A fogszuvasodást a szájban található savképző baktériumok okozzák, azáltal, hogy bizonyos szénhidrátokat lebontanak, ilyen például a cukor, a fruktóz, a glukóz – tudtuk meg Tőkés Tímea fogorvostól. Ezáltal savat képeznek, amely károsítja a fogfelszínt. Valójában a fogzománc fokozatosan elveszti ásványi anyagait, majd elvékonyodik és áttörik.
„Először fehér foltok mutatkoznak, amelyek az ásványi anyag kioldását jelzik (ilyenkor még nincs üreg), majd apró, barnás, sötét foltok jelennek meg, amelyek egyre mélyebb formát öltenek. A fogszuvasodás egy többfázisú folyamat, kezelésének eredményessége attól függ, hogy a páciens a betegség melyik fázisában jelentkezik a fogorvosnál. A fogszuvasodás kezdetben nem jár fájdalommal, ez csak akkor jelentkezik (sajnos), amikor a folyamat egyre mélyebb rétegeket érint, elérve a dentint, végül a fogbelet, és gyulladás következik be. Ha a fájdalom különböző változatai jelentkeznek (lüktető, spontán, heves, éles stb.), és nem kerül sor kezelésre, a gyulladás fokozódik, a fogbél elhal és károsodás éri a gyökércsúcs körüli szöveteket. Kialakulhat a csonthártyagyulladás is (ilyenkor a fog már kopogtatásra, nyomásra érzékeny). Ebben az esetben az arc lágy részeire is átterjedő duzzanat tapasztalható” – vázolta a fogorvos a betegség előrehaladását.
Leszögezte, a fogszuvasodási folyamat fogtöméssel kezelhető, amely során pótolják az elpusztult foganyagot, a kezelés révén pedig elkerülhető a fogak elvesztése.
A fogszuvasodás minél előbbi kezelése érdekében már az első jeleknél fogorvoshoz kellene menni, akkor, amikor még csak fehér folt vagy barnás elváltozás jelzi a fogon a problémát. Amint azonban a fogorvos rámutatott, a betegek gyakran nem veszik észre ezeket az első jeleket, legtöbbször a fogorvos hívja fel a figyelmet a kezdődő fogszuvasodásra, ezért szükséges a rendszeres fogászati ellenőrzés. Legalább félévente ajánlott ellenőriztetni a fogak állapotát, hisz ha fáj a fog, akkor már begyulladhat az ideg, és sokszor csak a gyökérkezelés marad mint kezelési opció – mondta Tőkés Tímea.
Többféle tömőanyagot használnak a fogorvosok. A fogorvos felsorolta, az egyik ilyen anyag a cement, ez jó széli záródást biztosít, de nem kopásálló.
Az amalgám több fémnek higannyal alkotott ötvözete – ezt az anyagot manapság már ritkán alkalmazzák.
A leginkább használt tömőanyag a kompozit, ez fogszínű, a foghoz kémiailag kötődő, UV-fényre kötő anyag. Az úgynevezett betéteket magas áruk miatt ritkábban alkalmazzák, ezek laboratóriumban készülnek fémből, kompozitból vagy más szilárd anyagból, és ragasztóval rögzítik a fogban előre kialakított üregbe.
A nők szervezetére eső megterhelés miatt terhesség, szoptatás alatt fokozódik a kalciumhiány, inkább romlanak a fogak, amelyek le is töredezhetnek. Tőkés Tímea fogorvos azt ajánlja, a várandósok gyakrabban járjanak fogászatra. A terhesség első időszakában ugyanúgy végzik a töméseket, veszélyeztetett terhesség esetén pedig zsibbasztó injekciót ritkán adnak, de kisebb töméseket elvégeznek – mutatott rá. Terhességi hányinger esetén az orvos azt ajánlja, a savasság miatt az émelygés után várni kell néhány percet, ezt követően lehet a szájat kiöblíteni és fogat mosni.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.