A lengyel–magyar kapcsolatokat kiválónak tekinti a magyar közvélemény: említhetjük a közös királyokat, közös szenteket és a közös harcokat. Összeköt bennünket a magyar alapítású pálos rend, amit Nagy Lajos uralkodónk terjesztett el lengyel földön is. Az árnyoldalakról kevesebbet beszélünk – mutat rá a cikk szerzője.
Kiss László könyvéről kifejti, különleges összeállítást vehetett a kezébe, s már az első oldalakon történelmi tárlatba csöppent.
„Lengyelország 1939-es német–szovjet lerohanása a szabadságra vágyók áradatát indította el. Az egyetlen szabad átjárású magyar–lengyel határon mintegy százezer menekült – köztük ötezer zsidó – érkezett hazánkba. A magyar lakosság szeretettel fogadta a hontalanokat, a politikusok javarésze is támogatta befogadásukat.”
A könyv a történelmi tények mellett számtalan emberi sorsot is megoszt az olvasóval.
A lengyelül kiválóan beszélő szerző felvállalta egy vészterhes időszak feldolgozását, amikor emberként állt helyt az embertelenségben. A krónikás gazdag forrásanyagot dolgozott fel, emlékezők szavaival teszi hitelessé a leírtakat, a képanyag sok újdonságot tartalmaz számomra is.”
Bővebben minderről a Székelyhon napilap Erdélyi Napló kiadványának november 4-ei lapszámában olvashatnak.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.