Múlt héten Szlovákiában egy 30 éves édesanya két és fél éves kislányával érkezett a felső-árvai város kórházához, de amikor bement, a kislányt az autóban hagyta. Amikor visszajött, lánya már nem lélegzett. Az anyuka, bár rohant vele a kórháznál állomásozó mentőkhöz, már nem tudták megmenteni a kislány életét. Sajtóinformációk szerint a kislány teste 46 fokos volt. Szlovákiában nem ez az első ilyen haláleset. A szörnyű eset kísértetiesen emlékeztet arra, ami 2015 júliusában történt Nyitrán. Egy kétéves gyermek apja a bölcsődébe készült vele, de megfeledkezett arról, hogy a kicsi a hátsó ülésen ül a gyerekülésben, és a munkahelyére ment. Mivel a kicsi csendben volt, nem vette észre, hogy ott hagyta a kocsiban. Órákkal később találták meg, de ekkor már nem élt.
Bár egyelőre csak külföldi tragédiákról kapunk híreket, ez nem jelenti azt, hogy mifelénk ne lennének olyan szülők, akik autóban hagyják a gyermeküket. Januárban – bár tény, hogy nem forróságban – egy kolozsvári bevásárlóközpont parkolójában hagytak magára egy parkoló autóban egy kisbabát. A szülők vásároltak, az autóban síró kisbabára pedig a járókelők figyeltek fel.
Az autóban hagyott gyermekek sokszor alszanak, azért hagyják ott őket, de ez sok szempontból veszélyes: a kisgyerekek akár sokkos állapotba is kerülhetnek, ha felébrednek és egyedül vannak sokáig az autóban, a legnagyobb probléma mégis a kibírhatatlan hőség,
egy napon parkoló autóban akár 70 Celsius-fokig is felmehet a hőmérséklet.
Az ember képes ugyan izzadni, de a nagy melegben már ez sem nyújt védelmet, nem tudja hűteni a testet, így a test belső hőmérséklete hamar felmegy kritikus pontra. Lorenzovici Anna háziorvos szerint gyerektől függ, hogy kinél milyen testhőmérséklet okoz hőguttát. „Ahogy a lázra sem reagál minden gyerek egyformán, úgy az autóban a melegre sem: van, akinél már 39 fokos testhőmérséklet nagy problémát okoz, mások esetében negyven fok fölött történik meg a baj” – mondja Lorenzovici Anna, aki szerint
a gyermek teste kicsi, éppen ezért szervezete ötször olyan gyorsan hevül fel, mint a felnőtté.
Az orvos szerint egy napon hagyott autóban akár 20 perc alatt felmehet negyven fok fölé a hőmérséklet, de az árnyékban hagyott autóban is gyorsan felhevül a levegő.
– figyelmeztet Lorenzovici Anna, aki szerint az sem sokkal jobb, amikor valaki a saját udvarán, nyitott autóajtóval hagyja aludni kisgyermeket, ugyanis a hőség még akkor is veszélyes, ha van némi légáramlat az autóban. A családorvos elárulta, ő maga is látott már olyant, amikor az autóban akarták hagyni a gyereket egy „röpke vásárlás” erejéig, ő akkor azonban figyelmeztette a szülőket, hogy ez milyen tragédiához vezethet.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.