A legkisebbek fogápolásával kapcsolatban sokféle információ terjeng, amelyek nem egyszer egymásnak ellentmondanak. Azonban nem csak az információk, a fogápolási eszközök sokasága is zavart okozhat a fejünkben.
Herbszt Ödön fogorvos szerint a fogmosást már az első tejfogak megjelenésekor el kell kezdeni, ha hat hónaposan jelenik meg az első fog, akkor, ha másfél évesen, akkor.
– magyarázza a fogorvos, aki szerint másfél-két év körül vehetünk már gyerekfogkefét, és használhatunk már gyereknek való fogkrémet. A gyerekfogkefének kisebb a feje, mint a felnőtt fogkeféé, és puha, lekerekített végű sörtéi vannak.
A szakember szerint kell hagyni a gyereket is próbálkozni, de a szülő kell jó alaposan megmossa a fogát körülbelül a gyerek hét éves koráig, mert akkor lesz olyan ügyes a kéz-, csukló mozgása, hogy ő is végre tudja hajtani a műveletet tökéletesen.
Érdemes játékosan a napi rutin részévé tenni a fogmosást, és addig kísérletezni a módszerekkel, amíg valamelyiket a gyerek is elfogadja. A fogorvos szerint vannak már érdekes rajzfilmek és könyvek is, amellyel alátámaszthatjuk a fogápolás fontosságát a kicsiknek: ilyen például a Fognyűvő manó vagy a Bori a fogorvosnál.
A másik nagy fogas kérdés az, hogy fluormentes vagy fluoros fogkrémet használjunk. Van, aki fogkrémből csakis fluormenteset választ, arra hivatkozva, hogy a fluor idegméreg, amelyet a második világháború idején koncentrációs táborokban használtak, mások rendszeresen fogyasztanak nagy fluortartalmú ásványvizeket, vagy épp fluortablettát is szednek, mert az erősíti a fogzománcot. Herbszt Ödön fogorvos szerint
a gyerekfogkrémekben annyira minimális a fluortartalom, hogy a gyerek kiskanállal kéne egye, hogy fluormérgezést kapjon,
a normál mennyiségű (borsónyi) fogkefére tett fogkrémtől akkor sem lesz baja, ha lenyeli. Márpedig sokáig nem tudnak köpni a gyerekek, így lenyelik a fogkrémet, a fogorvos saját gyerekeiről például elmondhatja, hogy az egyik háromévesen, a másik négy év után tanult meg köpni, addig bizony lenyelték a fogkrémet. Aki azonban ettől kevés fluortól is fél, annak érdemes fluormentes fogkrémet keresnie.
A szakember szerint amivel nagyon sokat tehetünk a gyerekeink fogainak a védelméért, az a táplálkozás: édességet, cukros nassolni valót csak mértékkel adjunk a gyereknek, utána pedig mossuk meg a fogát.
„Az üdítők, cukros teák a legrosszabbak a fognak. Sok gyerek éjszakai ébredéskor is cukros teát kap, azzal alszik vissza, márpedig ha egész éjszaka cukros lötty van a szájában, az bizony megárt a fogainak. Sok anyukától hallom, hogy nem issza meg a cukrozatlan teát, a sima vizet a gyerek, de ha eleve nem kóstoltatjuk meg vele a cukros teát, nem tudja, hogy milyen, nem fogja kérni” – figyelmeztet a fogász. Hozzáteszi: a napi kétszeri fogmosás a minimum, és az esti a legfontosabb.
Nagy kérdés az is, mikor vigyük el az első fogorvosi vizitre a gyereket. Herbszt Ödön szerint semmiképpen sem akkor, amikor már ordít a fájdalomtól.
A két-három éves gyereket érdemes anyuka vagy apuka magával vigye, amikor fogorvoshoz megy, így a gyerek már találkozhat a fogorvossal anélkül, hogy az fájdalmat okozna neki. „A szülő kezelése után a fogorvos bekukkant a gyerek szájába is, megnézi, így barátkozhat a kicsi a helyzettel. Mindemellett persze érdemes türelmes, gyerekbarát szakembert keresni, aki ért a kicsik nyelvén” – javasolja a fogász, aki tudja, bizony nem könnyű egy pár éves gyereket rábírni, hogy nyissa ki a száját, és mutassa meg a fogát, ha az nem akarja. A szakember szerint az egészségügyi rendszerünk hibája, hogy nincs kötelező szűrés, így sok esetben találkozik olyan 6-8 éves gyerekkel, akinek már maradandó foga is menthetetlen, de nem egy esetben volt olyan 3 éves páciense, akinek alig volt egészséges foga.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.