A Csíki Mozi kiállítótere megtelt alkotásokkal – és azok alkotóival – kedd délután. A csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola végzős diákjai mutatták be szakérettségi munkáikat, egyfajta zárógesztusként az elmúlt négy évre vonatkozóan.
Nem szépíti a világot, inkább visszavezeti a gyökeréhez. Szabó János festőművész képei ősi formákat idéznek, élénk színekkel, mégis csendesen. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán az új kiállítássorozatot az ő munkái nyitották meg.
Van, amikor egy ruha többet mond ezer szónál. A szabása, a színe, a díszítése – és az a mozdulat, ahogy viselik. A Divat és változás című kiállítás éppen erről mesél: hogyan ölt formát a történelem selyemben, csipkében, gomblyukban.
Radnóti Miklós nemcsak egy költő volt a huszadik század viharaiban, hanem az emberi méltóság képviselője is. A 10. Csíkszeredai Könyvvásáron megnyílt vándorkiállítás – „Csönd ül szívemben” címmel – méltó emléket állít ennek a kivételes életműnek.
Szenteket ábrázoló szobrok, neonfény által formált alak, az égből lelógó ágy, kutyacsontváz, mindez nejlonháttérrel, madárhang kíséretében. Összefogja mindezt a közösség, a dizájn, a művészet. Megnyitotta kapuit a Transylvanian Design Week.
A nyolcvanhat éves Csiszér Imre nyugalmazott tanító, népművész életművét bemutató kiállítás nyílt a Csíki Mozi kiállítóterében, Székely-magyar festett és faragott népi ornamentika címmel.
A budapesti MNMKK Magyar Nemzeti Múzeumban nyitják meg március 15-én a kalandos utat bejárt Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben című tárlatot. A belépőjegyekből származó bevétel 50 százalékát a székelyföldi múzeumok javára fordítják.
A Székelyek – Örökség-mintázatok kiállításról tartott előadást Székelyek másként címmel Málnási Levente a Csíki várórák sorozat keretében: tárgyfotókon, történeteken és beszámolókon keresztül mesélt a nagyszabású tárlatról.
Bara Barnabás csíkszeredai szobrászművész a női testet helyezi a középpontba A szép fegyverkovácsné... című legújabb kiállításán. Azonban nem az idealizált alakokban öltenek formát az alkotások, hanem azt mutatják meg, hogy a női test is öregszik.
Óvnunk kell a régi házakat, hiszen azok a múltról tanúskodnak, az identitásunkat erősítik. Ennek vonatkozásában a Népi épített örökségünk gyerekszemmel rajzkiállítás is a kulturális értékek fontosságára hívja fel a figyelmet.
A fotográfiában a jelen és a múlt összefügg, viszont nem a múlttal akar foglalkozni, hanem a jelennel, és így letenni a kis jeleket a nagy idő folyamán – vallja magáról Czire Alpár fotográfus, akinek a Molnár István Múzeumban nyílt kiállítása.
A tájképtől egészen az absztrakt műfajokig láthatunk válogatást a Barabás Miklós Céh január 30-án nyílt csíkszeredai kiállításán. A tárlat harminc Hargita megyei képzőművész több mint száz alkotásából áll, Nagy Imrétől a kortárs generációk munkájáig.
Életével és művészetével összetéveszthetetlen alakja volt a város kulturális életének – hangzott el január 21-én a székelyudvarhelyi Művelődési Házban, ahol kiállítással emlékeztek a tíz éve elhunyt Karácsony Ernő festőművészre.
Erdélyi tájak, falurészek, templomok, csendéletek – a székelyudvarhelyi Gál Attila festőművész alkotásaiból nyílt kiállítás a székelykeresztúri Molnár István Múzeumban.
Nyolcadik kiadásához érkezett a Székelyföldi Grafikai Biennálé, a Csíki Székely Múzeum pedig második alkalommal ad otthont a nagy volumenű kiállítás egyik állomásának. Az idei felhozatalról Túros Eszter művészettörténésszel beszélgettünk.
Nagyszabású kiállítás nyílt a budapesti Néprajzi Múzeumban: tíz székelyföldi múzeum mutatkozik be egyetlen tárlaton. A Székelyek – Örökség-mintázatok című időszakos kiállítás létrehozói az élő, ma is alakuló kultúrát helyezik a középpontba.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.