Ha egy fog van, azt már mosni kell

R. Kiss Edit 2017. december 27., 15:21

Amint kibújnak a kisgyermek fogai, már el kell kezdeni a fogápolást – mondta Bartha Emese csíkszeredai fogorvos. A főként gyermekek fogait kezelő szakember szerint ahogy a nagyoknál, úgy a rendszeres fogmosással és megfelelő étkezéssel lehet megelőzni a problémákat a kicsiknél is.

A legelső fogakat is már mosni kell •  Fotó: Pixabay.com
galéria
A legelső fogakat is már mosni kell Fotó: Pixabay.com

Miután kibújnak a fogak, már el kell kezdeni a fogmosást, akkor is, ha csak egy fog van. Fogkefével a legjobb tisztítani a fogat, de ha ezt nem engedi még a kisgyermek, akkor például egy vizes gézzel is lehet, a lényeg, hogy legyen egy kicsit megtörülve legalább a fog. Próbálkozzunk a rendszeres szájápolás bevezetésével – kezdte dr. Bartha Emese csíkszeredai fogorvos. A leginkább gyermekekkel dolgozó szakembertől azt kérdeztük, hogy kisgyermekkorban, a tejfogak kibújása során vagy után mire kell odafigyelni a fogászati problémák kialakulásának megelőzése érdekében.

A tejfogak, szám szerint húsz darab, körülbelül két és fél éves korra bújnak ki.

Ekkora már rendszeresíteni kell a fogmosást, van erre a célra gyermekfogkefe, gyermekfogkrém, jó ezeket alkalmazni – mutatott rá a fogorvos. A gyermekfogkefét azért, mert kicsi, jól befér a gyermek szájába, a gyermekfogkrémnek pedig csökkentett fluortartalma van, azért ajánlott. Ezen túl mindegy, hogy milyen a fogkrém márkája, nem számít. Inkább a mosás módja lényeges, az, hogy hogyan mossuk meg a fogat – mondta Bartha Emese. Azt ajánlja, hat éves korig jó, ha a szülő mossa meg a gyermek fogát vagy legalább felügyeli a fogmosást. A fogorvos elmondta,

a gyermeket előbb a körkörös fogmosási technikára ajánlott rászoktatni,

majd később, ha nagyobb lesz és ügyesebb a keze, akkor át lehet szoktatni az egyik legjobb technikára, a söprögető mozgásra, tehát az alsó fogakat felfele, a felső fogakat lefele söpörjük a fogkefével, hogy így a fogközökből is kiseperjük az ételmaradékot. Van még egy másik nagyon jó, de nehéz fogmosási mód: a kefe sörtéit kissé belefordítjuk az ínybe és egy vibráló, foganként három-négy másodpercig tartó kis mozgást végzünk. Ez az egyik legjobb technika, de nehéz elvégezni – mutatott rá Bartha Emese. Azt ajánlja, a kisgyermek fogát naponta legalább kétszer mossák meg és este a legfontosabb megtisztítani.

Bartha Emese fogorvos: a tejfogak kezelése is fontos •  Fotó: Sándor Csilla
Bartha Emese fogorvos: a tejfogak kezelése is fontos Fotó: Sándor Csilla

Az elektromos fogkefét nem feltétlenül javasolja a szakember, úgy látja, hogy bár tisztítás szempontjából nagyon hatásos, sok esetben egy idő után lenyomja az ínyt a fogakról. Ezért azt mondta, lehet váltva, például reggel a hagyományos, este az elektromos fogkefével mosni a gyermek fogát. A fogorvos ugyanakkor hozzátette,

10-12 éves kor előtt ne használjon fogselymet sem a gyermek.

A gyermekeknél a legtöbb fogproblémát az édes italok okozzák, illetve az, hogy éjszaka isszák ezeket – emelte ki a szakember.

„Sok szülő jön azzal, hogy csak két éves, két és fél éves a gyermek és már lyukas fogai vannak, vagy pedig az íny mellett kezd megsárgulni a gyermek foga. Az este és éjszaka fogyasztott édes italok okozzák ezt. Ez lehet anyatej, tehéntej, gyümölcslé vagy bármi, ami édes. Az anyatej nagyon jó, de egy éves kor után már árthat a fogaknak, főként éjszaka"

– mondta Bartha Emese. Azt ajánlja, hogy az esti fogmosás után már lehetőleg semmit se fogyasszon a gyermek, illetve, ha nagyon kell valami, akkor csak vizet. A cumi is káros, hisz baktériumok kerülhetnek be általa a szájba.

Naponta kétszer kell fogat mosni. Hat éves korig inkább a szülő mossa a gyerek fogát is •  Fotó: Pixabay.com
Naponta kétszer kell fogat mosni. Hat éves korig inkább a szülő mossa a gyerek fogát is Fotó: Pixabay.com

Az édesség fogyasztása is káros a fogakra. A fogorvos azt ajánlotta, hogy az édességet más étel, például ebéd után kapja a gyermek, utána pedig meg lehet mosni a fogát. Mint rámutatott, manapság nagyon sok puha, pépes ételt kapnak a gyermekek, pedig

a kemény ételek, a rágás jót tesznek a fogaknak.

A gyermekek nagy százalékának van később fogszabályozásra szüksége, ennek valószínűleg az is oka, hogy ilyen sok puha, pépes ételt esznek. Ez azért is rossz, mert az ilyen étel beleragad a fogakba. Ezért károsabb például a nápolyi szelet, mint a csoki – tudtuk meg a fogorvostól. Azt is mondta, hogy a fogak szempontjából a csoki jobb, hisz van benne egy vékony zsírréteg, ami bevonja a fogakat és így nem ragad annyira rájuk az édesség.

A rendszeres fogászati ellenőrzésen időben fény derülhet a problémákra •  Fotó: Veres Nándor
A rendszeres fogászati ellenőrzésen időben fény derülhet a problémákra Fotó: Veres Nándor

Fogászati ellenőrzés félévente

A legfontosabb, hogy megelőzzük a problémákat – hangsúlyozta Bartha Emese. A fogorvos elmondta, ha már látunk egy kis elszíneződést a gyermek fogán, akkor el kell kezdeni leszoktatni az éjszakai evésről, ivásról, szopásról és fontos mosni rendszeresen a fogát. A fogszuvasodás kialakulásának megelőzésére fluoros kezeléssel próbálkozhat a fogorvos. Ha meglyukadnak a gyermek fogai, akkor be kell tömni, és meg kell menti őket. „Fontos betömni a tejfogakat is. Egyrészt azért, hogy ne fájjon, másrészt pedig, ha túl korán elromlanak, kiesnek vagy kihúzzák őket, akkor elveszik a helye a fogaknak, nem lesz a maradandó fogaknak hely és fogszabályozásra lesz szükség" – sorolta fel a szakember. Kiemelte, nagyon fontos a fogászati ellenőrzés, hisz lehet, hogy a szülő nem veszi észre a gyermek fogán azt a kis pöttyöt, ami a fogorvos számára már kezelésre szoruló lyuk. Bartha Emese még elmondta, nálunk sajnos gyakran csak akkor viszik fogorvoshoz a gyermeket, ha már valami problémát látnak a fogán vagy ha már elkezdett fájni, de a fogászati ellenőrzés az első fogak kibújásától kezdve félévente ajánlott.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.