Cukorfogyasztás: minél kevesebb, annál jobb

D. Balázs Ildikó 2020. szeptember 10., 17:32

Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint egy négy év alatti gyermek egyáltalán nem kellene édességet, édesített, cukrozott élelmiszert fogyasszon. Dr. Máté Beáta diabetológus szakorvos a túlzott cukorfogyasztás veszélyeire hívja fel a figyelmet.

Cukorfogyasztás: minél kevesebb, annál jobb
galéria
Az édességfogyasztásban is a mértékletesség a cél Fotó: Haáz Vince

Sajnos már mifelénk is egyre gyakrabban látunk túlsúlyos gyerekeket, a fiatal korban felszedett súlyfelesleg legtöbb esetben pedig megmarad felnőtt korban is – figyelmeztet a szakember. Így az elhízás következményeként már tizenéveskorban megjelennek a vérnyomásproblémák, a cukorbetegség, a magas vérzsírok okozta egészségügyi problémák. Ugyanakkor azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy egy túlsúlyos kamaszt legtöbb esetben társai kicsúfolnak, ez maga után vonja az önértékelési problémákat és tulajdonképpen egy ördögi kör alakul ki, mert hogyan kompenzál az érintett kamasz? Még többet eszik.

Persze egy gyerektől nem lehet teljes mértékben megvonni az édességet – ismeri el Máté Beáta diabetológus szakorvos, aki maga is egy kisgyermek édesanyja. Ezért – fűzi hozzá – az a legjobb, ha a szülő készít otthon édességet. „A legnagyobb problémát a bolti édességek, előre elkészített péksütemények, pizzák, feldolgozott élelmiszerek, cukros üdítők jelentik. Látok példát arra is, hogy az egy-másféléves gyermek nem issza meg a vizet, ezért cukros üdítőt, teát adnak neki, és lassan az édes ízre szoktatják.

Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint négyéves kor alatt a gyerekek nem kellene hozzáadott cukorral készült élelmiszereket kapjanak”

– mondja a diabetológus.

És mint sok más tekintetben, az édességfogyasztásban is a mértékletesség a cél – hívja fel a figyelmet. Ezért nagyon fontos a hozzátáplálás idején a gyermeket gyümölcsökhöz, zöldségekhez szoktatni, semmiképpen ne kapjon gyümölcsös üdítőket, természetes gyümölcsleveket, szénsavas üdítőket, sőt jó lenne, ha a bolti édesség helyett például otthon elkészített gyümölcsös-joghurtos süteményeket fogyasztana.

Egy tábla csokoládé. Egy kisgyermek több napos adagja Fotó: Haáz Vince

„Nagyobb gyerekek esetében a sütemények elkészítésekor lehet használni kis mennyiségben növényi kivonatú édesítőszereket, steviát, eritritet vagy egyszerűen kevesebb cukrot teszünk bele, mint amennyit a recept ír, kisebb gyerekeknél inkább helyettesítsük a cukrot több gyümölccsel, például érett banánnal, almapürével. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint egy négy és hat év közötti gyermek napi szinten húsz gramm hozzáadott cukrot fogyaszthat el, ez körülbelül öt kockacukornyi mennyiség” – magyarázza.

A diabetológus ugyanakkor néhány példával is illusztrálta, hogy a gyermekek által igen kedvelt élelmiszerek mennyire cukrozottak.

Egy másfél decis pohár üdítőben – mutat rá – hat-hét kockacukornyi cukor kerül, egy, a sokak által egészségesnek tartott müzliszeletben három kockacukornyi, egy gombóc fagyiban szintén három kockacukornyi, egy kis doboz gyümölcsös joghurtban öt darab kockacukornyi, egy tábla tejcsokiban 17 kockacukornyi cukor van.

Máté Beáta diabetológus szakorvos Fotó: Máté Beáta tulajdona

„A gyerekek többsége ennél jóval többet eszik. Tegyük fel, a gyermek reggelire megeszik egy gyümölcsös joghurtot, délután kap egy-két kocka csokit, a játszótéren egy gombóc fagyit és ez már jóval meghaladta az ajánlott napi cukor bevitel mennyiségét. Persze, azt sem mondhatom, hogy teljes mértékben mellőzük az étrendből az édességet, de nagyon kell figyelni a mennyiségre. És ez még csak a cukorbevitel. Fontos, hogy a gyermeket kiskorában rászoktassuk arra, hogy friss, párolt zöldségeket, teljes értékű gabonákat fogyasszon. Van, aki minden nap hasábburgonyát eszik tükörtojással, üdítőt iszik víz helyett, a reggeli és vacsora pedig gyümölcsös joghurt, cukrozott müzlik és gabonapelyhek, ez pedig idővel mindenképp elhízáshoz vezet.

Igen magas a szénhidráttartalma a burgonyának, a rizsnek, a tésztaféléknek, melyek nagyon gyorsan fel is szívódnak a véráramba,

ezért ezek helyett inkább fogyasszunk teljes értékű gabonákat, hántolatlan basmati rizst, bulgurt, kölest, quinoát, száraz hüvelyeseket, melyek sokkal lassabban emelik meg a vércukorszintet, mint a fehér lisztből készült élelmiszerek, hosszan tartó jóllakottság érzést keltve. Ugyanis nem mindegy a hasnyálmirigyünknek, hogy 15 perc alatt ugrik fel a vércukorszint és nagyon gyorsan kell inzulint termeljen, hogy ezt visszahozza a normál szintre, vagy negyven- ötven perc alatt. Minél inkább kerülni kell az előre fagyasztott kész ételeket, amelyekben nem csak hogy fehér liszt van, hanem sok olyan dolog is, amire egy gyerek szervezetének semmi szüksége nincsen. Mindemellett egy gyermeknek sokkal fontosabb lenne a szabad levegőn való szaladgálás, játszás mint a számítógép előtt ülés, tabletezés” – magyarázza a szakember.

Egy átlagos felnőtt napi cukorfogyasztása nem lehetne több mint harminc gramm Fotó: Pixabay.com

Hogy mennyi cukor fogyasztása megengedett egy felnőtt számára? Napi hét kockacukornyi mennyiség. „Egy átlagos felnőtt napi cukorfogyasztása nem lehetne több mint harminc gramm, így is évente tíz kiló cukor fogyasztás jön ki. Ha belegondolok, fáj a szívem” – jegyzi meg Máté Beáta.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.