Nyáron, virágzása idején acélkékre színeződik, előtte zöldes árnyalatú. Ritka látvány, hogy a növény teljes föld feletti része kék legyen, de a kék iringó esetében
a szár, levelek és virágzat is kékesre színeződik.
Teljes virágzás idején flavonoidokat és antociánokat halmoz fel, ennek köszönhető a színváltozás. Elvirágzás után fakul ez a szín, szürkéssé változik. Ezért is érdemes abban az időszakban gyűjteni, amikor gyönyörű kék. A felhalmozott antioxidánsoknak köszönhetően ilyenkor a legelőnyösebb számunkra is;
a kék színanyagok gyulladáscsökkentő és sejtvédő hatással bírnak.
Gyógynövényként a kevésbé ismertek közé tartozik, pedig egyike a könnyen határozható fajoknak, a színe és bogáncsos megjelenése miatt. Az egész növény szúrós, ezért gyűjtéskor óvatosan bánjunk vele, és ollót is vigyünk magunkkal. A száraz virágkötészetben előszeretettel használják, de sokszor frissen, vágott virágként is találkozhatunk iringófajokkal.
A népi gyógyászat előszeretettel használta a föld feletti részeit teljes virágzás idején,
száraz köhögés, szamárköhögés esetén.
Ezt általában hetekig elhúzódó és kaparó, rohamokban jelentkező köhögés kíséri. A hivatalos fitoterápia a gyökeret említi leginkább, de virágos forrázata tapasztalat alapján
nyálkahártya-nyugtató hatással bír.
A kutatások bizonyítják, hogy föld feletti része (herba) mikrobaellenes és gyulladáscsökkentő, emiatt valóban hatékony ilyen esetben. Nálam is mindig lapul a házi patikában belőle, a téli időszakban sokszor veszem segítségül.
Teája kellemes ízű, megszárítva is szúrós, ha filtert használunk, akkor ne kézzel nyomkodjuk ki belőle a maradék teát, hanem kanállal. Teájához használjunk egy evőkanál szárított növényt, és forrázzuk le 300 ml vízzel, hagyjuk ázni 8–10 percig lefedve, és szűrést követően fogyasztható is. Kakukkfűvel jól társítható keverékben. Gyógyszertárban és bioboltban is vásárolhatunk belőle, amennyiben nem tudunk gyűjteni. Románul scai vânăt néven keressük. Szárítás után érdemes egy élesebb ollóval felvágni kisebb darabokra, de feldolgozó géppel is átapríthatjuk. Ez megkönnyíti a tárolást, kisebb helyre kerül, és felhasználás szempontjából is előnyösebb, könnyebben kezelhető lesz.
Gyűjtéséhez napsütötte legelőket, kaszálókat, száraz gyeptársulásokat keressünk, és igyekezzünk még az első nagyobb kaszálások előtt begyűjteni. Gyakori jelenség, hogy kék iringós élőhelyen pont akkor kaszálnak, amikor teljesen kékre színeződött. Ha már kéknek látjuk, ne várjunk sokáig a begyűjtésével. Dísznövényként is gyönyörű, a kertbe is telepíthetünk belőle világosabb részekre.
Szárazságtűrő, így a változó klímára felkészülve jó választás lehet öntözés nélküli ágyások kék színfoltjaként.
Kék színének és a nektár erős illatának köszönhetően sok nappali lepke, zengőlégy, méh és poszméh faj is látogatja. Speciális rovar is köthető hozzá, egy zengőlégy (Cheilosia eryngii), amelynek nincs magyar neve, de „iringó zengőlégyként” emlegetett. Kimondottan a kék iringóra specializálódott, egyedüli tápnövénye lárva formájában, így emiatt is fontos a növény védelme. Ha találkozunk kék iringóval, akkor az jelzésként szolgál (indikátorfaj), hogy egy kevésbé bolygatott, kaszált és ember által zavart területen vagyunk. Sajnos ezek egyre ritkábbak, így a kék iringót is rendesen keresni kell. Összetéveszthető szamárkenyér fajokkal, melyek szintén szúrósak, bogáncsosak és kékre színeződnek. Legalább kétszer akkora termetűek, és a virágzat is jelentősen nagyobb és gömb alakú. A szamárkenyér fajokat régen használták gyógynövényként, de jelenleg nem szerepelnek a hivatalos gyógyszerkönyvben.
Hosszú nyári virágzású gyógynövényünk, és kimondottan női teaként emlegetve ismeretes. Erős gyulladáscsökkentő hatású, ezért is szeretjük annyira. Íze nagyon erős, aromás és keserű anyagokkal telített.
Az abszint ital egyik hagyományos alapanyaga, ezért illata is ezt idézi.
Fogyasztását csak kúraszerűen javasolják, tartsunk szüneteket közötte, és célzottan fogyasszuk. Semmiképp se legyen napi, élvezeti teaként fogyasztva. Íze se feltétlen engedné ezt, keverékben fogyasztva megelőzésre is használhatjuk. 7–10 napokat tartsunk a kúrák között, de ha külsőleg használjuk, például ülőfürdőként vagy borogatásra, akkor nem szükséges a szünet. Másképp szívódnak fel a hatóanyagok a belső fogyasztáshoz képest.
Tavasszal a friss és zsenge leveleit salátákhoz keverve, dekorációként is fogyaszthatjuk. Ilyenkor íze még kellemes, és puha is. A virágzat is ehető, de nagyon intenzív ízű; ollóval felvágva és kis mennyiségben használhatjuk, főleg száraz és virágszegény időszakokban. Melegkedvelő és szárazságtűrő faj, napsütötte részeken keressük. Virágzata olykor a fehér alapszín helyett rózsaszínes, genetikailag nagyon változatos, és a talaj savasabb pH-ja is befolyásolhatja. A talaj kémhatása befolyásolhatja a virágok színét – gondoljunk a hortenziák példájára is. A rózsaszínes példányok ugyanúgy használhatóak.
A föld feletti részt gyűjtsük virágzás idején (herba), ezt megszárítva használhatjuk teaként, de tinktúra és olajos kivonat (macerátum) is készülhet belőle.
Összehúzó hatású és antibakteriális, ezért vérzéscsillapító külsőleg, sebgyógyító, és a kertben vagy kiránduláskor megsérülve helyben is használható.
Rágcsáljuk össze a leveleket, és gyengéden dörzsöljük a rovarcsípésre, sebre. Belsőleg fogyasztva a gyulladáscsökkentő hatása segítség lehet felfázás és vesemedence-gyulladás esetén, női betegségek kezelésében.
Menstruációs panaszok enyhítésére is alkalmas: görcsök és szabálytalan ciklus esetén alkalmazzuk, de ne menstruáció alatt igyuk.
Meghozhatja a menstruációt hamarabb 2–3 nappal, ezért ezt vegyük figyelembe. Akár pozitívan is használhatjuk, ha nyaralni vagy strandra megyünk. Közvetlenül menstruáció előtt és alatt fogyasztva erősítheti a görcsöket, és kellemetlen tüneteket is okozhat. Emiatt menstruáció után, a ciklus első felében és közepén biztonságos fogyasztani. Várandósság és szoptatás ideje alatt kerüljük, fokozhatja a méhösszehúzódást. Amennyiben nagy mennyiségben fogyasztjuk, akkor gyomorfájdalmat okozhat. Gyógyszerekkel fogyasztva (vérhígító, vérnyomáscsökkentő stb.) erősítheti azok hatását, ami kellemetlen mellékhatásokkal járhat. Ne fogyasszuk emiatt együtt ezeket belsőleg, csak önmagában.
Vékony csokorba felkötve is száríthatjuk, de napsütéstől védett és szellős helyet keressünk neki. Illóolajban gazdag, ezért növénytársításokban is hasznos lehet kertészkedés során.
Távol tartja a levéltetveket és a szúnyogokat is, így a ház köré ültetve is hasznos.
Dísznövényként színes és tarka virágú fajok is előfordulnak, belőlük is érdemes telepíteni a kertbe. Ezek nem gyógyhatásúak, de szárazságtűrőek és táplálják a beporzókat.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.