Nincs két egyforma székely kapu, hiszen minden darab egyedi, és tájegységenként eltérő motívumokkal készül. A fafaragó mesterek, mint a székelyudvarhelyi Benczédi László, nemcsak kapukat alkotnak, hanem hidakat is építenek a múlt és a jövő között.
Alig tudunk valamit a székely művészekről, a székely festőiskoláról – ebből a felismerésből indult Zsigmond Attila filmrendező késztetése, hogy egy ismeretterjesztő filmet készítsen erről. A készítés közben pedig kialakult a gyűjtőszenvedély.
Minden ruhadarabban benne van a lelkükből egy darab – mondja Kopacz Melinda és Demes Éva. A csíkszeredai testvérpár évtizedekkel ezelőtt tulajdonképpen belenőtt a viseletvarrásba, hiszen édesanyjuktól már kislányként eltanulták annak csínját-bínját.
Tapintható tárgyak, játékos bemutató eszközök, drámajátékok segítségével fedezhetik fel a gyermekek és fiatalok a közel ezer év székely hadtörténeti eseményeit a szépvízi Székely Határőr Emlékközpont múzeumpedagógiai foglalkozásain.
A székelység legutóbbi ezer évének történetét vonultatják fel előttünk a székely hadak katonái, ha meglátogatjuk a Szépvízért Egyesület által létrehozott Székely Határőr Emlékközpontot. Mi ezt tettük, utunkon Nagy József történész, kurátor kísér el.
Képzeljenek el egy húszéves lányt, aki minimális angol nyelvtudással érkezik Székelyföldről a óceánon túlra, hogy ott valami nagyot alkosson. Meseszerű történet következik Sarolta Toscanoról, akinek útja évekkel ezelőtt Szentegyházáról New Yorkba vezetett.
Van székelyruhája, már tudja, hogy Székelyföldön a tészta a sütemény, és ami neki tészta, az itt laska, a borvízben pedig már nem is keresi bort. Sok szálon kötődik a Hargitához, az itt élő emberekhez. A székely életérzésről beszélgettünk Sipos Betti televíziós szerkesztővel
Kiskorától fogva érdekelte a székelyek története, mint ügyvéd, húsz éve azon munkálkodik, hogy a székely örökség megmaradhasson. Kolumbán Tibor A székely jogról és szabadságról címmel könyvet írt a székely jogról és szabadságról, a székely közbirtokosságok kialakulásáról.
Hódeszka, pálinka, sízés, házikenyér, templom, fenyveserdő, varsági vízesés, jégkorong a befagyott tavon – ilyen és ehhez hasonló mozgóképek sorjáznak a majd háromperces Székelyföld – Határtalan élmény című filmben.
Kitartó, konok, csavaros eszű, indulatos, a jég hátán is megél a székely? Ugyanolyan, mint a többi magyar, többi ember? Vagy talán erősebben szeret, jobban gyűlöl, hamarabb üt? Ha bosszús, akkor bosszúsabb? Száraz Miklós György József Attila-díjas író Székelyek című könyvét a székelyek is megismerhetik.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.