Fegyelem a játékban: ekképpen jellemezhetnénk Fazakas Ildikó INTRO című, Csíkszeredában nyílt kiállítását. A grafikus ugyanis alkotásaiban játszik a térrel, a textúrákkal, a technikákkal, és mindezt sajátos művészi módján teszi.
Szász Endrére emlékeznek a januári hónap tárgyával a Csíki Székely Múzeumban. A világhírű művész 99 évvel ezelőtt, 1926. január 7-én született Csíkszeredában. A Halas férfi című alkotását a múzeum jegypénztárában lehet megtekinteni.
A Csíki Székely Múzeumban az októberi hónap tárgyát az őszi színekbe öltöző természet, illetve az évszakhoz köthető mezei munka ihlette, a pityókaszedés. A Krumpliszedőket szemlélve, az idős Nagy Imre festői világa tárul elénk – egyetlen képbe sűrítve.
A valóság nem axióma, annyiféle, ahányan megtapasztaljuk – hangzott el csütörtök délután a székelykeresztúri Molnár István Múzeumban, ahol a csíkszeredai Studio 9 csoportosulásnak nyílt kiállítása.
Milyen lehet középkori technikával festéket létrehozni, s milyen lenne a jelenünk a történelmi múltunk – történeteink, örökségeink – ismerete nélkül? Ezeken a kérdéseken elgondolkodva beszélgettünk a székelyudvarhelyi Czerják Eszter festőművésszel.
Bánk bán, Prospero, Tiborc, Liliomfi, Csongor és Tünde, Don Juan, Rómeó és Júlia, Antigoné, Hamlet – a drámairodalom híres darabjai és szereplői nyomán nevezték el a Csíki Játékszín bérleteit, amelyeket ezúttal Hatházi Rebeka kollázsaival illusztráltak.
Az általa tapasztalt élményekből próbál hátrahagyni, megörökíteni az ifjú nemzedék tagjai számára olyan „ízeket”, amelyeket ők már nem tudnak megtapasztalni – vallja Balázs József festőművész, akivel az évfordulós kiállítása apropóján beszélgettünk.
A tűző napsütés elől árnyékos helyekre húzódva dolgoznak a képző- és fotóművészek a székelyudvarhelyi Spanyár-ház udvarán, amikor betoppanunk. A tizenharmadik Pulzus alkotótábor a végéhez közeledik, a rendezvényt csütörtökön kiállítással zárják.
Egyedi és különleges kulturális eseményre hívta az érdeklődőket július 11-én a Haáz Rezső Múzeum a Kossuth Lajos utcai Képtár kiállítóterébe: Kis Endre képzőművész Utazás a fehér zajba című kiállításának megnyitóját rendhagyó tárlatvezetéssel fűszerezték.
Moldován Mária Maszenka közel húsz éve varrja, hímezi, esetenként bőrrel díszíti oldal- és válltáskáit, többfunkciós hátizsákjait, s mégis nehezen találni köztük két egyforma darabot. Nemrégiben egy teljesen új kollekciót dobott a piacra.
Alig tudunk valamit a székely művészekről, a székely festőiskoláról – ebből a felismerésből indult Zsigmond Attila filmrendező késztetése, hogy egy ismeretterjesztő filmet készítsen erről. A készítés közben pedig kialakult a gyűjtőszenvedély.
Kimagasló zenei kínálattal várja a jazz szerelmeseit öt napon keresztül a Csíkszeredai Nemzetközi Jazzfesztivál. A fesztivál arculati elemei, Fazakas Barna reklámgrafikái is a program és a jazzmuzsika színességét tükrözik.
Nem tanulta iskolában, nem leste el nagy mesterektől, csak festette rendületlenül a maga és mások örömére egymás után a képeket több mint hatvan éven keresztül, Isten adta tehetséggel, a 97 éves Bartalis Viktória. Őt látogattuk meg.
Láncfűrészek hangja verte fel a csendet egy esős hétköznapi reggelen Szovátán, a Medve-tó körüli sétányon. Mint kiderült, nem fát vágnak, a kidőlt fatörzsekbe állatokat faragnak. Kicsiket, nagyokat, jól látható helyen levőket és rejtőzködőket.
Több mint tíz éve fogott neki id. Szabó András művészettörténész, főmuzeológus ahhoz a kutatáshoz, amely során a csíki képzőművészeti élet kezdeteit és a jelesebb, lezárt életművel rendelkező képviselőit térképezte fel.
A Temesváron élő Bajkó Attila képzőművész nemrégiben szülővárosába, Csíkszeredába hozott el a munkáiból egy kiállítási anyagot, és ez jó alkalom volt arra, hogy végigtekintsünk eddigi életútján, pályafutásán.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.