Szakmai kiégés, amikor a munka értelmét veszti

Liget 2020. február 06., 11:42 utolsó módosítás: 2020. február 06., 11:47

Leggyakrabban olyanokat érint a kiégés, akik emberekkel dolgoznak, mert a velük szemben megfogalmazódott számtalan elvárás gyakran visszájára fordul. Hogyan védekezzünk ellene, illetve ha már észleljük nyomasztó hatását, mit tehetünk a gyógyulás érdekében? Olvassák el az Erdélyi Naplóban dr. Plesek Zoltán tanácsait.

Szakmai kiégés, amikor a munka értelmét veszti
galéria
Az egyre nagyobb megfelelési kényszer miatt az iskolában tanító pedagógusokat is veszélyezteti a kiégés Fotó: Beliczay László

A kiégésről kialakult általános kép a hosszú évtizedekig megerőltető szakmai stresszt megélő szakember képe, aki elveszíti érdeklődését munkája iránt. Ez a köztudatban kialakult általános kép, de a lényeges elemek mások. Nem kell évtizedeknek eltelniük, és nem akármilyen érdeklődésvesztés vezet kiégéshez, figyelemmel kell lenni az ezzel járó depresszióra is.
A jelenségről azt mondják, hogy főleg az emberekkel foglalkozókat veszélyezteti: egészségügyi dolgozók, tanárok, lelkészek, szociális munkások érintettek statisztikailag kiemelkedő számban. És ez nem véletlenül van így.

A kiégés tipikus előszobája az olyan munkaviszonynak, szakmai beosztásnak, ahol a munka nem csak a pénzről szól.

Az ilyen munka végzése emberi sorsokat határoz meg. Ha az embereken segítenek, akkor azért, ha pedig nem, akkor azért. Ez a fajta munka személyes felelősségérzethez vezet, az ember azt érzi, tőle függ a másik ember életesélye. Ezt gyakran eszébe is juttatják akár köszönet, akár kritika formájában, az ember tehát áldozatokat hoz, hogy segíthessen.

Olvassák el a teljes cikket az Erdélyi Napló legfrissebb számában.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.