Az utóbbi időben megnövekedett az igény a rágcsálók rendjébe tartozó házi kedvencek tartására. A rendelőbe is egyre többet hoznak be – osztja meg tapasztalatát Szikszai Péter. Úgy véli, mielőtt egy ilyen állatkát beszereznénk, tisztázzuk magunkban, hogy mi az elhatározás oka, amiért rágcsálót szeretnénk tartani, mert felelősséggel jár.
Sokan a gyereknek veszik meg ajándékba húsvétra, karácsonyra vagy szülinap alkalmából. De gyakran előfordul az, hogy a gyerek két hétig foglalkozik az állattal, majd a gondozása a szülőre marad, aki rájön, hogy igazából nem is akarta ezt. Mindennél fontosabb az, hogy tudjuk, hogy ez is egy családtag, foglalkozni kell vele, bár nem annyira időigényes a tartása, mint más házi kedvencé, mégis a megfelelő körülmények megteremtése nem a legkönnyebb, és költséges is lehet.”
Az állatorvos rámutatott, ha elhatároztuk magunkat valamelyik rágcsáló mellett, érdemes előre gondoskodni az új kedvenc lakhelyéről.
A rágcsálók kis méretűek ugyan, de mivel sokat mozognak, minél nagyobb terráriumra vagy ketrechelyre van szükségük.
A hörcsögök, deguk számára roppant fontosak a játékok, kerekek, mászólabirintusok. Beszerezni való kellékek még az itató, házikó, ahova elbújhatnak, és az ételtartó tálak. A megfelelő alom kiválasztása is lényeges, ezek terén elég nagy a választék: a sima széna, pellet vagy a faforgács is megfelelő.
Bizonyos rágcsálókat inkább párban ajánlott tartani, vannak fajták azonban, amelyeket egyedül. Ez utóbbi vonatkozik például a hörcsögökre, mivel nagyon territoriális lények. Velük ellentétben viszont a csincsillák kolóniákban élnek a szabadban, és jobb őket párban tartani. A tengerimalacok is inkább társas lények, célszerűbb az egynemű párok (hím hímmel, nőstény nősténnyel) tartása, mert így elkerülhető a szaporulat és a vele járó gondok és felelősség, valamint a vemhességgel és szüléssel felmerülő kockázatok – magyarázta Szikszai.
Mint kifejtette, a rágcsálókról fontos tudni, hogy fogazatuk állandó növekedésben van, ezért állandó fogkoptatásra van szükségük egészségük megőrzésére. „A növényevő rágcsálók esetében (tengerimalac, nyúl, csincsilla, degu) a diéta nagy részét a széna kell kitegye. Emellett kis mennyiségben jó minőségű pelletált tápot is adhatunk, kiegészítve friss zöld növényi részekkel, gyümölcsökkel. Széna és ivóvíz állandóan legyen előttük, a tápot meg csak akkor kell cserélni, ha az előző napi adag elfogyott, a zöld növényeket és gyümölcsöket mindig frissen kell adni, és ha már elfonnyadtak vagy megszáradtak, el kell távolítani őket.
A mindenevő rágcsálók – hörcsög, egér, patkány – etetésének alapját egy jó minőségű táp kell alkossa, melyben vegyesen találhatunk hüvelyeseket, magvakat és fűféléket. Emellett számukra is javasolt felkínálni különböző friss növényi részeket, zöldségeket, gyümölcsöket, sőt alkalmanként fehérjeforrásként kis mennyiségű főtt tojást, főtt csirkehúst, kisebb rovarokat, lárvákat is felkínálhatunk.”
A kisállatok betegségeivel kapcsolatban az állatorvos elmondta, a rágcsálóknál a leggyakoribbak a fogproblémák, mivel a fogazatuk folyamatosan nő, és gyakran túlnőhetnek a fogaik, van, hogy rossz irányba, és képtelen lesznek a táplálék elfogyasztására. A fogproblémák általában a nem megfelelő táplálkozás miatt alakulnak ki. Nagyon fontos emiatt, hogy állatunk fogazatát évente legalább egyszer megvizsgálja egy állatorvos, aki foglalkozik rágcsálókkal. A növényevő rágcsálóknál bármi probléma, ami étvágytalansághoz vezet, másodlagosan puffadást és a bélmozgás lassulását, illetve esetleges leállását okozhatja, ami életveszélyes is lehet. Ezért, ha étvágytalanságot észlelünk a kedvencünknél, ugyancsak ajánlott felkeresni egy szakembert. A nyulaknál megemlítendő az oltás fontossága, melyet az oltóanyagtól függően hathavonta vagy évente kell megkapjon az állat, hogy a veszélyes fertőző betegségektől védve legyen.
Szikszai Péter hangsúlyozta: a leggyakoribb hiba, amelyet a gazdik elkövetnek, hogy nem megfelelő táplálékkal etetik az állatkáikat.
A nyulak számára nem biztonságos táplálék közé tartozik a fűnyesedék, jégsaláta nagyobb mennyiségben, a borostyán, a liliom, a gyöngyvirág, a mák, a parlagfű, a rododendron, a rebarbara levelei. A hörcsögök számára nem ajánlott paradicsomlapit, mandulát, avokádót, krumplit, hagymát, fokhagymát, jégsalátát (nagyobb mennyiségben) adni. A tengerimalac számára sem biztonságos táplálék a krumpli, jégsaláta, paradicsomlapi, avokádó, dió, fokhagyma, hagyma, állati eredetű tápanyag.
„Hibaként hoznám fel ugyanakkor azt is, hogy nincsenek sokszor tisztában azzal, hogy mire is vállalkoznak az állatok megvásárlásakor, melyik a megfelelő állat a számukra, és emiatt mindenki szenvedhet: az állat és a gazdi egyaránt” – emelte ki Szikszai Péter.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.