Éppen egy évvel ezelőtt írtunk a Csikós Farkas Katáról és az általa készített Dollydol-babákról. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályán dolgozó asszisztensnő a gyerekosztály sürgősségi részlegére is készített egy babát, amelyet a Dr. Lili nevet kapta és hivatása lett, hogy a gyerekek szorongását oldja játékos formában. Akkor még csak elképzelés volt, ami mára meg is valósult, azaz egy mese írása, amelyben Dr. Lili mondanivalóját fogalmazza meg a kórházról, a sürgősségen használt eszközökről, hogy amikor a gyerekek először találkoznak ezekkel, ne ijedjenek meg, és kicsit természetesebbnek találják azt, ami a kórházban fogadja őket.
– fogalmazta meg az ötletgazda.
Cikkünk nyomán meg is kereste őt a Kreatív Kiadó egyik munkatársa, Tekei Erika és jelezte, hogy szívesen elolvasná majd a kéziratot, sőt a kiadására is vevők lennének. Így Csikós Farkas Kata írni kezdett. „Megírtam az első mesét, mondták, hogy nagyon szép és jó, de még kellene négy-öt ebből. A fogászati és a műtéti előkészítést nem vállaltam, mert szakmailag nem vagyok kompetens a témában, viszont a gipszelést és a kis sebészeti ellátást igen. Közben megkértem Forró-Erős Gyöngyit, hogy pszichológus-szemmel is olvassa át a szöveget, hogy tényleg segítség legyen a gyerekek számára. Ő ajánlotta figyelmembe Kelemen Kinga illusztrátort, akinek már volt egy kisebb illusztrált kiadványa, a Bögremanók, és ezek az illusztrációk nekem nagyon tetszettek. Felvettem vele a kapcsolatot és nagy örömömre, lelkesedéssel fogadta a megbízást. Rendelkezésére bocsájtottam a könyvben szereplő eszköztárt és kértem, hogy minél élethűbbek legyenek az eszközök, hasonlítsanak az eredeti kórházi eszközökre, ugyanakkor legyenek megszemélyesítve: legyen arcuk, szemük, szájuk, hogy barátságosabbnak tűnjenek a gyerekek számára” – mesélt a könyv születésének körülményeiről a szerző.
A kiadvány néhány hete meg is született. A Lázálom Lilivel – Egy óriás kórházi kalandjai című könyv három mesét tartalmaz: Lázálom Lilivel, Gipszkaland, valamint a Tű, Cérna, Olló címűt, amelyekből a gyerekek megtudhatják, hogy mi történik, ha magas láz, vagy baleset miatt kórházba kerülnek, mire is kellenek az ott használt műszerek, és hogy az orvosok és asszisztensek mind azért dolgoznak, hogy a gyógyulást elősegítsék.
„Asszisztensként feladatomnak éreztem, hogy felkészítsem a gyerekeket arra, hogy miből áll az orvosi vizsgálat, hogy mi fog történni velük a következő néhány órában amíg a sürgősségen tartózkodnak. Rá kellett jönnöm azonban, hogy az az idő, ami egy gyerekre jut egy vizsgálat alkalmával, kevés ahhoz, hogy a gyermek megnyugodjon, és a szülők közreműködésére is szükség van” – magyarázza a szerző. Hozzátette:
nehéz elvárni a szülők együttműködését, ha sokuknak szavaik sincsenek arra, hogy mi miért történik a gyerekkel a kórházban.
Így született meg a mese ötlete, hogy a gyerekek nyelvén mutassa be az eszközöket és azok feladatkörét. És ki más tud a legszebben, legkedvesebben mesét olvasni a gyereknek, ha nem a szülő? Csikós Farkas Kata az utószóban éppen ezért elsősorban a szülőket szólítja meg, javaslatokat fogalmazva meg arról, hogy mire figyeljenek oda, ha a gyerek jelenlétében kórházról esik szó. A könyv tehát szülőnek, gyereknek egyaránt segítség lehet.
A kiadvány megjelenése a Dr. Lili-projekt első lépése csupán, hiszen a kis csipet-csapat karöltve a Juventutti Alapítvánnyal útra kel, hogy óvodásokat és kisiskolásokat látogasson meg. Csikós Farkas Kata a tervek szerint tematikus órák keretében tart majd foglalkozásokat a témában, ahol bemutatja a mesék szereplőit: Fecsit, Hosszúfület, Mancsot, Tűt és a többieket. Mint mondta, a mesék szereplőinek névadását megkönnyítette az, hogy többnyire olyan neveket adott az eszközöknek, amelyek kapcsolódnak a funkciójukhoz.
– meséli a szerző, rámutatva, hogy nem egyszemélyes a siker, sokan közreműködtek a kiadvány végső formájában.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.