Székelyudvarhelyi tekesport: „jobb kuglizni, mint korcsmázni”

Liget 2020. július 07., 11:36 utolsó módosítás: 2020. július 07., 11:37

Noha ma már bowlingban érnek el sikereket az udvarhelyiek és a II. Rákóczi Ferenc utcai pálya évek óta elhagyatottan áll, egykor Székelyudvarhely egyik legfontosabb sportágának számított a teke. Olyannyira, hogy a nyolcvanas években ifjúsági világbajnokot is adott a város, a női és férfi csapatok pedig évtizedekig az országos első ligában játszottak. Erről is írnak a Székelyhon napilap Erdélyi Sport kiadványában.

galéria
Sebők (Ábrahám) Margit a román ifiválogatottal a dobogón (a dobogó legfelső fokán, balról a második) Fotó: Katona Zoltán archívuma

Székelyudvarhelyen az 1910-es, 20-as évekből már vannak adataink a „kuglizásról”, mások mellett a Ferenczy- és Barkóczy-féle vendéglőknek volt tekepályájuk, de a környező falvakban is rendszeresen szerveztek versenyeket – nyilván ezek még sörözéssel voltak egybekötve. De arra is van példa, amikor a két tevékenységet igyekeztek elválasztani.

Az 1949-ben Román Kupát megnyert csapat Fotó: Katona Zoltán archívuma

Jobb kuglizni, mint korcsmázni címmel ezt írja a Székely Közélet 1937. október 9-én: „Siklód és Kibéd községek kuglikedvelői kugliversenyt rendeztek. A versenyt a kibédiek nyerték meg.

A kibédi kuglizó-egyesület elnöksége kijelentette, hogy ez a verseny közérdekű volt, mert jobb, ha a falusi emberek a vasárnapi korcsmázás helyett az egészséges kuglizással szórakoznak.”

Úgyhogy ami jó, az szép is, de ebben az időben Székelyudvarhelyen már állt a Rákóczi utcai kaszárnya előtti modern kuglipálya. Sőt, 1935 júniusában hitelesítette is az 1932-ben Kolozsváron megalakult Román Tekeszövetség, így hivatalos versenyeket is lehetett játszani rajta.

Bővebben a székelyudvarhelyi tekesport történetéről az Erdélyi Sport július 7-ei lapszámában olvashatnak.