Átmenetileg javulás, hosszú távon csapda: az altatók

Hajnal Csilla 2017. június 08., 15:28

Nem csoda, hogy sokan döntenek valamilyen altató vagy nyugtató mellett, ha alvászavarral küzdenek. A kialvatlanságnak ugyanis számos negatív következménye lehet, ilyen a nappali aluszékonyság, fáradtság, ingerlékenység, türelmetlenség, de testi tünetei is lehetnek, sőt a baleseti kockázat is megnő. Az altatók hatása hosszú távon azonban még súlyosabb alvászavarokat okozhat. Bartha Szidónia neurológus szakorvossal beszélgettünk az alvászavarról és annak következményeiről, a probléma enyhítéséről.

Átmenetileg javulás, hosszú távon csapda: az altatók
galéria
Gyors, de csak átmeneti megoldás lehet a gyógyszerek használata Fotó: Boda L. Gergely

Sokunk számára ismerős érzés lehet a fáradékonyság, a csökkenő fizikai és a szellemi teljesítmény, ingerlékenység egy-egy „fehér éjszaka” után. Testi, úgynevezett pszichoszomatikus tünetek is megjelenhetnek, úgymint fejfájás, szédülés, gyomor-bél-panaszok – fogalmazott Bartha Szidónia neurológus. Arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen alvászavarokkal fordulnak leginkább hozzá a páciensek, és milyen tünetekről panaszkodnak.

„Általában két fő panasszal fordulnak hozzánk a betegek. Az egyik, hogy nehezen alszanak el este, másik, hogy felébrednek az éjszaka közepén, és nem tudnak visszaaludni. A kialvatlanságnak számos negatív következménye lehet, mint például a nappali aluszékonyság, fáradtság, ingerlékenység, türelmetlenség,

a koncentrálás nehézzé válik, csökken a fizikai és a szellemi teljesítmény, megnő a baleseti kockázat”

– fejtette ki a szakorvos.

Akkor nő a gyermek, ha alszik

Az alvás meghatározott ciklusokból épül fel, amelyek nagyjából 90-120 percet tartanak, és négyszer-ötször ismétlődnek egy éjszaka folyamán. Ezen ciklusokon belül több fázist különíthetünk el, vannak gyors szemmozgással járó fázisok, ezt nevezzük REM-alvásnak (Rapid Eye Movement), valamint olyan időszakok, amikor nem jelentkezik az előbb említett szemmozgás. Mindkét típusú alvásszakasznak megvan a maga szerepe. Az álmokat többnyire a REM-fázisban látjuk, ekkor aktiválódnak az agynak azok a területei, amelyek a tanulásban, a gondolkodásban, a dolgok megszervezésében vesznek részt.

Csak orvosi javallatra használjuk a tablettákat Fotó: Thomas Câmpean

A gyors szemmozgás nélküli szakaszban szabadulnak fel a növekedési hormonok, nem hiába mondják, hogy akkor nő a gyermek, ha alszik, ugyanakkor helyreáll a szervezet energiája. Ennek fontos következménye, hogy a hosszú távú alváshiány felborítja a szervezet egyensúlyát, csökken a teljesítőképesség, valamint extrém helyzetekben gyerekeknél a normális fejlődést is befolyásolhatja a növekedési hormonok felszabadulásának hiánya.

Az alvás létfontosságú, és pár nap teljes alvás-megvonás hallucinációkat, emlékezetvesztést okozhat, súlyos esetben életveszélyes is lehet

– vázolta Bartha Szidónia.

Altatót csak orvosi javaslatra

A szakember kifejtette, többféle dolog állhat az alvászavar hátterében, a kor előrehaladtával például csökken a szervezet alvásigénye, amely nem tekinthető feltétlenül kóros állapotnak. Alvászavarhoz vezethet a nem megfelelő alváshigiénia is:

rossz szokások, kényelmetlen fekhely, túl magas hőmérséklet a hálószobában, túlzott étel- vagy alkoholfogyasztás lefekvés előtt.

A szorongás, depresszió, vagy a felfokozott idegállapot is közrejátszhat, valamint különböző orvosi problémák, például hormonális-, idegrendszeri-, tüdő-, szívbetegségek, erős fájdalom. Előfordulhat olyan típusú alvászavar is, amelynek során a légzés kimaradozik bizonyos időszakonként, ezt nevezzük alvási apnoénak. Erre hajlamosíthat többek között a túlsúly, a magas vérnyomás, pajzsmirigybetegségek, felső légúti rendellenességek, fiatalkori horkolás, alkoholfogyasztás. Az alvási apnoe elég gyakori állapot, kezelhető éjszakai légzéstámogatással – mondta. „Megjegyezném, hogy az altatók és nyugtatók átmeneti javulást okoznak, de hosszú távon az alvás szerkezetét felborítják, és fokozzák az alvászavart.

Lehetőleg ilyen gyógyszereket csak orvosi utasításra, és csak időszakosan használjanak, ugyanis függőség esetén megvonásuk is alvászavarral járhat”

– tanácsolta a szakorvos, hozzátéve, szükség esetén pszichoterápiához is lehet folyamodni.

Pavor nocturnus, avagy az éjszakai felriadások rejtélye

Az éjszakai felriadás a rémálomhoz hasonló jelenség, amely főleg gyerekeknél fordul elő. A mély alvás fázisában jelentkezik általában, azaz a non-REM fázisban, mikor nem álmodunk, elalvás után két-három órával. A gyerek hangosan kiáltozik, sír, pánikszerű tüneteket mutat, ébernek tűnhet, de nem reagál a szülői vigasztalásra sem, általában utólag nem emlékszik, rossz álomról nem tud beszámolni. Oka nem teljesen tisztázott, szerepet játszhat genetikai hajlam, pszichés stressz, traumák, szorongás, valamint légúti problémák is. Legtöbbször a gyerekek kinövik ezt a fajta alvászavart, bizonyos esetekben azonban szakember véleményét is érdemes kikérni.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.