A Hargita Menedékház születése

Liget 2021. február 09., 10:29

Nyolc évtizede vigyázza a Madarasi Hargitát az udvarhelyi és környékbeli sízők első számú helyének fő és legrégebbi épülete. Bár profi síversenyt nem, csak amatőr megmérettetést lehet tartani a helyszínen, az épület és annak története egybeforrt a hellyel. A Székelyhon napilap Erdélyi Sport kiadványában a Hargita Menedékházról olvashatnak.

A Hargita Menedékház a megépítése után, 1941–42 telén •  Fotó: Péter Attila: Életem filmkockái című kötete
galéria
A Hargita Menedékház a megépítése után, 1941–42 telén Fotó: Péter Attila: Életem filmkockái című kötete

Székelyudvarhelyen és környékén a sízés már az 1920-as években megjelent, a szervezett versenyek a harmincas években indultak el – ebben élen járt a Hargita Testedző Egylet, illetve annak 1934-ben létrehozott síszakosztálya.

Akkoriban rendszeresen kirándultak az udvarhelyiek az Ivó völgye vagy Kápolnásfalu irányából a Madarasi Hargitára, ahol sízni is lehetett – ám a harmincas években csak egyetlen kis vadászház állt azon a helyen, ahol ma már több kisebb-nagyobb panzió működik.

A menedékház avatásán (1942. augusztus 30-án) beszédet mond Zárug Endre, a Hargita Testedző Egylet turisztikai szakosztályának főtitkára •  Fotó: Péter Attila: Életem filmkockái című kötete
A menedékház avatásán (1942. augusztus 30-án) beszédet mond Zárug Endre, a Hargita Testedző Egylet turisztikai szakosztályának főtitkára Fotó: Péter Attila: Életem filmkockái című kötete

1939-ben ebben a vadászházban egy baráti társaságban született meg egy nagyobb, több igényt kiszolgáló menedékház gondolata: az ötletet felvető Zárug Endrén kívül Máthé Sándor, Czikmántori Ottó, Tassaly Andor, Kénosi Gyula, Balássy Lajos, Roth András, valamint Kováts István fényképész voltak jelen – utóbbi évtizedekig fényképezte a Hargita szépségeit. Az elképzelést követte a tett, viszont egy év múlva bekövetkezett az, amit akkor és ott oly sokan vártak: 

Erdély és Székelyföld nagy részét visszacsatolták Magyarországhoz, ez pedig azzal is járt, hogy a magyar állam lehetőségeihez mérten kezdett infrastrukturális fejlesztéseket végezni a visszakerült területeken.

Épületek, utak épültek, és ebbe a „hullámba” beleesett a Madarasi Hargitán 1941-ben épülni kezdett menedékház is.

A menedékház felszentelése 1942. augusztus 30-án •  Fotó: Péter Attila: Életem filmkockái című kötete
A menedékház felszentelése 1942. augusztus 30-án Fotó: Péter Attila: Életem filmkockái című kötete

A használatba adott menedékházat 1942. augusztus 30-án, az Észak-Erdélyt Magyarországhoz visszacsatoló második bécsi döntés harmadik évfordulóján avatták fel. Történetéről bővebben az Erdélyi Sport február 9-ei lapszámában írnak.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.