Sajtóhistorikum: háborús és békeidők

Liget 2021. június 14., 14:51

Egy gondos családapa akkor viseli szívén igazán gyermekei fejlődésének, felesége és saját maga egészsége fenntartásának állandó problémáját, ha odafigyel arra, hogy mindig legyen a család asztalán Nektár gyógytápsör – ajánlotta a Budapesti Orvosi Újság 1926-ban. Érdekes cikkeket gyűjtöttek össze ismét a Székelyhon napilap Látótér kiadványának Sajtóhistorikum rovatában.

A cigány zenészek tehetségét viszont a frontokon hasznosíthatták •  Fotó: Forrás: nagyhaboru.blog.hu (Kajon Árpád gyűjteménye)
galéria
A cigány zenészek tehetségét viszont a frontokon hasznosíthatták Fotó: Forrás: nagyhaboru.blog.hu (Kajon Árpád gyűjteménye)

„Ha valakinek Székelyudvarhelyen a vasúti állomás felé vezet az utja – különösen olyan napokon – mikor verőfénynyel süt a nap, mintegy 80-100 drb. munkátlan, henyélő és dologkerülő czigányt lát az állomás körül settenkedni, heverészni” – írták az Udvarhelyi Híradó 1917. április 22-ei számában. A cikk írója kiemeli, ha békeidők volnának, talán még megjárná, de háborús időben, amikor mindenki gürcöl és dolgozik, elfogadhatatlan.

Szintén egy udvarhelyi esetről számolt be a Székely-Udvarhely 1896. január 12-ei lapszáma.

Máréfalván Ilonka Dani 8-án amint haza tért lovai közé csapott, a megvadult állatok a templom előtti téren egy alig 12 éves leánykát halálra gázoltak volna, ha Bokor György kapitány közbejöttével segitség nem jő.

Nevezett kapitány a tettest felvezette a rendőrségre a hol Feleki Pál alkapitány szigoruan meg is büntette.”

A Csíki Lapok 1917. szeptember 19-ei lapszámában arról írtak, hogy Csató János főgimnáziumi tanár vezetése alatt a csíkszeredai főgimnázium IV. osztályának tanulói növénygyűjtés céljából kirándulni mentek a Kis-Somlyóra.

A Kis-Somlyó aljában a tanulók egy elesett magyar hős sírjára bukkantak.”

Miután a tanulók megható ünnepséggel – koszorút kötöttek és helyeztek el a sírra – áldoztak a 17 éves Nyiri András nyirbélteleki huszárnak, tanáruk „a tőle megszokott, erős hazafias érzéstől duzzadó, eszmékben gazdag beszédben lelkére kötötte tanitványainak, hogy szeressék hazájukat és érte, ha kell, életüket is szivesen áldozzák fel.”

További cikkeket a korabeli sajtóból a Látótér június 14-ei számának Sajtóhistorikum rovatában találnak.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.