Virtuális agymasszázs a szorongás és a stressz ellen

Kádár Hanga 2017. június 29., 14:41

Véletlenül bukkantam rá a Youtube millió műfajú videói közül talán a legkülönösebbikre, azóta szinte függője vagyok több milliomod magammal. Az ASMR-videók nézése ideális relaxációs módszer azoknak, akik valamiért nem tudják rávenni magukat a jógára, de stressz-oldó bogyókat sem akarnak szedni. Csak leülünk a legkényelmesebb székünkbe, ölünkbe vesszük a laptopot, a fülhallgatót, és egy órára kikapcsolunk kicsit.

Virtuális agymasszázs a szorongás és a stressz ellen
galéria
Szerepjátékokkal, megnyugtató képekkel és hangokkal operálnak az ASMR-videók Fotó: Youtube.com

Nagyjából három évvel ezelőtt kezdett igazán teret nyerni magának az ASMR műfaj a világ legnagyobb és legnépszerűbb videómegosztóján, a Youtube-on, mára csatornaműködtetők ezrei töltenek fel naponta több ilyen, relaxációs célú anyagot. Olyan felhasználó is akad köztük, akinek közel egymillió feliratkozója van.

Biztos a kedves olvasók között is akad olyan, aki kellemesen el tudott lazulni, esetleg különös bizsergést érzett a tarkóján, amikor másvalaki fésülgette a haját, esetleg halkan felolvasott neki, sőt, talán még libabőrössé is vált egy pillanatig. A különös, egyedi esetekben tapasztalt, kellemes borzongást általában a nyakunk, nyakszirtünk, fejünk, gerincünk tájékán érezhetjük. Az angol szakirodalom a jelenséget az Autonomous Sensory Meridian Response (ASMR) kifejezéssel határozza meg, amit magyarul

önkéntelen, nem irányított érzéki válasznak vagy önálló idegi reakciónak

fordíthatunk, és amely különböző vizuális, auditív vagy szaglási ingerre adott idegrendszeri választ jelent.

Szórakoztató „orvosság” stressz, pánikroham ellen

Az akár agymasszázsnak is nevezhető jelenség során rendszerint kellemes bizsergést érzünk a nyakszirtünk tájékán vagy a fejbőrünkön, amely – ritkább esetekben – a test más részeire is átterjedhet. Gyakori, de nem állandó velejárója a szőrborzoló izmok aktív működése, azaz a libabőrözés is. Sokan legális drogként is emlegetik, hiszen az

ilyen videók nézegetése közben egyszerű hangi és képi effektusokkal nyugtatjuk meg az idegrendszerünket.

Vannak, akik agyi orgazmusként emlegetik a hatását, de az ASMR-videók készítői kifejezetten elítélik ezt a kifejezést, hiszen távolról sem szexuális tartalmú vagy hatású jelenségről van szó. Bár a jótékony borzongás tudományos háttere még nagyon gyér: a neurológusok sem tudják pontosan, hogyan alakul ki a különös érzés, a videók hűséges követői azonban rendszeresen megosztják tapasztalataikat, amelyekből kiderült, ezek a Youtube-tartalmak sokat segítenek az állandó szorongással, pánikrohammal küzdőknek is.

A neurológiai jelenség a meditációs folyamatok és a jóga megnyugtató hatásához hasonlítható, rendszeres alkalmazása pedig az alvászavarban szenvedőknek is segíthet. A legnépszerűbb ASMR-csatornát, a GentleWhispering-et működtető, orosz származású Maria a Vice magazinnak adott korábbi interjújában elmondta: a jelenség számára olyan érzés, mintha buborékok csiklandoznák belülről a koponyáját.

Csatornájának videói átlagosan másfél millió megtekintőt és közel egymillió feliratkozót vonzottak eddig.

A megbizseregtető érzés eléréséhez szükséges körülmények változóak: van, aki fodrásznál tud igazán ellazulni, miközben a hajával babrálnak, másnál ugyanezt a hatást pattogó, ropogó papír hangja váltja ki, esetleg orvosi vizsgálat során, sminkelés közben, az arca érintésekor tapasztalja. Ezekre a hatásokra épülnek a témában videóblogot (vlogot) vezetők anyagai, amelyekből mára már egyenesen műfajokat is elkülöníthetünk.

Szerepjátékok, amelyek megbizseregtetik az agyat

A legnépszerűbbek a szerepjátékok, amelyekben többnyire nagyon halk beszéd vagy suttogás kíséretében az orvosi vizsgálattól kezdve a fodrászszalonbeli hajvágáson át vonaton a kalauzzal történő jegy- és okirat ellenőrzésig különböző helyzeteket imitálnak a vloggerek. Ilyen esetben a számítógép előtt ülő nézőhöz úgy beszélnek a kamerán keresztül, mintha valóban ott lenne az illető imitátorral egy helyen és egy időben. Fodrászszalon mímelése esetében például sokan parókát is tesznek a kamerájukra, hogy még hitelesebbé váljon a helyzet a néző számára.

Emellett különleges hanghatásokra – recsegő papír, a sokak által kedvelt buborékos védőfólia vagy üvegben lötyögő víz – épülő, szerepjáték nélküli videók is készülnek. Ha valaki több ilyen videó megtekintése után sem tapasztal jóleső bizsergést, ne ijedjen meg, ugyanis

nem minden idegrendszer fogékony ezekre az effektusokra.

Ilyen esetben érdemes próbát tenni olyan videókkal, amelyben a készítő több vizuális és auditív hatást is kipróbál éppen azzal a céllal, hogy a néző megtalálja a számára hatásos változatot – ilyenkor az ASMR for tingles immunity kifejezésre ajánlott rákeresni. Sokaknak elsőre furcsának, nevetségesnek tűnhetnek a videók, de érdemes egy próbát tenni.

Magyar nyelven egyelőre még kevés ASMR-videó található, de az angol nyelvűek is könnyedén érthetőek és élvezhetőek kezdő nyelvtudás mellett is – a csak hanghatásokra épülő videók esetében pedig általában meg se szólal a vlogger. Az ilyen jellegű videók átlagos hosszúságát tekintve

fontos, hogy legalább fél órát-negyven percet rászánjunk a szabadidőnkből, ahhoz, hogy kellőképpen ellazuljunk,

illetve kizárólag fejhallgatóval érdemes hallgatni/nézni ezeket a valósághű hatás megélése érdekében. Első lépésként ajánlott az olvasónak belekóstolnia a különböző műfajokba, hogy kiderüljön, minek a hatására alakul ki a kellemes borzongás. A téma több százezer vloggere közül ajánlunk néhány igazán tehetséges, megnyerő személyiséget a felhasználónevük alapján: GentleWhispering, Jellybean Green ASMR, Darya Lozhkina, WhispersRed, a magyar kísérletek között pedig AsmrHungary.

1 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.