A narancsbőr, vagy cellulit (nem tévesztendő össze a cellulitisszel, amely egy bakteriális bőrgyulladás) nem betegség, inkább esztétikai probléma, főként a combon, hason, faron, de a felkaron is megjelenhet.
Kiváltó okai között lehetnek a hormonális változások, a mindennapi mozgás hiánya, a helytelen táplálkozás és az ezt maga után vonó testtömegindex növekedése,
vagy éppen a hirtelen fogyás, de kialakulásában közrejátszhat az erre való genetikai hajlam – mutat rá Mihály Gyöngyvér csíkszeredai bőrgyógyász szakorvos.
A megelőzésre és a kezelésre is sokféle próbálkozás történik. A módszerek között vannak olyanok, amelyek orvosi szempontból tudományos kutatásokkal alátámasztottak már, vannak, amelyeket még kevésbé, de a visszajelzések azt mutatják, hogy hatásosak, és olyanokat is hirdetnek, amelyek még nem bizonyítottak, hogy eredményeket érnének el a narancsbőr eltüntetésében.
Egy ekográfszerű fejjel végigsimítunk a kezelni kívánt bőrfelületen, ez hanghullámokat bocsát ki, módosítja a vérkeringést és a nyirokkeringést, és ezzel elindítja ezeket a feszesség-elősegítő folyamatokat”– magyarázza a szakember. Megtudjuk azt is, hogy ahhoz, hogy látható eredményei legyenek, tíz-tizenöt alkalom szükséges, és évente ismételni kell a kezelést, mert amint abbamarad, visszaáll a narancsbőr.
A bőrgyógyász szerint biztatók a lézeres és rádiófrekvenciás kezelések eredményei is, amelyeket egymással kiegészítve még jobb eredményt kapunk. De hatásos tud lenni a masszázs és a lézerterápia kombinálása is „Ezek csökkentik a körfogatot és azon belül a narancsbőr is javul. De nem kifejezetten a narancsbőrre hatnak. Inkább az van, hogy a testtömegindex, haskörfogat, combkörfogat csökkentésével vizuálisan javul a narancsbőr jellege is. Létezik még a minimál invazív eljárás, amikor lézerszálakkal behatolnak a bőr alá és ott a horgonyzó kötőszöveti sövényeket roncsolják, és ezáltal kisimul a bőrfelület. Mert a kötőszöveti sövények osztják fel, húzzák a felső rétegbe, a bőr felszínéhez a zsírréteget, amely alul kéne legyen, ezért lesz rücskös a bőr, s helyenként be is mélyed”– mutat rá Mihály Gyöngyvér.
Ami ténylegesen tud segíteni a szakember szerint, az a torna és a fogyás. Nem külön-külön, hanem a kettő együtt.
Mert ha egy túlsúlyos egyén lefogy és nem tornázik, akkor megmarad a narancsbőr, sőt, még láthatóbbá is válhat. A fizikai tornagyakorlatokkal lehet tónusosabbá tenni a bőr rétegeit. Ugyanakkor ajánlott az egészséges táplálkozás, valamint a sok folyadék bevitele, mivel ezzel hidratáljuk a szöveteket és ez bizonyítottan segít.
A szakorvos hangsúlyozta,
ami egyáltalán nem hatásos a narancsbőr eltávolítására, az a tiszta zsírleszívás,
mert az csak a mélyrétegekből távolítja el a zsírszövetet, a narancsbőrért felelős zsírszövetek lokalizációja máshol van. A kriolipózis, a fagyasztás sem segít, mert ezáltal is csak a mélyebb rétegeket tudják fagyasztani. Nagyon népszerű továbbá a mezoterápia is, ezzel az eljárással különböző enzimeket, hormonokat, növényi eredetű szereket injekcióznak a bőrbe. „Ezek bizonyítottan nem hatnak, mégis elterjedt módszerek. Ugyanúgy a problémás bőrfelület fóliával való betekerése sem használ, van, hogy bekenik csípős paprikakrémmel és úgy tekerik rá a fóliát. Nincs bizonyított hatása, de hisznek benne és alkalmazzák. Léteznek különböző kiegészítők is, ide sorolják a Ginkgo bilobát, az Omega 3-at, amelyek egészségesek, jók, de azt, hogy kifejezetten a narancsbőrre hatnának, nem tudták még bizonyítani. Nem ártunk vele, az anyagcserére, a keringésre, az egész szervezetünkre jó hatással vannak, de ne várjuk, hogy elmúlik a narancsbőrünk tőlük. A sok folyadék, mozgás, egészséges étrend – ezek az alapok a narancsbőr megelőzésére, enyhítésére.”
A narancsbőrnek is vannak fokozatai, a Nürnberger-Müller-féle cellulit súlyossági skála szerint az egyes fokozatban nem látszik, csak akkor jelenik meg, ha összehúzzuk a bőrt. A kettes fokozat az, amikor csak akkor látszik, ha áll a személy, vagy összehúzza a bőrt, a hármas fokozatba sorolják azokat az eseteket, amikor állva, fekve és a bőrt összehúzva is látható.
– ajánlja a bőrgyógyász. Mint mondja, a narancsbőr már serdülőkor után megjelenhet, a hormonális változások miatt. És ha egyszer felbukkant, velünk marad, csak enyhíteni lehet. Teljesen „eltüntetni” csak Photoshoppal lehet.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.