Kedvenc tesztautóink 2021-ből

Pinti Attila 2021. december 17., 16:25

Nyolc új – köztük három elektromos, illetve egy plug-in hibrid – és kilenc használt tesztautó fordult meg idén szerkesztőségünknél. Valamennyi kipróbált típus emlékezetes maradt, ám van néhány, amely jóval az átlag fölé emelkedett.

Kedvenc tesztautóink 2021-ből
galéria
Kiemelten a legek. Idén tizenhét autót „láttunk vendégül”

Múlt évben 2019-hez képest jelentős visszaesés történt a Romániában újonnan bejegyzett autók számában – új gépkocsiknál közel 23, a használtaknál pedig 14 százalékos volt a csökkenés az autógyártók és -importőrök szövetségének (APIA) adatai szerint, nyilvánvalóan a koronavírus-járvánnyal járó korlátozások és pénzügyi bizonytalanság miatt. Idén enyhén stabilizálódni látszik a helyzet, 2020-hoz képest az év első tíz hónapjában 4,3 százalékkal több új, valamint 3 százalékkal több használt autó került forgalomba.

Van azonban egy szegmens, ami elképesztő ütemben bővül: a teljesen elektromos és a plug-in hibridek eladásai is „kilőttek”,

a hagyományos hibridmeghajtású gépkocsik értékesítése viszont gyakorlatilag stagnál. Érdekesség, hogy tavaly az összes forgalomba újonnan bejegyzett autó 85 százaléka személygépkocsi volt, és 55 százalékukat jogi személyek, azaz cégek vásárolták.

A villanyé a (közel)jövő

Három elektromos autót vettünk idén górcső alá – a második generációs Nissan Leaf és a belföldi piac „egyeduralmára” törő Dacia Spring mellett a Peugeot e-208-at. Ebben a kategóriában egyértelműen utóbbi tetszett a leginkább, elsősorban a biztató – több mint 300 kilométeres – hatótávolságnak, illetve a belsőégésű társaival gyakorlatilag azonos külső-belső miatt, ami sokkal felhasználóbarátabbá teszi az úgynevezett átmeneti időszakban.

Egyszerűsége, fapadossága és helyenként tapintható-érezhető kínai gyökerei ellenére szerettük a Dacia első villanyautóját, a Springet is, ami állami támogatás melletti rendkívül alacsony ára miatt predesztinált a sikerre. A Leaf is megfontolandó vétel, ám kevesebb érzelmet tud kiváltani. Ide sorolhatjuk még a Renault innovatív műszaki megoldását használó Captur E-Tech Plug-in Hybridet, amelyben egy benzin- és két villanymotor gondoskodik a haladásról, nulla emisszióval pedig akár hatvan kilométert is képes haladni. Jó, ultramodern és minőségi, de hosszabb utaknál számolni kell azzal, hogy mindössze 39 literes az üzemanyagtartálya, és ha merül az akkumulátorcsomag, akkor elég meredek fogyasztási adatokat képes produkálni.

Használtakra mindig lesz igény

A kilenc használt autó széles skálát fedett le, az egyszerű bevásárlóautótól (Volkswagen Polo) a 15 éves, amerikai gyökerű luxusnégykerekűig (Chrysler 300C), de próbaútra vittünk Volvo S40-et, izmos TSI-vel megbolondított kombi Škoda Octaviát, időtálló Toyota Avensist, RAV4-et, továbbá egyszerű formát meghazudtoló családi vagányt duplakuplungos automata váltóval (VW Touran). A legnagyobb hatással mégis a SuperSelect összkerékhajtási rendszerrel szerelt, elpusztíthatatlan, kocka formájú Mitsubishi Pajero Pinin volt ránk, az autó, amely előtt kevés akadály létezik, ráadásul aszfaltúton is vígan suhan.

A Pinin még egy évtizedekre tervezett robusztus gépállat, amely követeli a kemény igénybevételt. Leesett az állunk az Audi középméretű szabadidő-autójától, a háromliteres, hathengeres dízellel „ellátott” Q5 Quattrotól is, igaz, ezt a gépet a használt autókban gondolkodók elenyésző hányada engedheti meg magának. Aki viszont birtokosává válik, annak minden közös kilométer élmény lesz. A képzeletbeli dobogóra egy szintén „rétegmodell”, a már említett Chrysler 300C került fel. Ez a Mercedes-Benzzel „közösködő” típus nemcsak ígéri az örök luxust, hanem biztosra vehető, hogy húsz év múlva is szinte ugyanolyan felső kategóriás kényelemmel kényezteti a vezetőt és utasait, mint amikor legördült a gyártósorról – ráadásul árban már most egészen elérhető közelségbe került, csak arra kell vigyázni, hogy ne gondozatlan, agyonhajtott példányt fogjunk ki.

Mivel használt autókra mindig lesz igény, tiszta lelkiismerettel tudjuk ajánlani a felsoroltak közül bármelyik típust – a kezdő vezetőknek kifejezetten javasolva a 75 lóerős, könnyen kezelhető, fordulékony, lazán parkolható Volkswagen Polót.

Haldokló dízel

Az új személyautók piacáról lassan teljesen kiszorulnak a gázolajas verdák – a Daciánál például nem titkoltan aggódtak azért, hogy az 1.5-ös dCi nyugdíjazása kifejezetten rossz hatással lesz a Logan flottaértékesítésére. Nos, egyelőre úgy tűnik, hogy a kisebb, háromhengeres, szívó- vagy turbómotoros verziók is kelendők. Idén egyetlen új tesztautóban sem dolgozott dízel, helyüket a gyertyagyújtásos turbómotorok vették át. A Renault Captur E-Tech Plug-in Hybrid mellett éppen az említett Dacia Logan, illetve Sandero, valamint a Ford Kuga és a kevésbé ismert SsangYong Tivoli vendégeskedett nálunk.

Kezdjük utóbbival: a dél-koreai, nálunk többnyire még mindig ismeretlen SsangYong kis SUV-ja maradéktalanul „felnőtt” Európához, hajtásláncát tekintve sok riválist túl is szárnyalt, már csak egy picivel agresszívebb marketingkampány kellene, hogy nagyobb szeletet hasítson a kategória tortájából. A Dacia új szedánját, a Logant talán be sem kell mutatni, minden téren hatalmasat ugrott elődjéhez képest, a sikertörténet töretlenül folytatódik. Nagyszerűként értékeltük a Ford „csúcsragadozóját”, a Kugát is, a hobbiterepjáró literenként száz lóerő teljesítményű 1,5-ös turbómotorjával minden helyzetben elégséges erőt képes mozgósítani, ugyanakkor beltere igényes, műszerfala jövőbe mutató, helykínálata príma – nincs is igazán szükség ennél többre.

Idén a kedvencünk mégis egy, a mioveni-i telephelyen összeszerelt, Nyugat-Európában brutális népszerűségnek örvendő típus lett: a Dacia Sandero Stepway.

Ezzel a modellel a francia-román gyártó ismét megmutatta, hogy költségracionalizálással páratlan ár-értékű terméket lehet előállítani.

Igen, a Sandero anyaghasználat tekintetében alulmarad a német vagy akár francia konkurensekkel szemben – elsősorban a felhasznált kemény beltéri plasztik miatt –, de a végeredmény mégis kiváló, ráadásul a műszaki tartalom is utolérte az anyacéget, és a formatervre sem lehet ezúttal panasz, főleg a kerékjáratokat körülölelő műanyag elemeknek és a markáns megjelenésben nagy szerepet játszó tetősíneknek köszönhetően. Nem elhanyagolható, hogy aktív és passzív biztonság terén is mérföldekkel jár az elődök előtt, az meg csak hab a tortán, hogy már nem ismeretlen fogalom számára a vezetési élmény. Akinek a Duster túl nagy, de nem vonzó a Logan „puttonya”, annak tökéletes választás.

Különlegességek a középpontban

A 2022-es esztendő rovatunkat tekintve az újdonságok és népszerű használt modellek bemutatása mellett a kuriózumokról, egyedi autókról, illetve rendhagyó tartós tesztekről fog szólni, ahol többek között az is kiderül, mennyire vállalható alternatíva egy villanyautó, ha minél rövidebb idő alatt minél nagyobb távolságot szeretnénk megtenni. Tanulságos lesz.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.