A habos-babostól a nadrágkosztümig

Péter Beáta 2017. május 02., 08:49 utolsó módosítás: 2017. május 02., 16:18

Habos-babos vagy egyenes vonalú, hófehér vagy krémszínű, hosszú vagy rövid? Számos kérdés felmerül, amikor egy menyasszony ruhát szeretne választani magának élete egyik legfontosabb eseményére. De mit diktálnak ezen a vonalon a nagy divatházak, melyek a legújabb menyasszonyi ruhatrendek? A György Eszter és Salló-Szász Emőke divattervezők által működtetett csíkszeredai Delikates műhelyben jártunk.

A habos-babostól a nadrágkosztümig
galéria
A menyasszonyi ruha ma már nem kötelezően fehér

Hat éve kezdtek készíteni menyasszonyi ruhákat is a Delikates műhelyben, mivel úgy látták, hogy ezen a téren igencsak le van maradva a nemzetközi trendekhez képest az erdélyi közeg.

Tervezőként lehet, hogy nem a menyasszonyi ruhakészítés a legnagyobb kihívás, hanem vannak annál nagyobb, kreatívabb feladatok is a divatiparban. A csíkszeredai tervezők viszont azt látták, hogy Erdélyben nem igazán követjük ezen a téren a nemzetközi trendeket.

Egyszerű vonalvezetés, de a felsőrész sűrűn díszített

„Hat-hét évvel ezelőtt, ha valaki menyasszonyi ruhát szeretett volna vásárolni, vagy kölcsönözni, akkor többnyire csak a nagy habos-babos ruhát lehetett választani a felhozatalból. Ez a princess-nek nevezett hercegnős ruha, ami egy nagyon szűk felsőrészből és derékból egyből bővülő, nagyon gazdag, több réteg anyagból álló szoknyarészből áll. Ez lehetett esetleg  díszítettebb vagy visszafogottabb. Viszont a nemzetközi kifutókon már lehetett látni azt, hogy a menyasszonyi ruha-vonal kezd a szimplicitás, a minimalizmus felé tartani, ugyanúgy ahogy minden, akár az építészet, vagy lakberendezés, és minden, dizájnnal kapcsolatos ág. Tehát vagy a díszítésre került kevesebb hangsúly, vagy a forma kezdett visszafogottabb lenni, de akár együttesen jelenik ez meg. Azt láttuk, hogy a nagy tortaruhák A-vonalúvá kezdenek alakulni. A derékvonal kezdett lejjebb csúszni, és eljutottunk odáig, hogy a teljesen testhezálló ruha is nagyon trendi. Nem a testhez tapadó, hanem amelyik a test vonalát követi” – magyarázta Salló-Szász Emőke.

Légies hatás

A tervező elmondta, az idei trendekben még mindig jelen van a hercegnős stílus, de csak olyan vonalon számít divatosnak, ami az A-vonal hatást idézi.

Amúgy a nagyon egyszerű, visszafogott díszítésű ruhák kerültek középpontba.

Nagyon jelentős elem – ami a kétezres éveket megkülönbözteti a kétezertízes évektől a menyasszonyi ruhák tekintetében – a görög stílusú ruhák megjelenése, amelyekre a test vonalát követő egyszerű vonalvezetés jellemző.  Ezeknél a ruháknál nagyon finomak az anyagok, hullósak, szállósak.

Egy ruha, amely követi a test vonalát

Tíz-tizenöt évvel ezelőtt nem volt trendi, hogy a menyasszonyi ruha nagyon selymes, hullós, finomka anyagból legyen elkészítve, hanem inkább a vastagabb, durvább, kemény tartású taft anyagokat használták. Olyan anyagokat használtak, amelyekből leginkább megvalósítható volt a princess ruha. A görögös ruhákkal megjelent a menyasszonyi ruhákban a selyem, muszlin, a finom, puha anyagok. Megmaradt viszont, hogy a felső egy kidolgozottabb, merevebb, keményebb darab, mert abban látszik igazán csinosnak a menyasszony: szépen áll a mellen, a derékon, hason, vékonyít.

„Az idei trendben jelen van a princess leegyszerűsített változata, a tüllszoknyák, tüllruhák, de a tüll itt már nagyon finom anyagú. Nem egy kemény, ropogós, fénylő anyag, hanem nagyon tündéri, légies hatású. Ami attól lesz nagy, és gazdag, hogy sok réteg van benne.”

A fehér több árnyalata

Noha voltak próbálkozások az elmúlt években különböző színű menyasszonyi ruhák viselésére, és a kifutókon is láthatóak voltak ilyenek – tavaly a serenity kék például – , nem lett trend a színes ruha.

A menyasszonyságban még mindig benne van a fehérség, annak ellenére, hogy nem divat ma már az ártatlanság, és nem azt szimbolizálja, hogy a lány szűzön megy férjhez. A fehér mindenképp megkülönböztető szín.
Nálunk annyira beivódott a köztudatba, hogy ha esküvőre megyünk, biztos, hogy egy kiegészítőn kívül nem viselünk nagy fehér ruhát. A menyasszonnyal nem »konkurálunk«. Sok lány mondja, hogy vagány a színes ruha, de nem vállalják be, mert erre a napra csak egy ruhát tudnak választani, és az akkor fehér színű.”

A menyasszonyi ruha színe mégiscsak változott az elmúlt években.

Már nem divat a hófehér, helyette inkább az elefántcsontszín, a törtfehér van jelen.

A legújabb trendekben megjelennek ezek sötétebb változatai is, a homokszínek, a bézs, a drapp, a krémszín sötétebb árnyalata és a füstszín. Most színben trend a peach, a barackos hatás. Ami szinte már estélyi ruha, vagy koszorúslány ruha.

Merész hátvkivágás, finom anyagok

Ha a menyasszony ruháján nem is, az élénk színek a vőlegény ruháján megjelennek. Divat most is a sötétkék, fekete, szürke, drapp, barna öltöny, de vehet színes csokornyakkendőt, vagy a mellénye élénkebb színekkel lehet kombinálva.

Csipke minden mennyiségben

Néhány szezonnal ezelőtt lett nagyon közkedvelt a csipke, és azóta sem veszített népszerűségéből. Nem divat már a fényes csipke, hanem inkább a nagyon vékony pamutszálból készített, puha, matthatású.

Csipkében a legdivatosabb hangulat talán az, amikor a csipke maga nem egy konkrét virágmotívumot jelenít meg, hanem egy geometriai vonalat”

– magyarázza a tervező. Divat például a kockás csipke, amely nem is néz ki csipkének, hanem olyan, mintha egy finom tüllanyagon apró kockás mintájú hímzés lenne. Amikor ránézünk a ruhára nem rózsabimbókat és girlandokat látunk, hanem geometriai formákat, amelyek akár teljesen beborítják a ruhát. De most inkább a textúrák keveredése jellemző. Nagyon trendi, ha egy ruhán belül öt-hat anyag is megjelenik – vastagabb, tömöttebb alsó anyag, azon tüll és azon csipke – de a csipkén belül is a virágminták kombinálódna a geometriai formákkal.

Két erős vonal

A kortárs trendben tehát két határozottan erős vonal van: az egyik a tüllszoknyás, a princessnek a visszafogottabb formája, amely kombinálódik mindenféle csipkével. Fontos, hogy a szoknyák alatt nincs krinolin. Igaz, hogy vannak ruhák, amelyek alá elengedhetetlen, hogy bekerüljön, de a nagy divattervezők sora azt diktálja, hogy inkább sok anyag legyen egy ruhába, és inkább attól álljon ki.

Hosszú ujj, de csipa csipke

Emellett nagyon divatosak azok a ruhák, amelyek inkább testhez állóak, testre szabottak. „Ezek viszont nagyon kidolgozottak. Végig megjelenik valamilyen minta, forma, hangulat. Lent kis csipke, aztán kockás lesz, csíkos, gyöngyös, de mégsem érzed, hogy túl sok, mert a forma visszafogott. Ezeken a ruhákon gyakran megjelenik egy újítás, ami a tavalyi szezonban jött be divatba, a 3D-s csipke: egy alap csipkefelületen vannak kitüremkedő részek. Megjelenik egyszerű változatban is, hogy csak egy virágocska, de vannak sokkal dominánsabbak, a felső részen a virágszirmok például. Ezzel is arra kell vigyázni, hogy kisebb felületen jelenjen meg.”

Még mindig a hosszú

 Salló-Szász Emőke rámutatott a hosszú ruha nem ment ki divatból, a menyasszonyok többsége is ragaszkodik a hosszúhoz. De divatosak a rövid, vagy rövidebb, térdig érő ruhák is. Ez az azért jó, mert nagyon sok olyan lány van, aki sportosabb alkatú, maszkulinabb vonásokkal, stílussal rendelkező hölgyekről beszélünk, akik életükben nem vettek fel szoknyát. Nekik általában nagy fejtörést okoz a menyasszonyság olyan szempontból, hogy ha addig nem viselt szoknyát csak nadrágot, akkor egy nagy tüllruha elég nagy váltás tud lenni. Ezeknek a lányoknak segít sokat az, hogy vannak rövid ruhák. Mert ott lehet a formával játszani, hogy visszafogottabb legyen. De azok is rövidet választanak, akik a kényelmi szempontokat veszik figyelembe, és jobban szeretnék, ha a tánc közben ne lobogjon utánuk egy tüllréteg.

Trendi a nadrágos menyasszonyi ruha, ez egy nadrágkosztüm, de hozzánk még nem jutott el. Azoknak ajánlott, akik bátrabbak és nem vágynak a hercegnős hangulatra, hanem minimalistábbra. Tőlünk még senki nem kért ilyent, de látom, hogy létezik.”
Kevés kiegészítő

Amennyire a ruhára, úgy a megfelelő kiegészítőkre is oda kell figyelni, főleg, hogy ne legyen „túl sok”.

A kiegészítőkre is figyelni kell, fátyol helyett inkább a fejdísz menő

Divatosak most a fejdíszek, a fátyol kicsit háttérbe szorult. Az aprógyöngyös, virággirland-szerű fejdíszek, koszorúk, hajpántok, vagy éppen az élő virágból font koszorúk a közkedveltek. Nem ajánlott ilyenkor táskát hordoznia a menyasszonynak, nem valószínű, hogy szüksége lesz rá, ugyanakkor még a menyasszonyi csokrot is kell tartania. Ajánlott viszont megfelelő felsőről gondoskodnia, ha lehűlne az idő hirtelen. A boleró helyett a kis, rövid derekú kabátkákat ajánlja a szakember, háromnegyedes újjal, valamilyen érdekes textúrájút, ha a ruha egyszerű, vagy semleges anyagból, ha a ruha díszítése dominánsabb.

Koszorúslány-koszorú

Van, aki nagy hangsúlyt fektet a koszorúslányok megjelenésére is. Igaz, hogy ez pluszköltséget is jelent, de ha azon igyekszünk, hogy az esküvőnk hangulata egyedi, különleges legyen, akkor a koszorúslányok elengedhetetlenek – véli a divattervező. Viszont nem muszáj az öt lány öt egyforma ruhában legyen, lehetnek egyforma színű ruhákban, akár úgy is, hogy ez egy színnek a különböző árnyalatai. Divatosak a fényes anyagok, a flitterekkel ellátott enyhén arany, vagy ezüstszín, valamint a rose golde – a rózsaszín és az arany kombinációja. „Viszont meg lehet oldani apró trükkökkel is: mindenik koszorúslány virágos ruhában lesz, vagy bármilyen színű ruhában, de mindenkinek van egy kék derékpántja. Jól mutat az is, hogyha nagyon sok koszorúslány van, akkor a szivárvány színeibe öltöznek, egyik lila ruhába, a másik kék, a harmadik zöld, narancs stb., mert esetleg tud olyan színű ruhát tud választani, amit utána is felvesz szívesen magára.”

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.