Duci a gyermekem, mit tegyek?

Liget 2020. február 07., 11:11 utolsó módosítás: 2020. február 07., 19:29

Ha egy kisbaba jó étvágyú, az óvodás pedig nem válogat, a család boldog. Ha viszont ez kisiskolás vagy serdülő korára túlsúlyban is megmutatkozik, az már zavaró. A túlsúlyos gyermeket gátlások és szorongások terhelik – mondja Kádár Enikő pszichológus a Székelyhon napilap Liget mellékletében.

A pszichológus szerint fontos, hogy a szülő támogató legyen, segítse a kiskamaszt abban, hogy elfogadja saját magát •  Fotó: 123RF
galéria
A pszichológus szerint fontos, hogy a szülő támogató legyen, segítse a kiskamaszt abban, hogy elfogadja saját magát Fotó: 123RF

„Kisbabakorban az evés biztonságérzetet ad. Viszont ahogy nő a csecsemő, úgy egyre több eszköze lesz arra, hogy megnyugtassa magát, például odabújik valakihez, megöleli a kedvenc mackóját, számára megnyílik a világ. De mi van akkor, ha egy gyermeknek a későbbiek során is az evés adja meg a szükséges biztonságérzetet? Ők az úgynevezett érzelmi evők, akik ha kibillennek egyensúlyukból, a csokoládéért, az élelemért nyúlnak. Szükségük van valamire, ami újra megadja a biztonságérzetet, és ez számukra az evés” – magyarázza Kádár Enikő.

A túlsúly pedig nem egyik napról a másikra alakul ki, ez egy hosszas folyamat. Ha megjelenik a túlsúly, megjelennek a gondok is. Mint a pszichológus megjegyzi, vannak családok, ahol ez elfogadott, ahol a szülők is teltebbek, és ők „nagyon szépen megfogalmazzák, hogy a mi családunk ilyen”.

Lehet, hogy a gyermeket serdülőkorában már zavarni kezdik a plusz kilók, sportolni kezd, és le akar válni a családi mintáról.

De vannak olyan családok, ahol mindenki vékony testalkatú, viszont gyermekük túlsúlyos, ezt pedig sok esetben teherként élik meg mindannyian. Hogyan viszonyulhatnak a szülők, a közösség egy túlsúlyos gyermekhez?

Megtalálhatják a kérdésre a választ a pénteki Liget mellékletben.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.