Bár sokan hamis kupakgyűjtésekről, értelmetlen akciókról beszélnek, mifelénk ez nem igaz, a Székelyföldön összegyűjtött kupakok sorsát ugyanis immár négy éve felvállalta Bács Emese és a LAB Életmentő Kupakok Egyesület. Azóta pedig évről évre egyre több kupak gyűl, és egyre több beteg gyereknek lehet belőle segíteni. Idén például tizenhat beteg gyerek kezeléséhez járulhattak hozzá, igaz, nem csak a kupakok árából: anyagi támogatással együtt mintegy 151 ezer lejnyi összeggel tudtak beszállni a kezelések összegébe.
Tragédiából mozgalom
„Négy éve kezdődött, amikor kislányom osztálytársának az édesanyja tett közzé egy felhívást, egy volt szomszédjának próbált segíteni, aki Magyarországra költözött. Akkor kapcsolódtam be én is, kezdtük gyűjteni a műanyag palackok tetejét, a terv az volt, hogy itt gyűjtjük s majd elviszik azokat Magyarországra, de sajnos mire érte jöttek volna, meghalt a kislány, mi pedig itt maradtunk csaknem 800 kilónyi kupakkal” – emlékszik vissza a kezdetekre a sepsiszentgyörgyi Bács Emese, aki a megrendítő tragédia után kezdett kutakodni, hogy mit is csinálhatnak a jelentős összefogásból megmaradt műanyaghulladékkal. Sok kérdezősködés után találtak rá a csíkszeredai hulladékfeldolgozóra, amely végül bevette a kupakokat, annak árával pedig egy gyimesközéploki kislánynak tudtak segíteni.
Bács Emese azóta is teljes odaadással folytatja a kupakgyűjtést, életformájává vált a rászorulók felkutatása, támogatása, miközben egyre többen ismerték fel a műanyag hulladékban rejlő lehetőséget.
Bekapcsolódtak a gyűjtésbe Székelyudvarhelyen, Marosvásárhelyen, Szovátán, Csíkszeredában, majd egyre több vidéki településen is, civil szervezetek és egyének is felvállalták a közvetítő szerepet.
Sok kicsi sokra megy
Hatvan baniért tudnak értékesíteni egy kiló kupakot, ami nem sok, de sok kicsi sokra megy: idén például 12 470 lej gyűlt be eddig csak a kupakok árából, ehhez pedig még vagy 4000 lej gyűl év végéig – magyarázza Bács Emese. Ez azt jelenti, hogy ebben az évben több mint 27 ezer kilónyi műanyag kupakot gyűjtöttek össze, legaktívabbak a Kovászna és Maros megyei kupakgyűjtők voltak.
Emellett számos más szempontból is beszédesek a LAB Életmentő Kupakok Egyesület statisztikái: idén 260 rászoruló családot segítettek csomagokkal, mintegy húsz vidéki óvodát és iskolát támogattak, hatvan gyereket segítettek tanszercsomaggal, névre szóló karácsonyi csomagot kap 150 gyerek és 67 család, s idén először egy nyári tábort is szerveztek olyan rászoruló gyerekeknek, akiknek ilyesmiben még sosem volt részük. Mindezeken 49 egyesületi tag és húsz önkéntes dolgozott szerte Székelyföldön.
Az adományozás nem lomtalanítás
Kérdésünkre Bács Emese elárulta, bár az ország különböző pontjairól, sőt sokszor külföldről is megkapják zsákszámra a műanyag flakonok kupakjait, munkájukban nem is a szállítás, hanem a szervezés a legnehezebb.
– összegzi a LAB Életmentő Kupakok egyesület elnöke.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.