Rongyszőnyeg szeretettel a rászorulóknak

D. Balázs Ildikó 2020. február 19., 17:26

Felvágták a rongynak valót, előkerült az osztováta, felvették a melyéket, de közben kukoricalevest ettek, fánkot sütöttek, s ha kíváncsi szemek nem látták, még táncra is perdültek. Az ehhez hasonló téli esték már csak sokak emlékezetében élnek, de minden bizonnyal olyan fiatal olvasó is akad, aki tán nem is érti, miről írok. Madéfalván néhány hét erejéig a régi idők újra felelevenedtek, előkerültek a szövőszékek, és rongyszőnyeget szőttek az asszonyok.

Kalákában minden könnyebb •  Fotó: Daczó Dénes / Memento Film
galéria
Kalákában minden könnyebb Fotó: Daczó Dénes / Memento Film

Mintegy három hónapig heti rendszerességgel ültek össze a helyi kultúrotthonban a madéfalvi asszonyok – ifjak és idősek –, és kalákáztak. Az asszonyokhoz a munka során különböző civil szervezetek, cserkészek, iskolások csatlakoztak, ki tehette, kivette a részét a munkából és a mókázásból is. A kalákának természetesen megvan az eredménye is, hatvan méter szőnyeget szőttek két szövőszéken. Persze mindehhez kellett Kristó Erika, a lelkes ötletgazda és szervező, aki érdeklődésünkre elmondta, a rongyszőnyeget március közepén adják majd át Böjte Csabának, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítójának.

Átadni a tudást

„Az volt a rendezvény apropója, hogy egy olyan programot keressünk, amely egyben hagyományunk része is, amit fel kellene karolni, és olyan tudásról szól, amit jó lenne átadni. Így jött a szövés a képbe. Egyre többe feltették már a padlásra a szövőszéket, és a fiatalok nem igazán tudják, hogy mi a szőnyegszövés folyamata” – meséli Kristó Erika, a helyi polgármesteri hivatal kulturális referense.

Rongyot vágtak és szőttek a madéfalvi asszonyok •  Fotó: Daczó Dénes / Memento Film
Rongyot vágtak és szőttek a madéfalvi asszonyok Fotó: Daczó Dénes / Memento Film

Első lépésben a fölöslegesség vált ruhaneműt gyűjtötték össze az akció keretében, ebből volt, ami a rászorulókhoz vagy a begyűjtőközpontokba került, a többit pedig szorgos asszonykezek vágták fel. Videófelvételek, fotók tanúsítják, hogy az ötlet sokaknak elnyerte a tetszését, amíg az asszonyok, nagymamák, édesanyák szőttek vagy rongyot vágtak, a gyermekeknek is volt elfoglaltságuk, sokan tán itt kóstolták meg először a kukoricalevest, a kalákák egyik legfontosabb kiegészítőjét.

Mintegy hatvan méter rongyszőnyeget szőttek meg a két szövőszéken •  Fotó: Daczó Dénes / Memento Film
Mintegy hatvan méter rongyszőnyeget szőttek meg a két szövőszéken Fotó: Daczó Dénes / Memento Film

Sőt alkalomadtán a Madéfalvi Évgyűrűk sorozatnak köszönhetően a kalákázok olyan videófelvételeket is megnézhettek, amelyekben a falubeliek meséltek például arról, hogyan menekültek a háborúban, vagy egyáltalán miként élték meg azt a korszakot. A szövőszéket két helybéli asszony adta kölcsön, aztán akinek kedve volt, odaülhetett és szőhetett.

„Mindenki kedvére választhatta a színeket, kicsit az ember beleszőtte a lelkét, a hangulatát, a szeretetét a szőnyegbe. Sokat jelentett, hogy a közösségi élmény mellett jótékony célt is szolgáltak ezek a találkozások”

– magyarázza Erika, aki természetesen nem csak szervezett hanem szőtt is. Voltak esték amikor harmincan - negyvenen gyűltek össze, nagyokat nevettek, emlékeket elevenítettek fel, de olyan is volt, hogy táncra perdültek.

Az ötlet sokaknak elnyerte a tetszését, aki tehette, bekapcsolódott a több hetes programba •  Fotó: Daczó Dénes / Memento Film
Az ötlet sokaknak elnyerte a tetszését, aki tehette, bekapcsolódott a több hetes programba Fotó: Daczó Dénes / Memento Film

Erika azt meséli, néhány asszonynak annyira megtetszett a kalákázás, hogy mostanában egyikük otthonában gyűlnek össze, és saját célra, kalákában házi laskát készítenek. De van olyan ház is, ahol a padlásról lekerült szövőszéket felállították, és szőnek.

Szövés szeretettel •  Fotó: Daczó Dénes / Memento Film
Szövés szeretettel Fotó: Daczó Dénes / Memento Film

„Mindig figyelemmel hallgatom, amikor az idősebb emberek mesélnek a gyermekkorukról, emlékeikről, a szövés pedig sok szép emléket idéz fel a nénikben. Ezeket a régi emlékeket volt hivatott felidézni a kukoricaleves is, amely igazán megadta a régi idők hangulatát. Megtanultunk elcsendesedni, egymásra figyelni, meghallgatni egymást, a törődés a legfontosabb, amit egymásért tehetünk, és ezeket a dolgokat a szövések alkalmával mind megtapasztalhattuk” – meséli lelkesen Erika.

Kristó Erika ötletgazda, szervező •  Fotó: Daczó Dénes / Memento Film
Kristó Erika ötletgazda, szervező Fotó: Daczó Dénes / Memento Film

A madéfalvi asszonyok által szőtt hatvan méteres szőnyeget március 14-én adják át Böjte Csabának, aki a Zöld Péter zarándoklat záró akkordjaként tart majd szentmisét a madéfalvi kápolnában.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.