Nem csak terepen van elemében: Mitsubishi Pajero Pinin

Pinti Attila 2021. május 21., 11:59 utolsó módosítás: 2021. május 21., 12:00

Apró túlnyúlások, rövid tengelytáv, kapcsolható állandó összkerékhajtás, difizár, felező – a terepjárók receptjének minden szükséges hozzávalója megvan a legendás Mitsubishi Pajero „törpeverziójában”, a Pininben. Az biztos, amíg nem ér le az alja, addig nincs előtte lehetetlen.

Közepes a hasmagasság, de ettől függetlenül képes gondtalanul haladni a járatlan utakon Fotó: Pinti Attila

Akinek az ezredfordulós Suzuki Vitara túl kommersz, annak a Toyota RAV4 mellett egy igazi típus jöhet számításba: az olasz Pininfarina formatervező által rajzolt Mitsubishi Pajero Pinin. Mindhárom autó kivételes terepjáró képességekkel bír, ilyen szempontból talán a Vitara a legjobb. Az első generációs – Pinin-kortárs – RAV4 külseje picit talán nőiesebb annál, mint amit a négykerekű hegymászóktól elvárnak a vadonba kalandozó férfiak, így nem csoda, hogy sokan teszik le a voksukat a hasábformával szétverhetetlenséget sugalló Pinin mellett.

Terepre rövidet

A nagy hasmagasságú, de hosszú, gyakran platóval is ellátott népszerű terepjárókhoz képest az ötajtós Pajero Pinin – van még kurtább, háromajtós kivitel is – egy agresszív törpe benyomását kelti, legnagyobb előnye a viszonylag rövid, 2450 milliméteres tengelytávja. Nemcsak a bukkanókon, hanem a nagyobb – de nem kiálló szikladarabokkal tűzdelt – akadályokon is nevetve túllendül, és ha olyan helyre jutna a vezető, ahonnan nincs tovább, a kis fordulóköre miatt szinte „helyben” megtérül. Azzal viszont számolni kell, hogy a hasmagasság „mindössze” húsz centiméter – ennél még a Dacia Dusteré is pontosan egy centivel több.

Hangulatos a vezetői tér, kár, hogy hátul már nincs sok okuk az utasoknak az örömre Fotó: Pinti Attila

Aggodalomra nincs ok, nyomvályús, puha talajú úton, járhatatlannak tűnő havas utakon megállíthatatlan az utánozhatatlanul jó összkerékhajtási rendszernek köszönhetően. A Mitsubishi saját fejlesztésű, Super Select elnevezésű rendszerénél manuálisan kapcsolható csak hátsókerék-, majd összkerék-hajtás, illetve difizár, végül pedig felező, a tereptől függően. Az ötfokozatú kéziváltó első sebességfokozata nagyon rövid áttételezésű, pont emiatt csak extrém esetekben, reménytelennek tűnő szituációkban van szükség a felezőre.

Aszfalton sem esik kétségbe

A hobbiterepjárók egyfajta elődjének tekinthető Pinin aszfalton sem ijed meg. Az elől MacPherson, hátul merev tengelyes, hosszanti kitámasztókkal és spirálrugókkal támogatott futómű kifejezetten komfortos, teljesen elviselhető körülményeket teremt a vezetőnek és utasainak. A magas test és rövid tengelytáv kötelező velejárója egyrészt a fokozott oldalszél-érzékenység, de ez a kombináció az egyenesfutásra sincs túl jó hatással.

Lehetne biztonságosabb

Balesetnél leginkább a Pininnel „találkozó” gyalogosok vannak bajban az EuroNCAP korabeli töréstesztje szerint. A kockaforma eleve nem kedvez a gyalogosvédelemnek, ezen az értékelési részen majdnem pont nélkül maradt a terepjáró, aztán kiderült, hogy ha „egy bizonyos szögből, egy bizonyos felületdarabon” zuhan a motorháztetőre a szerencsétlen járókelő, van esélye a túlélésre. Kicsivel jobb csak a helyzet frontális ütközés esetén: nemhogy az A-, hanem a B-oszlop is megroggyan ilyenkor, és ezt még az alapfelszereltséghez tartozó két elülső légzsák sem tudja ellensúlyozni – főleg, hogy a vezető oldalán a pedálok és a kormánykerék is eléggé a sofőr felé mozdul. A magasabb építésnek köszönhetően a legjobb védelmet oldalütközésnél nyújtja a gép.

Van étvágya

A kétliteres, soros négyhengeres, közvetlen befecskendezéses, hengerenként négyszelepes szívómotor 129 lóerőt présel ki magából 5000-es percenkénti fordulatszámnál. Alacsony fordulatszámon enyhén nyomatékszegény, így nem is sértődik meg, ha pörgősebb üzemmódban használódik. Érdekesség, hogy az üzemanyag típusát jelző GDI felirat nem dízelt jelöl, hanem a Gasoline Direct Injection, azaz a közvetlen benzinbefecskendezés rövidítése.

Csak alacsony fordulatszámon lomha a közvetlen befecskendezéses benzinmotor Fotó: Pinti Attila

Az összkerékhajtási rendszer pluszsúlya és összetettsége ellenére a Pinin meglepően jól gyorsul, bár autópálya-tempónál már érezhetően – no meg hallhatóan – erőlködni kezd a motor, ami az üzemanyag-fogyasztásra sincs jó hatással: nem nehéz 12-13 literes átlagot kihozni ilyenkor. Nem csoda, hogy van, akinek egy teletank – 53 liter – csak 400 kilométerre elegendő.

Ha csomagtér kell, akkor ötajtós

Belevaló összkerekes járműként a pótkerék az ötödik (csomagtér)ajtón kapott helyet, mélyre elhelyezve, máshol nem is nagyon jutna hely. Elöl tágas a Pinin, és szép, egyszerű, de átgondolt – noha mai szemmel elavultnak tűnő – a vezetői tér, csak a szükséges gombokkal és kapcsolókkal, hátulra már „passzírozni” kell az utasokat. Az ötajtósba maga a bejutás egyszerű, a háromajtós kialakításúnál már kínszenvedés, a visszafogott tengelytávnak köszönhetően azonban mindkét változatban kevés hosszában a hely. Az üléssornak sok esetben jobb csomagtartó funkciót adni, tekintve, hogy maga a poggyásztér alaphelyzetben 358 literes – a rövidebb Pininé ráadásul csak 165 liter.

A Mitsubishi okosan vegyítette a természetjáró komolyságot a hétköznapi használhatósággal, és nem érződik, hogy kompromisszumos megoldáshoz kellett volna nyúlniuk a tervezőknek

– vagyis a Pininnek hiába vannak inkább terepjárós génjei, az egyszerű személyautókhoz szokott sofőrök is hibátlanul megtalálják a helyüket benne. Ebből a szempontból messze túlszárnyalja úgy a Vitarát, mint a RAV4-et.

Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI 129 LE (2003)
Gyári adatok 1999 cm³ GDI
Teljesítmény (5000 fordulat/percnél) 95 kW/129 LE
Forgatónyomaték (3500 fordulat/percnél) 190 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 10,8 mp
Végsebesség 170 km/óra
Üzemanyag-fogyasztás (város/városon kívül/vegyes) 12,2/8,0/9,5 liter
Sebességváltó ötfokozatú kézi
Hosszúság/Szélesség/Magasság 4035/1695/1735 mm
Tengelytáv 2450 mm
Nyomtáv (elöl/hátul) 1435/1445 mm
Csomagtér 358–1158 liter
Üzemanyagtartály 53 liter
Abroncsméret 215/65R16
Önsúly/Megengedett össztömeg 1481/1890 kg

 

•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.