Terhesség alatt szoptatni „szentségtörés”?

Hajnal Csilla 2017. április 20., 13:20

Tényleg akkora „szentségtörés” terhesség alatt szoptatni? Egyáltalán milyen hatással van a magzatra és az édesanyára a nagy testvér anyatejjel való táplálása? Szakemberrel keressük a választ ezekre a kérdésekre.

Megterhelő lehet az anyának, veszélyes a magzatra nézve
galéria
Megterhelő lehet az anyának, veszélyes a magzatra nézve

Még napjainkban is tabutémának számít, már-már kuriózumnak, ha egy várandós édesanya terhessége alatt is szoptatja a nagyobbik gyerekét. Van, aki azért, mert az első pár hétben, hónapban még nem is tud a magzat létezéséről, de van, aki tudatosan dönt így. Nőgyógyásszal, a Védem Egyesület képviselőjével és egy terhessége alatt tudatosan szoptató édesanyával jártuk körbe a témát.

Nincs tiltólistán a terhesség alatti szoptatás, de jó tudni, hogy

megoszlanak róla a szakvélemények a nőgyógyászok körében is.

Bartha Edina marosvásárhelyi nőgyógyász elmondta, ő mindig azt ajánlja a kismamáknak, akik hozzá járnak terhesgondozásra, és még szoptatják a nagyobbik gyereküket, hogy az első tizenkét hét után próbálják fokozatosan leválasztani, mert igen megterhelő lehet az édesanya számára, a magzatra nézve pedig az esetleges méhösszehúzódások jelenthetnek veszélyt.

„Nem feltétlenül tiltólistás a terhesség alatti szoptatás, az első három hónapban szinte semmi veszéllyel nem is jár a babára nézve, az édesanya szervezete számára viszont nagyon energiaigénylő, és azért is javasolom az édesanyáknak, hogy fokozatosan próbálják leszoktatni a szoptatásról a nagyobb testvért. Tudom, hogy mindkét gyerek egyformán fontos nekik, de

a szoptatás hatására oxitocin szabadul fel, és ez méhösszehúzódásokat okozhat, ami veszélyes lehet a magzatra nézve”

– magyarázta a szakember, aki több olyan kismamát is látott már, aki szülés után a nagyobb gyerekét is megszoptatta.

Figyelni kell a testünk reakcióját

Vass Csilla marosvásárhelyi édesanya jelenleg külföldön él családjával, de Marosvásárhelyen hozta világra mindkét gyerekét, akik között másfél év a korkülönbség. A nagyobbik még aznap is szopizott, amikor édesanyja bement a kórházba szülni.

A szoptatás méhösszehúzódásokat okozhat •  Fotó: FER Alalpítvány
A szoptatás méhösszehúzódásokat okozhat Fotó: FER Alalpítvány

„Dávid nagyon szeretett szopizni, és bármennyire szerettem volna leszoktatni az anyatejről, ő nem volt hajlandó, én meg nem éreztem magam felkészülve arra, hogy végighallgassam, hogy hogy sír, könyörög a didiért” – emlékszik vissza az édesanya, akinek az első nőgyógyásza nem támogatta a terhesség alatti szoptatást.

„Megijesztett, hogy csak rosszat csinálok azzal, hogy terhességem alatt szoptatok, és hogy felelőtlen vagyok, mert nem gondolok a pocaklakómra. Emiatt egy másik nőgyógyászhoz is elmentem, más okok miatt is, és persze az ő véleményét is kikértem a témával kapcsolatosan. Ő nagyon pozitívan állt hozzá, megnyugtatott, hogy

nem veszélyes, embere válogatja, hogy tud-e szoptatni terhesség alatt vagy sem,

persze ő is felvázolta a lehetséges következményeket, reálisan, nem dramatizálva. Végül arra jutottam, hogy lehet, nem káros, viszont figyelni kell a testem reakcióját. Mivel nálam nem okozott méhösszehúzódást vagy vérzést, nyugodtan tudtam szoptatni egész terhességem alatt. Igaz, hogy néha fárasztó volt, de a jó oldalát néztem a dolgoknak, amikor Hanna megszületik nem lesz gond azzal, hogy nem indul be idejében a tejem” – osztotta meg tapasztalatait az édesanya, aki bevallotta, hogy nagy szerepet játszott a döntésében a Védem – Marosvásárhelyi Édesanyák Egyesülete által szervezett szoptatással kapcsolatos találkozói is, ahol olyan édesanyákkal találkozhatott, akik nem csak terhesség alatt, de utána is szoptatták mindkét gyereküket.

A nőgyógyászok véleménye is megoszlik a terhesség alatti szoptatásról
A nőgyógyászok véleménye is megoszlik a terhesség alatti szoptatásról

Miután megszületett a kisebbik gyereke, az édesanya pár napra rá leválasztotta a nagyobbikat, mert azt érezte, ha a nagyobbik is szopizik, nem marad elég tej a kicsi számára, mert a nagynak mindkét mellből kellett az anyatej. „Lehet, hogy én nem voltam elég határozott, de amúgy sem voltam a tandemszoptatás gondolatával megbarátkozva. Visszagondolva, én hibáztam, nem kellett volna didit adjak a nagynak, miután hazamentünk a kórházból, de

akkor másképp láttam, most úgy érzem, így volt tökéletes, ahogy volt”

– mesélte Vass Csilla.

A tandemszoptatást megbeszélhetjük a nagy testvérrel

A Védem Egyesület képviselője, Bota Anna nem volt hasonló helyzetben, lévén, hogy nagyobb a korkülönbség a gyerekei között, de elmondta, bevállalná a várandósság alatti szoptatást, de lehetőleg egy totyogóval.

„A nagyobb baba már valószínűleg nem tölti az egész napot mellen, bár ebbe a várandósság akár bele is kavarhat. Ilyenkor érzi a kisgyerek, hogy valami történni fog, és általában még nagyobb ragaszkodást mutat. Előző terhességeim alatt nem voltak különösebb problémáim, ezért úgy gondolom, hogy egy kisgyerek szoptatása nem befolyásolná a magzat megfelelő fejlődését. Szoptatást támogató csoportunkban, több édesanya is várandósság alatt végig szoptatta nagyobb gyerekét, és az újszülött négy kiló körüli súllyal jött a világra. Születés után az újszülött és a nagy testvér még hosszú időn át együtt szopiztak, nem igaz, hogy nem nehéz az anyának, de nem volt hatással az anya egészségére, miért is lenne, hiszen ikreket is lehet igény szerint kizárólagosan szoptatni” – mondta el Bota Anna, aki hozzátetette, a testvérféltékenységet és az újszülött megszületésével kapcsolatos frusztrációt is csökkenthetjük a gyermekben, ha nem csak a kicsi szopizhat, hanem ő is, ha nem érzi azt, hogy a testvér miatt nem kaphat többé anyatejet.

„A tandemszoptatásnak többféle módját választhatjuk: megbeszélhetjük a naggyal, hogy akkor szopizhat, ha a kicsi már befejezte, vagy szopizhatnak egyszerre is, például ha mindketten hónaljtartásban vannak, vagy az egyikük hónaljtartásban, a másikuk pedig bölcsőtartásban van” – részletezte az egyesület képviselője, a szoptatást támogató édesanya. „Az LLL (La Leche Liga) szoptatást támogató vezetői tapasztalatai és a kutatási eredmények azt mutatják, hogy a terhesség egészséges lefolyása érdekében néhány anya számára valóban tanácsos lehet az elválasztás. Ennek ellenére azonban a legtöbb várandósság ideje alatti szoptatás az anya döntésén múlik, nem az orvosén” – mondta el véleményét Bota Anna.

Megváltozik az anyatej összetétele, mennyisége

A terhesség alatti szoptatás hatással van az anyatejre, ugyanis hormonális változások történnek az anya szervezetében,

megváltozik a tej íze is sok esetben, van, hogy a nagy testvér el is utasítja emiatt az anyatejet

– mondta Bartha Edina nőgyógyász. A Védem Egyesület szoptatást támogató képviselője is kifejtette, a terhesség alatt az anyatej mennyisége is nagyon lecsökken. „Az egészséges és tudatos étkezés segít abban, hogy az anya saját tartalékai ne merüljenek ki. A szoptatás folytatása nem fosztja meg a magzatot a neki szükséges tápanyagoktól. Abban az esetben, ha a baba hat hónapnál fiatalabb, és még teljes mértékben anyatejen él, amikor az anya teherbe esik, akkor azért, hogy képes legyen őt megfelelően táplálni a várandósság alatt, elsődleges fontosságú lesz az egészséges étkezés. Ilyenkor mindenképpen szükség van a baba egészségének és gyarapodásának figyelmes követésére, és lehet, hogy valamilyen kiegészítő táplálékra lesz szüksége. Az idősebb csecsemők és a kisgyermekek, akik már sokféle ételt esznek, valószínűleg többet igényelnek majd az ételekből, ahogy a tej mennyisége csökken.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.