„Kullancsszezon” – az orvos ajánlásai

R. Kiss Edit 2018. május 02., 17:06

Elkezdődött a kullancscsípések időszaka, sokan felkeresik a kórházakat azért, hogy ott távolítsák el a bőrébe csimpaszkodott élősködőt. Dr. Kacsó Jolán, a csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályának vezetője segítségével vesszük számba, mi a teendő és mi az eljárás, ha a kirándulásról egy ilyen nem kívánt „ajándékkal" térünk haza.

„Kullancsszezon” – az orvos ajánlásai
galéria
Két veszélyes betegséget is elkaphatunk kullancscsípés által Fotó: Veres Nándor

Legelőkön, erdőszéleken, a juhok, őzek által bejárt területeken fordul elő leggyakrabban kullancs, de az utóbbi években városi környezetben is sok kullancscsípésről számoltak be. „Mindannyian tudjuk már, hogy hosszú ujjú felső és hosszú nadrág ajánlott kirándulásra megelőzésként. Amikor kint harminc fok van, akkor ez nem életszerű, nemigen fogunk így felöltözni, de ez a megfelelő védekezés: kalap és olyan ruha, ami védi a lábunkat, karunkat is” – válaszolta a hatásos kullancs elleni praktikákat firtató kérdésünkre Kacsó Jolán.

Az osztályvezető főorvos elmondta, ez sem jelent százszázalékos garanciát, mert

láttak már olyant a sürgősségen, hogy olyan helyről került elő kullancs, ahová nem is gondolnánk, hogy bejut.

Be tud esni például az ing nyakánál is, bárhol megkapja az utat. A szakember szerint igazán hatásos védekezés a kullancs ellen nincs. Bár nem kérdőjelezte meg hasznosságukat, nem tartja eléggé hatásosnak a különböző kullancsriasztókat sem, távolítottak már el a sürgősségen kullancsot olyan személyből is, aki a riasztósprayjel vagy karkötővel védekezett. Kacsó Jolán szerint azonban ez ne riasszon el senkit a természetjárástól, hisz – mint mondta – az fontosabb, mint egy esetleges kullancscsípés, főként, ha néhány utólagos lépést megteszünk.

Fontos az átvizsgálás

„Azt tartom nagyon fontosnak, hogy aki mezőn, erdőszélen járt, kirándult, az otthon, fürdés után, lefekvés előtt, nézze meg, vizsgálja át a testrészeit. A hajas fejbőrt is meg kell nézni, mert ott is lehet kullancs. Mindenhol vizsgáljuk meg a testünket, a hajlatokban, a lágyékhajlatban is” – tanácsolta a sürgősségi osztály vezetője.

Az orvos tapasztalata szerint igazán hatásos védekezés a kullancs ellen nincs Fotó: Kristó Róbert

Azt mondta, ha kullancsot találunk, akkor ne nyomogassuk és ne próbáljuk meg semmilyen szerrel „kivarázsolni”, mert ez általában nem jön össze és annyit érünk el csak, hogy beszakad a feje, ezután pedig már az orvos számára is nehezebb lesz az eltávolítás, valóban ki kell a bőrből a maradékot varázsolni, tűvel, ami a páciensnek is kellemetlen.

Az orvos kifejtette, lehet kapni a gyógyszertárakban erre szolgáló csipeszt, aminek nagyon könnyű a használata, a sürgősségen is ilyent használnak.

„A bőrhöz minél közelebb kell megfogni a kullancsot és szépen, körkörös mozdulatokkal, finoman csavarva a csipeszt, eltávolítani. Nagyon jól, problémamentesen kijön. Ha ezt otthon nem tudják megoldani vagy félnek hozzányúlni, akkor a háziorvoshoz, illetve, ha nem elérhető, akkor a sürgősségi osztályhoz kell fordulni” – ajánlotta Kacsó Jolán.

Ha el tudtuk távolítani otthon a kullancsot, akkor a helyét le kell fertőtleníteni, a kékszesz is megfelel erre a célra, nem szabad nyomkodni, csak simán töröljük le a csípés helyét. Ha beszakadt eltávolítás közben a kullancs feje, akkor mindenképpen orvost kell felkeresni, hogy a beszakadt részt kivegye. „A bennmaradt rész idegen testként fog működni, és erre a szervezet különböző reakciókat fog beindítani, ezért mindenképpen ki kell venni. Megtörténhet, hogy kilökődik problémamentesen, de ez nincs így minden esetben. Az is előfordulhat, hogy betokosodik és sokkal nehezebb lesz a kivétele később” – mutatott rá az orvos.

Antibiotikumot ajánlanak

Kacsó Jolán elmondta, kullancscsípés esetén megelőzésként antibiotikumot szoktak adni a hozzájuk fordulóknak, minden esetben, hisz nem tudni, hogy melyik kullancs fertőzött, melyik hordozza például a borreliosist vagyis a Lyme-kórt kiváltó baktériumot, a borelliát.

A gyógyszertárakban kapható csipesszel a legegyszerűbb eltávolítani a kullancsot Fotó: Kristó Róbert

„Abban az esetben, ha a kullancs fertőzött volt és az egyén megbetegszik, kialakul a Lyme-betegség, akkor akár harminc napon át is tartó antibiotikumos kezelésre számíthat, ami nagyon megterhelő a szervezet számára. Hogy ennek a lehetőségét minimálisra csökkentsük, két tabletta Doxycyclint szoktunk felírni a betegnek, ezt egyszerre beveszi, és kész.

Mivel antibiotikumot csak receptre adnak, következésképp ajánlott háziorvoshoz vagy a sürgősségi osztályhoz fordulni a kullancscsípéssel”

– ismertette az eljárást a sürgősségi osztály vezetője.

Hozzátette, bár sokan ezt gondolják, tetanusz elleni oltásra ilyenkor nincs szükség. Javasolni szokták ugyanakkor, hogy készíttessen vérvizsgálatot a kullancscsípéssel jelentkező személy, a megelőzésként alkalmazott antibiotikum ugyanis nem zárja ki szász százalékosan a megbetegedést, ha a kullancs fertőzött volt. Jobb helyeken a kullancsot szokták megvizsgáltatni, ez nálunk nem működik, ezért vérvizsgálatot javaslunk, ha pedig a teszt pozitív lesz, akkor a fertőző betegségekkel foglalkozó orvost kell felkeresni és a kezelést végig is kell vinni – hangsúlyozta ki az orvos.

Hosszas lappangási idő

Az elmúlt években többszörösére emelkedett az egyik kullancs által terjesztett megbetegedés, a Lyme-kór előfordulása. A betegség lappangási ideje akár hosszú hetekig is eltarthat, ezért a kullancscsípés helyét néhány hétig figyelni kell. „Kövessék, hogy a csípés helyén alakul-e ki lokális reakció, tehát ha bepirosodik, piros udvar alakul ki a csípés körül, akkor sürgősen fel kell keresni egy orvost” – mondta Kacsó Jolán.

Az utóbbi években városi környezetben is sok kullancscsípésről számoltak be Fotó: Veres Nándor

Rámutatott, néhány hét vagy akár hónapok elteltével is alakulhatnak ki olyan tünetek, amelyekről nem is gondolnánk, hogy a kullancscsípés következménye, illetve a Lyme-kór jelei lehetnek. Ilyen lehet például gyakori ízületi fájdalom, aminek nem találják az okát vagy arcidegbénulás. Ha valakit többször is megcsípett kullancs, akkor mindenképpen ajánlott elvégezni a vérvizsgálatot a Lyme-kór kimutatására.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.