Hatékony gyógymód: az aeroszol-terápia

R. Kiss Edit 2018. március 14., 16:00

Sokaknak van már inhalátorkészülékük, amelyekkel aeroszol-terápiát lehet otthon végezni. A légúti megbetegedések kezelésére ajánlott módszerrel hatékony módon, közvetlenül a kezelendő területre lehet eljuttatni a porlasztott fiziológiás sóoldatot vagy gyógyszereket. Milyen betegségek esetén és hogyan használjuk az inhalátort? – ezekről dr. Fodor István fül-orr-gégész főorvost kérdeztük.

Hatékony gyógymód: az aeroszol-terápia
galéria
Belélegzett gyógyszer. A légutak megbetegedéseire ajánlott az inhalátoros kezelés Fotó: twenty20.com

Az inhalátor az a készülék, amely a gyógyszert vagy folyadékot apró mikrorészecskékre bontja, és maszkon, vagy csutorán keresztül a szervezetbe juttatja – írják a gyogyseged.hu weboldalon. A szimpatika.hu-n pedig kifejtik, az inhalátor a porlasztott folyadék (aeroszol) bevitelére szolgál az alsó és felső légutakba.

 „Az inhalátor kompresszorból és porlasztófejből áll. A kompresszorral előállított sűrített levegő a porlasztófejben lévő folyadékot a rendkívül kis átmérőjű fúvókákon átnyomva apró szemcsékre porlasztja, ezáltal keletkezik az aeroszol, amely a porlasztófejből kilépve ködnek látszik. Az aeroszol a légutakba kerülve kicsapódik, ezáltal fejti ki hatását. Az aeroszol levegővel keveredett folyadékcseppecskékből áll. Az inhalátorok (gépi porlasztók) által előállított 0,1-10 mikrométer átmérőjű páracseppecskék a legkisebb légutakig lejutnak” − olvasható ugyanott. Az inhalátorkészülék az utóbbi néhány évben térségünkben is népszerűvé és elérhetővé vált, sok kisgyermekes családban alkalmazzák is őket.

Légúti megbetegedések esetére

Az inhalátorkészülékeket légúti betegségek gyógyítására lehet használni. Jól alkalmazható például az arcüreggyulladás, a torokgyulladás, a gégegyulladás, a légcsőgyulladás, a hörgőgyulladás kezelésére – sorolta fel dr. Fodor István, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fül-orr-gégészeti osztályának vezetője. A főorvos rámutatott, az inhalátorkészülékek közvetlenül a beteg részekre juttatják be a porlasztott gyógyszert vagy folyadékot, a légutakba.

Így hatékonyabb és egyszerűbb a kezelés, mint amíg a lenyelt vagy a vénába, izomba beadott gyógyszerek eljutnak a vérarámmal a szükséges helyre.

Főként gyermekeknek

Felnőttek számára is hasznos az inhalátor, az alkalmazása azonban gyakoribb gyermekeknél. A gyermekeknek szűkebbek a légutaik és könnyebbek begyulladnak, ugyanakkor érzékenyebbek is különböző fertőzésekre, a felső légúti megbetegedések pedig gyakran súlyosabb tünetekhez is vezetnek − ismertette a szakember. „Kiemelném a kisgyermekek gégegyulladását (subbglotticus laryngitis). A légutak a két hangszalag környékén a legszűkebbek, és egy vírusos fertőzés során előfordulhat, hogy hirtelen megduzzad a hangaszalagok alatti nyálkahártya, ami nagyfokú szűkületet képez, a gyermek nem kap levegőt, fulladozik, ugató köhögése van. Általában kórházba rohannak vele ilyenkor, ahol hidrokortizont adnak neki, ez javítja is az állapotát.

De például a laringitisznél egy egyszerű aeroszolos kezeléssel ezt meg is lehet előzni, illetve az első fázisban ezzel is kezelhető”

− mutatott rá Fodor István.

Sóoldat, gyógyszerek

Az inhalátorkészüléket leggyakrabban fiziológiás sóoldattal (0,9 százalékos sóoldattal) használjuk, emellett különböző, recept nélkül kapható nyákoldó oldatok azok, amelyeket különösebb rizikó nélkül lehet alkalmazni. Emellett más gyógyhatású készítményekből, gyógyszerekből is készítenek aeroszolos oldatokat, különböző gyulladáscsökkentőket, hörgőtágító gyógyszereket, ezeket orvos írja fel receptre. Ha nyákoldót vagy sóoldatot használunk, azt lehet gyakran vagy akár tíz percig is alkalmazni, az orvos által felírt gyógyszer hatású aeroszol készítményeknél pedig be kell tartani az előírásokat.

A kisbabáknál is bevethető: a porlasztott oldatot a maszk segítségével lehet belélegezni Fotó: twenty20.com

Csecsemőkortól alkalmazható

A szakember ismertette, az inhalátoros készülékek már csecsemőkortól bevethetők. Előbb maszkkal, később − kétéves kor fölött − szájillesztékkel, úgynevezett csutorával ajánlatosabb használni, hogy elsősorban szájon keresztül történjen meg az inhaláció, mert az orr nyálkahártyája visszatartja a nagyobb méretű szemcséket.

A porlasztott szemcsék általában tíz mikron alattiak, de az öt mikronnál kisebbek a leghatékonyabbak, bejutnak a tüdő léghólyagocskáiba, ott megtapadnak és kifejtik a hatásukat.

Amint a fül-orr-gégész főorvos mondta, különösebb ellenjavallata nincs az aeroszolos terápiának, néhány dologra azonban oda kell figyelni. Így például nem szabad két év alatti gyermekek számára illóolajat tenni a gépbe, mert nagyobb szemcsék is bekerülhetnek a légutakba. Ugyanakkor a készüléket ajánlott gyógyszertárban vagy gyógyszerforgalmazónál vásárolni.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.