Tizenhat évvel ezelőtt egy álom indult útjára Nagykőrösön. A cél egyszerű volt, de mégis merész: közelebb hozni a fiatalokhoz a pop-rock ritmusvilágát, és olyan zenészközösséget építeni, ahol nem csupán dobolni tanulnak, hanem együtt lélegezni a zenével. Ez lett a DobMánia Tábor, amely ma már messze túlmutat egy nyári zenei kurzuson. Határokon ível át, történeteket és sorsokat köt össze – és most épp Csíkszentsimonban lüktet tovább.
Bordás József dobművész és zenepedagógus neve mára elválaszthatatlan a DobMánia mozgalomtól. Ő meséli, kicsit kapkodva, egy telefonos interjú közepén, hogy miként is kezdődött az erdélyi jelenlét. „Öt évvel ezelőtt Csíkszeredában a Dob-Ban Ritmusfesztiválra hívtak el bennünket, Sántha Zsuzsi megkért, hogy dobshow-val lépjünk fel, és ha már ott vagyok, tartsak kurzust is. És onnantól nem volt megállás.”
Azóta minden évben két alkalommal tartanak workshopot: egyet ősszel Marosvásárhelyen, egyet nyáron a fesztivál keretében Csíkszeredában.
Idén azonban a dátumok nem passzoltak – a fesztivál időpontja ütközött Bordás József családi nyaralásával. „Akkor jött a felkérés Csíkszentsimonból. Sándor Árpád karmester úr hívott, hogy mi lenne, ha itt tartanánk meg a nyári workshopot. És most itt vagyunk, fantasztikus helyszínen, nagyszerű partneri együttműködésben a Művelődési Házban, tizennyolc erdélyi magyar fiatal dobossal.”
A DobMánia Tábor egyik legszebb hozadéka, hogy nem csupán tudást ad, hanem lehetőséget is – és sokszor életre szóló kapcsolatokat. Bordás József különösen büszke egy régi tanítványára, aki mára már kollégája lett. „Sok-sok évvel ezelőtt Sepsiszentgyörgyön egy helyi nő megkért, hogy nézzek meg egy 11-12 éves kisfiút, Ceryak Istvánt, mert nagyon tehetséges. Elkezdtem vele foglalkozni, majd Magyarországra került, elvégezte a Bartók Konzervatóriumot, és részt vett a DobMánia Táborban is. Ma már ő dobol a legnagyobb arénakoncerteken – például a Király Viktor zenekarában is megfordult. Most pedig ő a vendégtanárom, itt van velem Csíkszentsimonban.”
A tábor minden évben húsz határon túli fiatalt lát vendégül ingyenesen. Ez nem csupán gesztus – ez egy értékvállalás.
Az, hogy a zenén keresztül is lehet hidakat építeni – nemcsak emberek, hanem régiók, történetek, remények között.
A mostani csíkszentsimoni kurzus háromnapos: pénteken és szombaton kétszer három órás intenzív dobfoglalkozások, vasárnap mesterkurzusok zárják az eseményt. Az oktatás a csíkszentsimoni fúvószenekarral együttműködésben valósul meg.
A DobMánia Tábor nem csak a dobolásról szól. Hanem közösségről, fejlődésről, példaképekről és visszatérésekről. Arról, hogy egy turnézó zenész egyszer csak tanár lesz, a tanítványa meg színpadra lép mellette – és hogy egy kis erdélyi település zeneházában éppúgy meg lehet élni a zenét, mint egy nagyvárosi koncertteremben.
Ez a ritmus tart össze, ez a ritmus szól most Csíkszentsimonban is. A táborral kapcsolatban további információt a DobMánia honlapján, Instagram oldalán, Facebook oldalán, vagy TikTok oldalán találhatunk.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.