Golyóval vagy labdával lőni?

Liget 2022. március 01., 09:54

A néhány nappal ezelőtt elkezdődött orosz– ukrán háborúnak már több konkrét következménye van Európa sportéletét illetően. Az elmúlt több mint egy évszázadban sajnos nagyon sok olyan eset volt, amikor a háború és a sport (ezen belül a labdarúgás) szorosan összefonódtak. Szomorú történetek sok-sok könnyről és szenvedésről, tönkrement emberi sorsokról a Székelyhon Erdélyi Sport mellékletében.

Golyóval vagy labdával lőni?
galéria
Maradona keze értük is bosszút állt: argentin katonák mennek a britek hadifoglyaiként Port Stanleyben, a Falkland-szigetek fővárosában 1982. június 16-án Fotó: Wikimedia Commons

Futballról a 19. század második fele óta beszélhetünk, és sajnos arról is, hogy azóta két világháború zajlott le, emellett forradalmak, háborúk több tucatszámra voltak és sajnos vannak.

A tömegeket megmozgató sportrendezvények feltétele a béke – sajnos időről időre az emberiség megtapasztalja-, hogy háborús időkben a futball sem köt össze mindig.

De van, amikor igen. Nem utolsósorban a játékfilmeknek, újságcikkeknek, visszaemlékezéseknek köszönhetően több mint száz év múlva is tartja magát az a legenda, hogy az első világháború hadszínterein, a franciaországi lövészárkok között karácsonykor futballoztak egymással a francia és a brit katonák. Ezeknek a legendáknak több verziójuk is van, például az, hogy a németek és az angolok 1914. december 25-én néhány óráig karácsonyi dalokat énekeltek közösen és nem lőttek egymásra.

Brit katonák pózolnak gázálarcban egy futballkapu előtt 1916-ban az északfranciaországi fronton Fotó: Wikimedia Commons

A brit hadseregben bevett szokás volt a futballmeccsek szervezése, mondhatni a focifanatikus angolok a harctéren sem váltak meg kedvenc időtöltésüktől.

A második világháború idején már Európa-szerte futballbajnokságokat kellett megállítani a harcok miatt,

a magyar pontvadászat is félbeszakadt 1944 karácsonyán, ezt akkor „hadibajnokságnak” hívták, és kizárólag budapesti csapatok szerepeltek.

Zvonimir Boban megrúgja a rendőrt a zágrábi Maksimir stadionban 1990. május 13-án Fotó: thesefootballtimes.co

Az első világháborúhoz hasonlóan a második világégés frontjain is dívott a futball, ám az olyan játékfilmeket, mint a Menekülés a győzelembe (ennek nagy részét 1981-ben Budapesten, az MTK-stadionban forgatták) vagy a Két félidő a pokolban (1963), valós események ihlethették, nevezetesen hogy megszálló katonák ellen futballozhattak a hadifoglyok. A teljes cikket megtalálják a Székelyhon napilap legfrissebb számának Erdélyi Sport mellékletében.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.