Kismamamasszázs – Nem csak az anyának jó

D. Balázs Ildikó 2021. június 29., 18:49

A kismamamasszázs a gyógyító és fájdalomcsillapító hatás mellett relaxáló, közérzetjavító hatással is bír, és ami igazán fontos, biztosítja azt a tökéletes lelki ellazulást, amelynek a vajúdás, a szülés és a szoptatás során is igen fontos szerepe van. Íme néhány hasznos tudnivaló a várandóság alatt alkalmazott masszázsról.

Kismamamasszázs – Nem csak az anyának jó
galéria
A kismamamasszázs a terhesség 12. hetétől ajánlott Fotó: 123RF

A terhesség 12. hetétől, vagyis a második trimesztertől ajánlott a kismamamasszázs, amennyiben a terhesség problémamentes, azaz nem jelentkezik magas vérnyomás, vérzés, haskeményedés, terhességi cukorbetegség, mélyvénás trombózis, görcs, visszérgyulladás, nem beszélünk ikerterhességről, és nem utolsósorban a kismama állapotát jól ismerő nőgyógyász is belegyezik – hangsúlyozza ki indulásból Grosu Gabriella, aki szakmájából adódóan szülésznő, és egy ideje kitanulta a kismamamasszázs fortélyait is.

Miben segít?

A várandóság alatt alkalmazott speciális masszázs csökkenti a stressz fizikai tüneteit, például a feszes izmokat, izommerevséget, bizonyos pozíciók által kiváltott izomrövidüléseket, beleértve a nyak-, a hát- és a derékfájást, enyhíti az ízületi és izomfájdalmakat. „Ahogy növekszik a baba, megváltozik a test is, és ennek következtében az izmok feszesebbé vállnak, testszerte izomgörcsösség alakulhat ki. Ha nem készül fel a test fokozatosan a baba növekedésére, akkor az édesanya esetében a várandósság során gerincferdülés is kialakulhat, ez pedig a későbbiekben fájdalommal jár.

Mivel ellazítja a befeszült izmokat, a masszázs javítja az alvás minőségét is, ugyanakkor segít átlendülni a hormonváltozások okozta fejfájáson, émelygésen,

segít a hirtelen hangulatingadozások leküzdésében” – magyarázza Grosu Gabriella.

Számos pozitív hatása mellett – teszi hozzá – az sem elhanyagolandó, hogy csökkenti a stresszt kiváltó kortizolszintet, ezáltal pedig csökken a koraszülés kockázata is. Sőt bizonyítottan könnyíti a szülést is:

azok a nők, akik rendszeresen részesülnek kismamamasszázsban, könnyebben szülnek, esetükben a vajúdási idő átlagosan három órával rövidebb éppen az alacsonyabb stressz-szint miatt.

Gabriella elmondása szerint a kismamamasszázs vajúdás alatt is ajánlott, sőt túlhordott terhesség esetén hozzá tud járulni a szülés támogatásához is. Továbbá javítja a keringést, s ezáltal a test képes több tápanyagot és oxigént juttatni a babához. Ez azért fontos – emeli ki –, mert minél több tápanyagot és oxigént kap a baba, annál jobban fejlődik és növekedik.

Grosu Gabriella több mint húsz éve dolgozik szülésznőként Csíkszeredában Fotó: D. Balázs Ildikó

„Ha a várandóság idején alkalmazzuk a masszázst, az normalizálhatja a gyomorégést, ellazítja az idegrendszert, és csökkenti a gyomor nyomását. Ajánlott vizesedésre (ödémára), ugyanis a lassú, finom mozdulatok a szövetekben felgyűlt vizet a vese segítségével könnyebben kiürítik a szervezetből” – magyarázza.

Személyre szabott gyakoriság

Hogy milyen gyakorisággal alkalmazható, az egyéntől függ, tulajdonképpen a kismama dönti el, Gabriella szerint a heti egy alkalom ajánlott.

A várandóság alatt alkalmazott masszás a szülés után is folytatható

– hívja fel a figyelmet. „Hüvelyi szülés esetén már a szülést követő harmadik héttől, ha császármetszés történt, akkor a hetedig héttől lehet alkalmazni. Szoptatás alatt kifejezetten jótékony hatása van a tejtermelődésre, illetve a hát és a kar izomzatára is, de az sem elhanyagolandó tény, hogy ebben az időszakban segít megelőzni a gyermekágyi depressziót.”

Nagyon lényeges, hogy a kismamamasszázs során kerülendők az erőteljes masszírozó mozdulatok, ez alatt a test különböző részeit – hátat, vállakat, lábakat – finomabb, szinte simogató mozdulatokkal masszírozzák. „A masszázs során a kismama féloldalt fekvésben helyezkedik el, megemelt fejjel és pocakkal. Nagyon körültekintőeknek és óvatosaknak kell lennünk a masszírozás közben,

egy kismama testén számos olyan pont van, amelyet nem szabad masszírozni”

– magyarázza Gabriella, aki 23 éve dolgozik szülésznőként Csíkszeredában. Ezért is mondja mosolyogva, ha nem ismerné az anatómiát, a várandósággal kapcsolatos legapróbb részleteket is, biztos nem látott volna hozzá a kismamamasszázzsal kapcsolatos ismeretek elsajátításához. Kellett ehhez az a tudás, az a szakmai tapasztalat, ami benne van ezekben az években. „Régóta gondolkodom azon, hogy még milyen területen segíthetném a várandós nőket, így esett a választás a kismamamasszázsra, hiszen

fontos az, hogy a várandóság ne teher legyen, és amennyire lehet, könnyítsük ezt az időszakot, hogy jól érezze magát a baba is és az anya is.”

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.