Alig pár napja érkezett meg Keresztes Zsolt közel nyolcvanezer eurós protézise, a „hiperszuper robotláb” – ahogy a rákbetegség miatt fél lábát elvesztő fiatalember új eszközét maga nevezte – átvételére Bukarestbe utazott, ahol egy Németországból érkező szakember segédkezett abban, hogy beüzemelje a protézist, és segítsen a csonkágy elkészítésében.
Ez nem is olyan egyszerű feladat, mint gondolnánk: még a protézis megérkezése előtt volt egy csonkágy-mintavétel, amiért szintén Bukarestbe kellett utazzon Keresztes Zsolt, és nem valószínű, hogy ez a legutóbbi lesz az utolsó. A cél, hogy ez az illesztés olyan tökéletes legyen, úgy tapadjon, hogy ne okozzon semmilyen problémát.
„Azt kell tudni, hogy mindig, amikor felraknak egy új protézist az emberre, a csonk különféleképpen reagál, változik az izomösszetétel, a kötés, néha megtörténik, hogy kisebb lesz a csonkom, akkor újra kell kezdeni az egészet nulláról. De hála istennek úgy áll mindenki hozzá, hogy csak akkor készül majd el a végleges, karbonszálból készült csonkágy, amikor már úgy használtam legalább három hétig a szilikonból készült ideigleneset, hogy minden tökéletes” – fejtette ki a fiatalember.
Keresztes Zsolt közben már most is tanulja az új eszköz használatát, még ha nem is tudja egyelőre teljesen kihasználni. Azt már látja, hogy ég és föld a különbség a régi és az új protézise között.
Mikor legutoljára elsétáltam Kézdivásárhely macskaköves főterén, csak a felénél észleltem fel, hogy már nem kell olyan meredten a talajra szegezzem a tekintetemet, mint korábban. A több mint két hét alatt, amióta használom, egyszer sem bicsaklott meg a lábam, nem kellett korrigáljam a mozdulatokat. Már most teljes biztonságban érzem magam vele” – értékelt Kercsó. És mindezt úgy, hogy még nem százszázalékos a csonkágy.
A teljes biztonságnál azonban jóval több van még benne az eszközben, ecsetelte Zsolt. Most tanul lépcsőzni vele, lejtőn és emelkedőn járni – ezek mind beprogramált funkciói a protézisnek, amelyek végrehajtását egy processzor felügyeli. Ez automatikusan működik, de van lehetőség viszont különböző üzemmódok közötti kapcsolásra is. Egy, a telefonra tölthető alkalmazásban többféle funkció között lehet válogatni: külön a szaladásra, kerékpározásra, erőteremben való edzésre, de még olyan is van, ami a hosszas álldogálásra való.
Keresztes Zsoltnak nem csak az életminősége javul fényéveket a több ezer székelyföldi összefogásából megvásárolt protézis segítségével: reményei szerint sportolói karrierje folytatására is lehetőséget ad. A fiatalember ugyanis az igencsak erőt próbáló akadályverseny, a Spartan Race sorozat rendszeres résztvevője. Már elkezdte a felkészülést, tavasszal talán már rajthoz is állhat: tervei szerint az első verseny, amelyen az új protézisével először részt fog venni, a március 30-án Nagykanizsán megrendezendő futam lesz.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.