Pénztárcabarát hétköznapi felüdülés: teszteltük a homoródfürdői strandot

Rédai Attila 2017. július 11., 16:56 utolsó módosítás: 2017. július 25., 16:50

Kellemes hangulattal, barátságos árfekvéssel várja a napozni, fürdőzni vágyókat a homoródfürdői Lobogó panzió tavaly megnyitott szabadtéri strandja. Egy meleg munkanap délutánján próbáltuk ki, s nem csalódtunk. Legalábbis a létesítményben.

Kék víz, kellemes környezet: hívogató helyszín •  Fotó: Rédai Attila
galéria
Kék víz, kellemes környezet: hívogató helyszín Fotó: Rédai Attila

Vannak, akik egész évben ezt az időszakot várják, hogy pezsegjenek a harmincvalahány fokok a hőmérőkből, dőljön az emberről az izzadság, s egyáltalán: úgy érezze magát az ember, mint a trópusokon. Én nem tartozok ezek közé: szerintem ha az ember nem fekszik valamilyen vízparton a hűsítő árnyékban, nem áztathatja meg magát néha-néha, akkor a harminc fokoknak túl sok értelme nincs.

Élhetetlen ilyenkor a klíma, napközben az utcán mászkálni a tikkasztó hőségben fárasztó, az autóban nem harminc, hanem legalább hatvan fok van, az intézményekben, bankokban, tömegközlekedési eszközökön ezen a vidéken nem divat a légkondi, így ügyeket intézni, dolgozni megpróbáltatás.

A medencék vize melegített •  Fotó: Rédai Attila
A medencék vize melegített Fotó: Rédai Attila

Na de legalább ilyenkor lehet menni strandra: az itthon ragadt izzadó munkásembernek ez lehet a kárpótlása. Úgyhogy az igényt elhatározás követte, s egy forró hétköznap (késő) délután fogtam a családot, s nekiindultunk egy ilyen létesítmény felkeresésére. A hűsölésen túl persze az is célom volt, hogy szubjektív tapasztalataimat megosszam a Liget olvasóival.

Ezúttal a 2016-ban, de akkor még csak az idény végére megnyílt homoródfürdői Lobogó panzió és wellnesközpont szabadtéri strandjára esett a választásunk. Legfőképp a gyerekmedence miatt: a honlapjukon elérhető leírás szerint mélysége 10 és 40 cm között változik, ez tökéletes lehet a másfél éves kort nemrég betöltött leányzónknak, akinek még soha életében nem volt ilyen élményben része.

A büfében sincsenek túlságosan elszállva az árak •  Fotó: Rédai Attila
A büfében sincsenek túlságosan elszállva az árak Fotó: Rédai Attila

A munka nagyjának elvégzése utáni indulással fél hat is volt már, mire a helyszínre érkeztünk az éppen nagyfelújítás alatt levő, s éppen ezért zárva tartó panzió melletti létesítmény parkolójába. Hétköznap lévén kényelmesen lehetett helyet kapni a parkolóban, de nem csak ezért érte meg ekkor menni: a belépőjegyek is kevesebbe kerülnek ilyenkor.

Hétvégén ugyanis 20 lej egy teljes árú belépő a strandra, munkanapokon viszont csak 15.

A strand működtetői ugyanakkor gondoltak az olyanokra is, akik csak néhány órát szeretnének eltölteni itt, nem szánják az egész napjukat a strandolásra: számukra hétvégén 15, munkanapokon 10 lejt kóstál a belépés, ami már egész barátságos tarifa. A gyerekekért hétvégétől vagy hétköznaptól függetlenül 10, illetve 5 lejt kell fizetni az egész-, illetve a fél napos belépőért, de például a mi másfél évesünk esetében fel sem merült, hogy számára is belépőt kellene váltsunk, ami szintén igencsak korrekt dolog.

A belépés egyébként informatizált, vonalkódos karkötőt kap az ember, amelyet leolvasva enged be az automata kapu. Ez az üzemeltetők számára több szempontból előnyös: a statisztika könnyebb vezetésére nyilván, de van egy még előnyösebb hozadék: zárórakor nem kell noszogatni az embereket, ugyanis az időtúllépésért minden megkezdett 10 perc után még 2 lejeket kell kifizetni távozáskor.

Árnyékos terasz a büfében szerzett cucc elfogyasztásához •  Fotó: Rédai Attila
Árnyékos terasz a büfében szerzett cucc elfogyasztásához Fotó: Rédai Attila

Odabent kellemes, civilizált légkör fogad. A tiszta, kék vizű medencék körül a terület csúszásmentes járólapokkal van kirakva, ezért sokkal kevésbé balesetveszélyes, mint a sima csempe. Ugyanezek a járólapok vannak az öltöző-zuhanyzó-mosdó résznél. Zárt öltözőkabin is van, a férfiaknál igaz, csak kettő, ami nagyobb tumultus esetén kérdéses, hogy elég-e, de a szellősebb hétköznap délután csak egyszer kopogtattak rám. A zuhanyból hűvös-langyos víz folyik, de azért erre igazán nem lehet panasz, főleg nem a kánikulában.

A patak feletti részen árnyékot biztosítanak az ernyők •  Fotó: Rédai Attila
A patak feletti részen árnyékot biztosítanak az ernyők Fotó: Rédai Attila

Törülközőt, napozóágyat lehet bérelni 4, illetve 10 lejért, de ezek iránt nem igazán nagy a kereslet: aki otthonról pokróccal, netán napernyővel érkezik, annak nincs is igazán szüksége rájuk. A patakmedret ugyanis a strand területén deszkákkal fedték le, amelyeken kényelmes a heverészés, itt ráadásul óriás napernyők biztosítanak árnyékot. De akinek ez nem jönne be, mehet a fűbe is, itt azonban nincs túl sok árnyék, a fiatal fák még nem töltik be ezt a szerepet.

A helyszínen üzemel viszonylag jól felszerelt büfé is, a fél literes ásványvíz 3, üdítők 4, a csapolt sör 6 lejt kóstál, falni is lehet ezt-azt, a hideg szendvicsért, különböző ropogtatnivalókért 4, a meleg szendvicsért 7 lejt kérnek el. Elfogyasztásukra le lehet ülni az árnyékos, asztalokkal és székekkel ellátott teraszra is akár.

Időtúllépés ellen pontos idő, a hamutartót én hanyagolnám •  Fotó: Rédai Attila
Időtúllépés ellen pontos idő, a hamutartót én hanyagolnám Fotó: Rédai Attila

S a lényeg: a medencék. A nagyobbik medence kellemes hőfokú vízzel csalogat, egy picit talán még melegebb is, mint kellene a kánikulában: 25–27 fok közötti hőmérsékletet tartanak benne. A honlapon található leírás szerint feszített víztükrű, ezzel lehet picit vitatkozni:

ottjártunkkor úgy öt centiméter hiányzott a vízszintből ahhoz, hogy elérje a medence peremét.

Menedékesen mélyül, de a legmélyebb résznél is éri a lábunk az alját: 140 cm-es a legnagyobb mélység. Hosszúsága 25, szélessége 8,5 méter, egy zsufimentes napon több mint elég. A medencébe való belépéskor a lábról a koszt lemosni hivatott lábmosó nem üzemelt, s az úszósapka viselése sem kötelező, ennek ellenére a víz tisztának tűnt.

Gyerekmedence: a többség úszópelenkával használja, a maradék civilizáció-deficites •  Fotó: Rédai Attila
Gyerekmedence: a többség úszópelenkával használja, a maradék civilizáció-deficites Fotó: Rédai Attila

A gyerekmedence sem okozott csalódást, másfél évesünk jól kitombolta magát benne. Jó meleg, 28–30 fokos, 5x3 méter, nem tűnt kevésnek. Ami viszont csalódást okozott, nem a létesítmény maga. A mai modern létesítményeknél elvárás, hogy a kisgyerekeket csak úszópelenkával engedik be a vízbe.

Ez a szabály Homoródfürdőn is létezik kiírás formájában, ezt azonban nem tartatják be:

nem szólnak rá a vendégre, ha meztelenül pancsoltatja gyerekét, így aztán gyakorlatilag mi éreztük magunkat hülyén, hogy a strandolás előtt tűvé tettük a várost úszópelenkáért, ami a jelek szerint hiánycikk mostanában. Amikor aztán egy kislány a szemünk előtt pisilt bele a medencébe, onnantól már nem igazán volt kedvünk leányunkat visszaengedni oda.

Picit sekély a víz a fejesugráshoz, de ez nem is rendeltetésszerű használat •  Fotó: Rédai Attila
Picit sekély a víz a fejesugráshoz, de ez nem is rendeltetésszerű használat Fotó: Rédai Attila

A strand mellett az országúton elhaladva mindig felmerült bennem a kérdés, hogy milyen érzés lehet úgy a teknőszerű völgy aljában napozgatni, hogy közben a fejünk felett gyakorlatilag körbe-körbe zajlik a forgalom. Elmondhatom: nem zavaró, az autók zaja csak néha, egy-egy nagyobb monstrum elhaladtakor hallatszik át a strand hangszóróján bejátszott zenén. Ezt is úgy válogatták össze, hogy ne legyen túl zavaró, számomra unalmas, modern slágerek mennek, de legalább nem dörömböl, s nem is manelé vagy lakodalmas, így ez nálam az elviselhető kategória.

Mindent összevetve egy délutáni hűsölésre nem okozott csalódást a Lobogó új szabadtéri strandja, s még a családi költségvetést sem terhelte meg túlságosan: egy ötvenesbe szendvicsezéssel, fagyizással együtt is belefértünk volna.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.