Kibújt a kucsmagomba, nyílik a kankalin | A vadon kosara

Dakó Viola 2025. április 24., 08:00 utolsó módosítás: 2025. április 24., 08:40

A kucsmagomba egy ízletes, tavaszi gomba, amely jellegzetes, méhsejtszerű kalapjával könnyen felismerhető, és gyakran erdőkben, lombhullató fák közelében nő. Gombászás közben pedig gyűjthetünk kankalint, sóskát vagy kígyóhagymát is.

•  Fotó: Dakó Viola
galéria
Fotó: Dakó Viola
A cseh kucsmagomba (Verpa bohemica)

Kora tavasszal, főként áprilisban bukkan fel a nedvesebb, ligetes erdők talaján. Alakja hosszúkás, kucsma formájú, világosbarnától sötétebb árnyalatokig terjedhet. Bár ehető gomba, csak alapos hőkezelés után fogyasztható (min.15 perc), mivel nyersen vagy nem megfelelően elkészítve gyomorpanaszokat okozhat.

Jellegzetes, enyhén diós aromája miatt gasztronómiai különlegességnek számít, leggyakrabban pörköltben, tojásos ételekben vagy levesekben használják.

A nagyobb méretűeket megtölthetjük fűszeres krumplis vagy húsos keverékkel, és sütőben szaftosra süthetjük. Ízben jól passzol hozzá a medvehagyma, kígyóhagyma és tejszínes jellegű ételek betéteként is ízletes lehet. Gyűjtésekor ügyeljünk arra, hogy ne tévesszük össze más, hasonló külsejű, mérgező papsapkagomba fajokkal. A papsapkák süvege agytekervényre emlékeztet, míg a cseh kucsma süvege inkább a méhek viaszsejtjeire. Más ehető kucsmagomba fajokkal is téveszthető kezdők számára, a fattyú, simasüvegű és hegyes kucsmagombákat is érdemes megtanulni határozni. Ezen fajokat is bemutatom a későbbiekben.

A tavaszi kucsmagombagyűjtés igazán kalandos időtöltés, más ehető vadnövényekkel azonos élőhelyen találjuk meg,

így érdemes azokkal együtt gyűjteni (vad hagymák, májusi pereszke, galagonya virág). Nagyon szereti a vad cseresznyés, bodzás és szúrós bozontos élőhelyeket. Sokszor harcot kell vívni a csipkebogyó és kökénybokrokkal érte, de megéri. Ne féljünk bemászni alájuk, testmozgásnak is kiváló tevékenység. Amennyiben még sosem ettünk kucsmagombát, csak kis mennyiséggel próbálkozzunk először, így kiküszöbölhetjük az egyéni érzékenységet vagy allergiát. Kerüljük az esti órákban történő fogyasztását, ez mindegyik gombafajra vonatkozik, hiszen nem könnyen emésztődnek és álmatlan éjszakákat okozhat az esti lakmározás. Rendszeres gombafogyasztással javíthatunk ezen, hozzászokik a gyomrunk és nem fog problémát okozni.

A mezei sóska (Rumex acetosa)
•  Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Friss, savanykás levelei üdítően hatnak a téli hónapok után és kiválóan alkalmasak salátákba, levesekbe vagy akár főzelékekbe is. Leveleibe tekerhetünk kis vendégváró falatkákat, de fermentálhatjuk is három százalékos sózással. Réteken, legelőkön, mezők szélén találkozhatunk vele, gyakran nagyobb telepeket alkot.

Magas C-vitamin-tartalma miatt régen skorbut ellen is fogyasztották.

A zsenge levelek nyersen is fogyaszthatóak, például szendvicsekben vagy turmixokban, de forrázva enyhén savanykás ízű teát is készíthetünk belőle. Oxálsavtartalma miatt mértékkel fogyasszuk és veseproblémák vagy vesekő esetén csak csemegeként, kis mennyiségekben javasolt. Rószaszín virágai és termései dekorációként használhatóak, szépen száradnak és jól tárolhatóak.

Spenóttal vegyesen javasolt keverni, így enyhül savanykássága és a gyerekek számára is élvezhetővé válik.

Összetéveszthető a rokonaival, például a juhsóskával, amely szintén ehető, de levelei vékony, keskeny és inkább nyílhegy alakúak. Ökológiai szempontból nagyon értékes növényünk, a kis rókalepke és medvelepke fajok hernyója is előszeretettel fogyasztja.

A tavaszi kankalin (Primula veris)
•  Fotó: Unsplash
Fotó: Unsplash

Kecses virágai magasra emelkednek a zöldülő fűből, így könnyedén észrevehetőek. Népies megnevezéssel kásavirágnak hívjuk. Levelei erős keserűségük miatt ritkábban használatosak, így inkább kellemes ízű virágai lecsípkedését javasoljuk. Legelők, gyeptársulások, gyümölcsösök gyakori növénye. Érdekessége, hogy virágait régen borok ízesítéséhez használták. Mi használhatjuk fermentált üdítőhöz, teához (infúzió), dekorálhatunk virágaival desszerteket, salátákat.

Enyhe nyugtató, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása lehet, így inkább a délutáni órákban fogyasszuk teáját.

Egy evőkanál szárítmányt forrázunk le három deci vízzel, lefedve hagyjuk ázni 7-8 percig. Jó kiegészítője a közkedvelt bodzavirág és citromfű, egymás hatásait kiegészítik és mivel kis mennyiségben javasolt használni, mindenképp érdemes keverni. Összetéveszthető a szártalan kankalinnal, amit vadonban előforduló ritkasága miatt kíméljünk. Neve is utal rá, virágai a talajhoz közel nevelkednek, és egy száron egyetlen virágot hoz a tavaszi kankalin tömeges lecsüngő virágaival szemben.

Várandósság, szoptatás ideje alatt és aszpirinallergia esetén kerüljük szalicilsav tartalma miatt.

Méhek, poszméhek és lepkék szívesen látogatják virágait értékes nektárja miatt.

A kígyóhagyma (Allium scorodoprasum)
•  Fotó: Dakó Viola
Fotó: Dakó Viola

Egyike a vidékünkön előforduló vadhagymáknak. Félárnyékos, nedves patakpartok, ligetek és gyümölcsösök növénye, a hó elolvadtával gyors fejlődésnek indul és korai gyűjtése miatt szervezetünk számára jó vitamin- és ásványianyag-forrás lehet. Fűszernövényként használjuk, frissen vagy szárítva. Hajlamos levélrozsdára, ezért figyeljünk, hogy narancssárgás foltoktól mentes, egészséges leveleit gyűjtsük. Ollóval célszerű begyűjteni és a csokrot befőttes gumival összekötni.

Nyáron megjelenő virágai és termései is fogyaszthatóak, sós ételekhez társíthatjuk.

A leveleit célszerű fermentálni három százalékos sózással, két hetet érlelve, így egész évben használhatjuk ízletes fűszerként. Erős fokhagymás íze miatt pesztóba is kerülhet, de házilag készült tésztaféléket is színezhetünk vele. Sok más mérgező hagymás növénnyel összetéveszthető, fényes és élénkzöld levelei miatt. Őszi kikericsekkel, tyúktaréj fajokkal kezdőként téveszthető, ezért mindig nagyon fontos pontosan meghatározni a tulajdonságai alapján, az illata a legnagyobb segítség. Az élőhelyen mindig hagyjunk belőle bőségesen, így virágzásakor táplálni tudja rovarok sokaságát is. Ha megtaláltuk az élőhelyét, akkor érdemes alaposan körbenézni, hiszen rokon fajaival gyakorta társul.

Találhatunk közelében érdes és bajuszos hagymákat is.

Gyakran fűfélének regisztrálják az avatatlan szemek, széles és hosszú levelei miatt. Legyünk kíváncsiak és szagoljunk meg minél több növényt, így fejlődhetünk és sikeresebbek lehetünk a biztonságos határozásban. Rajtunk kívül más erdei állatok is szívesen csemegéznek belőle, vaddisznók és kistestű mezei rágcsálók hagymája miatt keresik fel.

A simasüvegű kucsmagomba (Verpa conica)
•  Fotó: Dakó Viola
Fotó: Dakó Viola

Egy kizárólag tavasszal megjelenő faj, a gyors tavaszi felmelegedés nem kedvez számára. A klímaváltozás káros velejárója, hogy a hűvösebb tavaszi időszakokat kedvelő gombák eltűnőben vannak. Ligetes erdőkben, nyárfák és fűzfák környezetében fordul elő, kis mérete miatt nem vehető könnyen észre. Kalapja sima, harangszerű, világosbarnás színű, míg a tönkje üreges és törékeny. Bár ehetőnek tartják, fogyasztása körültekintést igényel, mivel egyes érzékenyebb embereknél gyomorpanaszokat okozhat. Mindig hőkezeljük (min. 20 perc) és először csak kis mennyiségben kóstoljunk belőle. A cseh kucsmagombához hasonlóan mártásokban, levesekben és omlettekben jól hasznosítható.

Gyűjtéskor ügyeljünk arra, hogy ne tévesszük össze mérgező papsapkagombákkal, melyek felszíne agytekervényes.

Különféle csigáknak szolgál csemegéül, kíméletesen gyűjtsük, hiszen a tavaszi időszakban még nem túl bőséges a vadonban fellelhető élelem. Az elidősödött pédányokat mindig hagyjuk a helyükön, így spóraszorással biztosítani tudja a további szaporodását. Gondoljunk a jövőre, ha minden évben szeretnénk részesülni a vadon kincseiből. Becsüljük és óvjuk azt, jusson is és maradjon is.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.