Borsos Hunor a kolozsvári zeneakadémia zongora-előadóművészi szakán végzett, és most zeneterapeutának tanul. Az abszolút hallással rendelkező fiatal hiszi, hogy a zene képes felszabadítani a megnevezhetetlen érzéseket is, képes gyógyítani a lelket.
Milyen szerepük van egy család életében a rituáléknak? Egyáltalán miben különbözik a rutin és a rituálé, és mitől válik egy-egy rituálé rutincselekedetté? A válaszokat Antal Ildikó pár- és családterapeutától kapjuk meg.
Dió és Mogyoró békésen fekszenek az asztal mellett, néha egyikük egy kis simogatást kér, majd lomhán visszafekszik a helyére. Alszanak, de mintha figyelnének is ránk. Szénási Mariann terápiás felvezetővel beszélgetünk az állatterápiáról, az állatok közelségének jótékony hatásairól.
Illóolajok, növényi olajok, hidrolátumok, aromavizek, macerátumok, virágvizek – egyszóval aromaterápia. Na de mit is rejt magában ez a fogalom, mivel foglalkozik egy aromaterapeuta, egyáltalán mi legyen otthon az illóolaj-patikánkban? A kérdésekre Kovács Katalin csíkszeredai születésű, Budapesten élő okleveles aromaterapeuta válaszol.
Amióta az emberek történeteket mesélnek egymásnak, azóta befolyásolják a személyiség fejlődését az irodalmi művek. Gyógyító erejük is régóta ismert. A székelyudvarhelyi származású, jelenleg Szegeden élő Király Hajnal biblioterapeuta, vagyis válogatott olvasmányokat használ fel segítő munkája során.
Hogyan lehet a zenével pozitívan hatni a testre és lélekre? Ez a kérdés foglalkoztatta Riz Olivért, aki azért kezdett el zongoradarabokat írni, hogy a saját közérzete jobb legyen, hogy a kihívásokkal teli élethelyzetekben belülről kapjon segítséget. Most másoknak is segít zeneterápiás óráival.
A Yuppi Tábor története messzire nyúlik vissza. Egy beteg kislány tapasztalatából, mosolyából született, hogy sorstársai lelki egyensúlyát segítse elő. Eddig több mint négyszáz krónikus betegségben szenvedő kiskorúnak tették élvezhetőbbé a mindennapokat.
Legtöbbünket a megfelelési kényszer hajt, és csak ritkán tudunk nemet mondani arra, amire rendszeresen megkérnek. Gyakran ez belső vívódást okoz, amíg rá nem jövünk, hogy változtatni kell önbecsapó énképünkön.
Helytelenül ismerjük idegösszeomlásként a fogalmat, de tény, hogy – ahogy mondani szokták – bárkinél lemerülhet az elem, vagy kicsordulhat a pohár egy apró, utolsó csepptől. A csíkszeredai Dorgó Attila pszichiáter szakorvossal jártuk körül a témát, azért is, hogy eloszlassunk néhány tévhitet.
A mese minden élethelyzetre kínál megoldást, szorongást old, szórakoztat, segít eligazodni a világban – mondja Szabó Enikő sepsiszentgyörgyi meseterapeuta. Azt is megtudtuk, miért nem ugyanez a hatása a rajzfilmnézésnek, és hogy miért jók az én-mesék.
Budán a Mária-hegyen találkoztam vele, volt benne valami szokatlanul életvidám. Ő volt valamikor a népszerű Back II Black, magyarországi zenekar szaxofonosa, de ma valami egészen mással foglalkozik. Bársony Bálint nem szakított a hangokkal, csak most kicsit másként is rezegteti őket.
Cosma István marosvásárhelyi pszichológust a kognitív viselkedésterápiáról kérdeztük, egy személyes beszámoló alapján pedig egészen közelről betekinthetünk a kulisszák mögé.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.