Múzeumi sztorik: A hegyi emberek népdalaiból eredő szürrealizmus

Péter Beáta 2025. január 10., 14:35

Szász Endrére emlékeznek a januári hónap tárgyával a Csíki Székely Múzeumban. A világhírű művész 99 évvel ezelőtt, 1926. január 7-én született Csíkszeredában. A Halas férfi című alkotását a múzeum jegypénztárában lehet megtekinteni.

Halas férfi •  Fotó: Forrás: Csíki Székely Múzeum
galéria
Halas férfi Fotó: Forrás: Csíki Székely Múzeum

Szász Endre az 1950-es években könyvillusztrációival aratott sikereket, majd érdeklődése egyre inkább a festészet felé fordult és sajátos festőtechnikájával, klasszikus mesterek technikájából merítő, azt szürrealisztikus elemekkel ötvöző festői stílusával hívta fel magára a figyelmet, és vált széles körben ünnepelt festővé.

Látvány- és díszlettervezőként a filmszakmában is letette névjegyét – például az Egri csillagok díszlet- és jelmeztervei elkészítésében vállalt szerepet –, de neve talán leginkább a ’80-as évekbeli, Hollóházán végzett tevékenységével, a porcelán széles körű felhasználhatósága és népszerűsítése terén elért eredményeivel forrott össze

– magyarázta Túros Eszter művészettörténész. Kiemelte, művészi pályáját, élettörténetét egyaránt nagy fordulatok jellemzik. Marosvásárhelyen, Budapesten tanult, később Torontóban, majd Los Angelesben élt, de eljutott Alaszkába, Mexikóba, Afrikába és Kínába is. A hetvenes évek végén visszatelepedett Magyarországra.

Úgy székely művész, hogy elment innen és igazából soha nem tért vissza, de az, amiből táplálkozik, ide vezethető vissza a hegyi emberhez, ehhez a kultúrához és valóban ő úgy építi fel a saját világát, hogy ebből a fantáziavilágból merítkezik”

– fogalmazott Túros Eszter a Daczó Katalin által 2021-ben készített riportfilmben, amely Szász Endre indulásába és szülővárosával való viszonyába nyújt betekintést.

Szász Endre 1983-ban •  Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán
Szász Endre 1983-ban Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

2003. augusztus 18-án hunyt el 78 évesen. Hagyatékának jelentős része a miskoci Hermann Ottó Múzeum kezelésébe került. Szülővárosában 2005-ben utcát neveztek el róla, és két alkalommal a Csíki Székely Múzeumban kiállításon is megcsodálhattuk az alkotásait. Legutóbb 2016-ban a miskolci múzeummal közös kiállításon több mint hatvan alkotása volt jelen Csíkszeredában.

Szász Endre nevének hallatán képek jutnak eszünkbe: szépirodalmi illusztrációk, porcelántárgyakat díszítő rajzok, bakelit lemezborítók, bélyegek stb. – mondta el akkor a megnyitón Pirint Andrea, a kiállítás kurátora.

Szász Endre művészete az életünk része. Ha készülne egy olyan felmérés, hogy kik azok a magyar képzőművészek, akik benne élnek a vizuális emlékezetünkben, biztos vagyok abban, hogy Szász Endre benne volna az első ötben, de az is lehet, hogy az első háromban.

De ha egy olyan listát írnánk össze, hogy vajon kik a legvitatottabb magyar mesterek, akkor valószínűleg ugyancsak dobogós helyen végezne.”

Szász Endre nyilatkozatai szerint képi világának karaktere annak az élményanyagnak a hatására alakult ki, amelyet Székelyföldön gyűjtött össze:

Az én szürrealizmusom a népdalokból ered, nevezetesen a hegyi emberek népdalaiból.

[...] A hegyi ember nem lát keresztül a sötét erdőn. Benn a rengetegben homályt tapasztal, különös gyökereket lát, misztikum környezi, és nem látja azt, ami a hegy mögött van. Ezért kitalálja, és olyankor képekben fantáziál. A Hargita-erdei ember képek révén jeleníti meg az érzékeivel meg nem tapasztalt titokzatosságot. Jelképeket használ. A szimbolika pedig a szürrealizmus teremtője.”

A Csíki Székely Múzeumban 25 alkotását őrzik, többnyire metszeteket, szitanyomatokat, illetve két, olajjal festett szürreális hatású portréját, melyek egyikét (Halas férfi; olaj, farost, 45 x 45 cm) januárban eredetiben is megtekinhetik az érdeklődők.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.