Kapcsolódás: színházba csalogató kollázsok

Péter Beáta 2024. szeptember 12., 16:17 utolsó módosítás: 2024. szeptember 12., 16:28

Bánk bán, Prospero, Tiborc, Liliomfi, Csongor és Tünde, Don Juan, Rómeó és Júlia, Antigoné, Hamlet – a drámairodalom híres darabjai és szereplői nyomán nevezték el a Csíki Játékszín bérleteit, amelyeket ebben az évadban Hatházi Rebeka, a színház új látványtervezője kollázsaival illusztráltak.

Bérletet tessék! •  Fotó: Forrás: Csíki Játékszín
galéria
Bérletet tessék! Fotó: Forrás: Csíki Játékszín

Elindult a 2024/25-ös színházi évad, elkezdődtek a bérletárusítások – nincs ez másként a Csíki Játékszín háza táján sem. A bérletmegújítási időszak – amíg a tavalyi bérletesek helyeit fenntartják – szeptember 20-áig tart, és kizárólag személyesen, a színház jegyirodájában lehetséges. Ezt követően a bérletek online és személyesen is megvásárolhatóvá válnak a fennmaradó helyekre – olvasható a színház honlapján.

•  Fotó: Forrás: Csíki Játékszín
Fotó: Forrás: Csíki Játékszín

Akárcsak az elmúlt évadban, a színház ezúttal is egy látványtervezőt és képzőművészt kért fel a bérletek látványának megalkotására: tavaly Romulus Boicu, idén Hatházi Rebeka készítette el a csodás illusztrációkat – amelyeket nézegetve, legszívesebben mindegyik bérletet kiváltanánk.

•  Fotó: Forrás: Csíki Játékszín
Fotó: Forrás: Csíki Játékszín

„A 24/25-ös évadban a Csíki Játékszín bérletein az én kollázsaim vannak, ezek közül nyolc az Ulysses könyv (Ilarie Voronca verseit fordította Balázs Imre József, tavaly jelent meg a Lector Kiadónál) illusztrációinak egy-egy részlete.

Érdekes volt a nevekkel párosítani a már meglévő munkákat, csomó új réteg meg kapcsolat meg értelmezés nyílt meg, amikre eddig nem is gondoltam, pedig én készítettem... Éljen a szürrealizmus, és menjetek Csíkba előadásokat nézni!”

– írta közösségi oldalán az alkotó.

Hatházi Rebeka •  Fotó: Palocsay Kisó-Kata
Hatházi Rebeka Fotó: Palocsay Kisó-Kata

Hatházi Rebeka első alkalommal a 2019/20-as évadban dolgozott a Csíki Játékszín társulatával, a Halász Péter Gyerekünk című előadás látványtervezőjeként. A produkciót az édesapja, Hatházi András rendezte.

A fiatal művész úgy tartja, ez volt az első igazi látványtervezői munkája.

Ezt követően a Visky Andrej rendezte A kék csodatorta (Muszti Bea – Dobay András) mesemusical díszlet- és jelmeztervezője volt, majd a Sebestyén Aba által rendezett Csárdáskirálynő (Leo Stein – Jenbach Béla – Kálmán Imre) jelmeztervezője, a Tom Dugdale rendezésében színre vitt A sarlatán (Tom Dugdale – Hatházi András), tavaly pedig a Visky Andrej által színpadra állított Utazás a koponyám körül (Lovassy Cseh Tamás átirata Karinthy Frigyes azonos című regénye nyomán) című előadás látványát tervezte a Csíki Játékszínben. De készített a csíki színháznak grafikai munkákat is: a magyar költészet napja, a magyar kultúra napja, a színház világnapja és különböző előadások alkalmából plakátot, vagy éppen húsvéti üdvözlőlapot.

•  Fotó: Forrás: Csíki Játékszín
Fotó: Forrás: Csíki Játékszín

„Mindig nagy szeretettel és boldogan jártam vissza a Csíki Játékszínbe, nagyon szeretem a csapatot. Nyár elején megkeresett Vladimir Anton, a színház művészeti vezetője, hogy lenne-e időm és kedvem írni egy levelet a társulatnak a társulati évadzáró kapcsán, hogy milyen volt velük dolgozni. Őszintén megírtam, hogy

nagyon szeretem a társulatot és már családként, csapattagként érzem magam, amikor ott vagyok Csíkszeredában, és ezért nagyon hálás vagyok.

Pár hétre rá felkeresett Vladi, hogy mit szólnék, ha leszerződnék a színházhoz, mint látványtervező. Elsőre nagyon megijedtem, de ugyanakkor nagyon örültem is neki, úgyhogy így többszöri beszélgetés után Vladival és Bercivel (Veress Albert, a Csíki Játékszín igazgatója – szerk. megj.) arra jutottunk, hogy próbáljuk ki. Innen indult, és ebből kifolyólag is következett az, hogy mivel a Csíki Játékszínnek van egy ilyen kezdeményezése, hogy a bérleteket egy képzőművész munkáival illusztrálják, engem kértek fel ezúttal” – mesélte a Ligetnek Hatházi Rebeka.

•  Fotó: Forrás: Csíki Játékszín
Fotó: Forrás: Csíki Játékszín

A munkafolyamatról elmondta, elsőként begyűjtötte a bérletekkel kapcsolatos információkat, és abból próbált kiindulni, hogy melyik milyen bérlet, azaz, bemutatóbérlet, netán ifjúsági stb. Végül úgy döntött, hogy a bérletek nevét veszi alapul. „A bérletek illusztrálására való felkérés úgy szólt, hogy már meglévő munkákat mutassak meg, nem kell kifejezetten újakat készítsek, de mégis szerettem volna kötni a bérletek nevéhez őket. Elkezdtem keresgélni a kollázsaim között, kezdetben tartottam tőle, hogy nem fognak találni, nem fogok tudni kapcsolatot teremteni a már meglévő munkák és a bérletnevek között.

Azonban, ahogy elkezdtem összerakni őket, hirtelen elindultak olyan rétegek, szálak és történetek a már meglévő munkák, illusztrációk és bérletnevek között, amire nem is gondoltam. Elkezdtem kapcsolni és találni bizonyos elemeket, színeket, hangulatokat.

Főként a Balázs Imre József által fordított Ulysses című könyvnek az illusztrációit használtam fel, abba 19 kollázs készült. A bérleteken megjelenő kollázsok ezeknek egy-egy részlete, úgy próbáltam meg kivágni, hogy találjon a bérletnevekhez” – avatott be.

•  Fotó: Forrás: Csíki Játékszín
Fotó: Forrás: Csíki Játékszín

A Csíki Játékszín ebben az évadban is felnőtt-, ifjúsági- és szabadbérletet kínál négy, illetve öt előadásra. Az első, felnőtteknek szóló nagyszínpadi bemutató Florian Zeller Az apa című darabja Vladimir Anton rendezésében, ezt követi a hagyományos újévi zenés előadás, A muzsika hangja című legendás musical Szenteczki Zita rendezésében, az új évet pedig Csiky Gergely Buborékok című vígjátékával indítják majd, amelyet a Mohácsi testvérek átdolgozásában láthat a közönség. De látható lesz Robert Icke A doktor című darabja a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata előadásában, Andrei Șerban rendezésében, Pintér Béle Parasztopera című zenés darabja, amelyet Györfi Csaba álmodott színpadra a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház színészeivel és az Udvarhely Néptáncműhely táncosaival, valamint a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Shakespeare-produkciója, A vihar, Bodó Viktor rendezésében.

A 2024/2025-ös évadra szóló bérletekkel kapcsolatos további tudnivalók itt találhatóak.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.