Jakab Izabellát bő tizenöt évvel ezelőtt Magyarországról Udvarhelyszékre hozta a szerelem, sorsát pedig néhány éve egy, a padláson felejtett közel százéves szövőszék pecsételte meg. Az ő szívügye azóta a textilek világa.
Nem az a kérdés, hogy magyar, román, cigány vagy szász az anyag, hanem az, hogy laktató és jó legyen az étrend, véli az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány elnöke. Kelemen Lászlót és munkatársait a hálózat terveiről, elképzeléseiről kérdeztük.
Valahol egy korondi kerámiaműhelyben kezdődött minden. Akkor és ott annyira magába szívta a kerámiafestés iránti szeretetet, érdeklődést, hogy bár azóta üveget fest, bögrét díszít, bútorokba lehel színes életet, az alkotás szíve csücske maradt.
Székely viseletbe öltöztetett babái messzi földön híresek, helytörténeti kutatásai felbecsülhetetlen értékkel bírnak, a szülőfalujához való ragaszkodása példaértékű. Számos könyv őrzi Tankó-Molnár Mária Terézia fáradhatatlan munkájának gyümölcsét.
Jánosi Ágnes divattervező hagyományos mintákat emel ki a megszokott környezetéből, kicsit leporolja, hogy új életet adhasson neki, és beemelje a mindennapi ruhatárunkba.
A gyimesfelsőloki Fikó Neli apró, precíz öltésekkel varázsol az egyszerű vászonból díszes, csángós női- és férfiinget, de leginkább az teszi őt boldoggá, hogy a csángós viseletet ma is büszkén öltik magukra az emberek.
Minden ruhadarabban benne van a lelkükből egy darab – mondja Kopacz Melinda és Demes Éva. A csíkszeredai testvérpár évtizedekkel ezelőtt tulajdonképpen belenőtt a viseletvarrásba, hiszen édesanyjuktól már kislányként eltanulták annak csínját-bínját.
A divatról, a divatbemutatóról talán mindenkinek egy olyan kifutó jut eszébe, amelyen a legtrendibb alkotásokat vonultatják fel. Mi azonban egy rendhagyó népviselet-bemutatón jártunk:hagyományos és modern köntösbe bújtatott összeállításokat is láttunk.
Akármilyen kedves vendég, három napig untig elég. Szomszéd asszony elmehet, itt pletykálni nem lehet – frappáns gondolatok, huncut megjegyzések régi idők letűnt lakáskiegészítőin, a falvédőkön. Régen a székely háztartásokban elengedhetetlenek voltak, ma már kuriózumszáma mennek. Falvédő gyűjteményt néztünk.
Hogy kinek mit „mesél az erdő”, az minden bizonnyal attól is függ, hogy ki mire kíváncsi. Molnár-Csorba Zsoltnak, aki az erdők, hegyek szerelmese, bizony nem csak mesél, hanem lehetőséget is ad. Amikor Zsolt több néhány éve hazajött, egyet tudott: ő már sosem akar itthonról elmenni. És az erdő mesélni kezdett.
Csiby-Gindele Botond szerint fontos, hogy tudatosan építsük vissza mindennapjainkba a székely népviseletet, mivel ezáltal jelrendszereik újból visszanyerik valós értéküket, kommunikációs funkciójukat. A szakember ezért megalkotta a Rokoya nevű kortárs népviseletminta-generáló rendszert.
Rugalmas programmal, előzetes bejelentkezéssel várja az érdeklődőket a nyárádszentlászlói szövőház, ahol kicsik és nagyok tekinthetnek be a népi szövés mesterségébe, el is sajátíthatják azt, illetve saját maguknak szőnyeget is készíthetnek. Körülnéztünk a létesítményben.
A kétgyermekes édesanya a család életében bekövetkezett tragédia után a lelkében keletkezett űrt próbálta valamivel kitölteni. Szeretett volna valami nagyot alkotni. Így született meg Bodor Mária első, saját készítésű csángós bundája.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.