélyes, hogy azt reálisan fel sem tudom fogni. Ami az alkudozást illeti, az elején kicsit szégyelltük, de muszáj volt megtanulnunk, mert különben az ember fejére ülnek. A másik tanulság, hogy nem mindig mondanak igazat az árusok.

Gyakran rájátszanak a nehéz sorsukra, sorra ismétlik, hogy ez családi vállalkozás, és valamelyik családtag kézzel készíti hagyományos módszerekkel. Aztán ugyanez a történet hangzik el a szomszéd árusnál is.

Később láttuk, hogy valójában sok termék indiai gyárakban, nagy tételben gyártott egyszerű bizsu, amit nagyobb üzletekben is lehet kapni. Voltak pillanatok, amikor két elveszett székelynek éreztük magunkat a nagyvilágban, akik teljesen egymásra vannak utalva, de tartottuk egymásban a lelket, és igyekeztünk a „jobbik eszünket” elővenni. Próbáltunk a lehető legtöbb eshetőségről tájékozódni, és mindent megtettünk azért, hogy vigyázzunk magunkra és egymásra.

•  Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma
Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma

– Az útinaplót olvasva felkaptam a fejem a következő sorokra: „Sötétedés után értünk vissza Zanglába, ahol a szállásadónk feleségének és fiának videón mutattuk a Malakartse-erődöt és sztúpát. Ők még soha nem jártak ott.” Az önkéntesmunka végén pedig egy olyan hegyre mentetek fel, amelyről a helyiek úgy tudják, még senki nem mászta meg – az 5823 méter magas Stongde Kangrira. Ennek fényében viszont kérdés az, hogy a helyiek mennyire ismerik a saját környezetüket?

Emese:
Az ő világukban a kirándulásnak vagy túrázásnak nincs hagyománya, hacsak nem vallási okokból vagy valamilyen praktikus probléma megoldása miatt szükséges. Például hallottunk arról, hogy egy szertartáshoz egy bizonyos hegyre kellett felmászniuk, mert egy ottani bokorról ágat kellett gyűjteniük, amit a szertartás során elégettek. De itt sem maga a túra volt a lényeg, hanem a szertartás célja.

Az életükben a mindennapi teendők sokkal fontosabbak: a termény betakarítása, az ima, a család, az állatok gondozása.

A nyári szezon rövid, és amikor a hó és a jég elolvad, és az utak járhatóak, egyszerűen nincs idejük kirándulásokra. A Malakartse sztúpa például egy veszélyes útvonalon elérhető, távol eső, körülbelül ezeréves építmény. Ismerik és csodálják, de már kívül esik a „hatókörükön”.

•  Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma
Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma

Szabolcs:
Úgy tapasztaltuk, hogy az emberek egy része éppen csak azt a helyet ismeri, ahol jár-kel a mindennapokban. Ha még soha nem hagyta el a városát, akkor nem is tud semmit más településekről. Leh-ben például volt egy eset, amikor egy taxisofőrnek el kellett gondolkodnia azon, hogy egyáltalán melyik városban van. Sokan nem tudták, hol van Zangla, és még sosem hallottak róla. Ez elég ijesztő volt, mert nem volt más közlekedési lehetőség a két település között. Akik viszont szoktak utazni Ladakhban, már jobban ismerik az utakat és a környező régiókat.

Az ott élő emberek nagyon egyszerű életet élnek, és a hegyekkel kapcsolatban azért sincs sok információjuk, mert nekik odafent nincs semmi dolguk. Az életük arról szól, hogy ápolják a családi kötelékeiket, nap mint nap dolgoznak a földeken, és gyakorolják a hitüket.

Az egész Zanszkár-völgyben mindössze egyetlen embert találtunk, aki szokott hegyet mászni és vezet is túrákat a hegyekbe. A Stongde Kangriról viszont ő is csak annyit mondott, hogy a déli oldalról fel lehet menni, de csakis magashegyi felszereléssel.

•  Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma
Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma

– Mi volt számotokra a legkülönlegesebb az ottani közösségekben, az ottani kultúrában?


Emese:
Két dolgot emelnék ki, az egyik az a palota védelmezőjéhez, Gyapo Peharhoz kapcsolódó történetek. Amennyire megértettem, ő az éhezők poklának egyik szelleme, ezért a torka olyan vékony, mint egy tű hegye, míg a gyomra akkora, mint egy hegy. A palota tetején él egy kürtőben, és minden reggel a puja (ima-szertartás) során lisztből, vajból, mézből és tejporból keveréket égetnek neki. Ezzel a füsttel tudják jóllakatni, mivel csak a füstöt képes elfogyasztani.

A helyiek addig nem kezdenek dolgozni, amíg őt nem békítik meg, mert ha nem teszik, abból baj lehet.

A herceg mesélte, hogy amikor a kürtőt, amelyben lakik, felújították, ideiglenesen egy tükörbe költöztették. Mi gyakran dolgoztunk a palota tetején, és én szerettem vele „diskurálni”. A másik, amit különlegesnek találtam a kultúrájukban, a régi házasságkötési szokások voltak. Régebben a nősülni vágyó ifjú szülei árpasört (changot) főztek, és azzal látogattak el a hajadon lány szüleihez. Ha a fiú szülei megkínálták changgal a lány szüleit, és azok ittak belőle, akkor a házasság gyakorlatilag megköttetett. Ekkor a fiú és a lány még nem is találkozott egymással. Ezután a lány a fiú szüleihez költözött.

•  Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma
Fotó: Burista Emese és Benedek Szabolcs magánarchívuma

Szabolcs: Számomra a Tzá körüli legendák voltak a legérdekesebbek. A szállásadónk lánya mesélte, hogy Tzá egy démon, aki a világ leggyönyörűbb menyasszonyának képében jelenik meg. Egyszerűen elsétál melletted az utcán, de ha megfordulsz, és meglátod a hátát, akkor a belső szerveit és a csontjait láthatod, mert a háta hiányzik. Ha ezt meglátod, az azt jelenti, hogy már halott vagy. A legenda szerint egy szentet meditáció közben elevenen befalaztak egy stupába, hogy megvédje a falut Tzá démonától. Azóta az emberek nem félnek tőle.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.