A Ghid Vizual (vizuális túratérkép) tulajdonképpen a hegyekben készült drónfotók és a meglévő, jelzett túraútvonalak látványtérképen való egyesítése. Sófalvi Lajos a hegyekről készült film- és fényképfelvételeit 2018 szeptembere óta teszi közzé az erre a célra létrehozott Facebook-oldalán.
A meglévő drónos fotókra rárajzolta a túraútvonalakat a megfelelő jelzésekkel, a hegycsúcsok neveit és magasságait, stb. Az általa tervezett, és grafikailag kivitelezett tizenkét oldalas füzet nemrég jött ki a nyomdából. Elmondása szerint erre mérhetetlenül büszke, hogy a kiadványra felkerülhetett egy sokat mondó jelzés „Recomandat de Salvamont România”, tehát az Országos Hegyimentő Szolgálat is ajánlja, de emellett egy másik neves szakmai szervezet, az Asociația Montană Carpații is méltatta, mert új megvilágítást, teljesen új szemléletet közvetít.
– mondta el érdeklődésünkre Sófalvi, aki ötszáz darab füzetet adományozott a hegyimentő-szolgálatnak, ezeket a szervezet szétosztotta a Bucsecs-hegységben szolgálatot teljesítő egységei között.
Sajnos, szinte naponta, hetente jönnek olyan hírek, hogy az említett hegyekben eltévedt embereket kell megkeressenek a hegyimentők:
a kis kiadvány ahhoz is hozzájárulhat, hogy a véletlenül vagy akarattal jelzetlen utakra tévedt turisták visszataláljanak a helyes útra – az eltévedt túrázók minden bizonnyal a hegyimentőktől kaphatnak ezekből a látványtérképekből.
„A visszajelzésekkel nagyon elégedett vagyok, akikhez már eljutott, maradéktalanul elégedettek mind a minőséggel, mind pedig az ötlettel és a látványával. Időnként fotókat is küldenek, amin a Bucsecs-hegységben használatba vették a füzetet” – jegyezte meg az ötletgazda.
Sófalvi Lajos Fly Over Mountains nevű projektje alatt egy másik, az iskolai földrajzoktatáshoz kapcsolódó tevékenysége is elkezdődött 2021 februárjában: a Perspektive Geo Project lényege (amit még 2020 októberében kezdtek tervezni), hogy
az általa készített légifelvételek (filmek és fényképek) bővített változatát földrajztanárok kapják meg, akik az iskolai földrajz órákon mutatják be a diákoknak.
A filmeken és képeken a hegycsúcsok, völgyek, fennsíkok, tavak nevei, magasságai is be vannak jelölve. A projektben a Hargita Megyei főtanfelügyelő és a földrajz szakos tanfelügyelő is partnernerek voltak, hiszen ők juttatták tovább a projektre való feliratkozás lehetőségét a tanárokhoz, illetve más megyék tanfelügyelőségeihez.
Eddig kilenc, köztük Ilfov, Vâlcea, Dâmbovița, Călărași megyéből is jelentkeztek tanárok a projektre, amely tulajdonképpen segédanyagokat takar.
Az idei iskolakezdésre meg is kapják az első anyagot, a tanárok érdekességként használják fel ezeket óráikon, saját belátásuk szerint, ami által talán a tanulók szívesebben figyelnek a földrajzra és talán több érdeklődést fognak mutatni iránta.
A cél is ez: megszerettetni a gyerekekkel a hegyeket, a természetes környezetünket.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.