A Radnóti-életmű nagyon erős esszenciája a 20. századnak, minden szépségével és fájdalmával együtt – hangzott el, amikor Juhász Annával és Vecsei H. Miklóssal a közelgő erdélyi turnéról beszélgettünk.
Az általa tapasztalt élményekből próbál hátrahagyni, megörökíteni az ifjú nemzedék tagjai számára olyan „ízeket”, amelyeket ők már nem tudnak megtapasztalni – vallja Balázs József festőművész, akivel az évfordulós kiállítása apropóján beszélgettünk.
Egyszerre volt író, karikaturista és „stand up-os”, bohém életű és végtelenül szomorú. Emléke egyre jobban megfakul, s habár utca és színház is viseli nevét Székelyudvarhelyen, no meg szobra is van, egy igazi, nagy monográfia még mindig hiányzik.
Az író, akinek szövegei soha nem lesznek elavultak, mert mindig mást és mást fedez fel bennük az ember, pontosan ma ötvenöt éve halt meg Budapesten. Füst Milán a magyar irodalomtörténet egyik legkülönlegesebb alakja.
Ádám Kati néni üzeni, hogy hétfőn fél öttől ismét lesz Aprók Táncháza – olvasható októbertől júniusig hétről hétre az anyás-babás online csoportokban. Ezelőtt harminc esztendeje jött létre Csíkszeredában a legkisebbek számára az Aprók Táncháza.
Nagyszabású előadással ünnepli tizenöt éves fennállását a Tóth Larisa Táncstúdió: a Queen-show keretében a klasszikus- és dzsesszbalett, valamint a hip-hop csoportok mintegy 250 tagja táncol június 16-án és 17-én.
Tizenöt évvel ezelőtt egy koncert erejéig álltak össze, majd jött a következő, aztán a következő. Közben tagok cserélődtek, idők változtak, felbomlottak, majd újra összeálltak, sztárt „faragtak” Bélából, aki egy gombgyárban dolgozik.
Kilencven éves lenne ma, de több mint tíz éve elhunyt Bálint Tibor, a kis emberek nagy írója. A romániai magyar irodalom meghatározó alakja volt a hetvenes-nyolcvanas években, aki minden műfajban otthonosan mozgott, és nem is akárhogyan.
Negyvenöt éve annak, hogy „az első kapavágás” elvégeztetett a területen, illetve negyven, hogy a meglévő többi osztály mellé a laboratórium is beköltözött: 1982. május 10. óta működik teljes kapacitással Székelyudvarhely új városi kórháza.
A kommunista történetírás is úgy mutatta be az erdélyi egyházkerületeket és papokat, mint akik inkább forradalomellenesek voltak 1848–49-ben. Tamási Zsolt egyháztörténész állítja: nagyon is forradalompártiak voltak az erdélyi papok.
185 éve hunyt el a székelyudvarhelyi református kollégium egyik legjelentősebb tanára, aki a felvilágosodás eszméit hirdette az egykori iskolavárosban. Szigethi Gyula Mihály ugyanakkor a helyi színjátszás egyik ősatyjának is tekinthető.
A 18. századi Erdély egyik legfontosabb és legnagyobb tudósaként tartjuk számon: egyszerre volt pap, író és történész, illetve bölcs ember. A Hollandiában tanuló, majd hazatérő és népét szolgáló Bod Péterben a felvilágosodás előfutárát tisztelhetjük.
A székelyföldi nagy gimnáziumok élén a legnehezebb időkben is olyan tanár-igazgatók álltak, akiknek sem a neve, sem pedig a tevékenysége nem merült feledésbe. Közülük az egyik Biró Lajos, aki húsz évet tanított a székelyudvarhelyi gimnáziumban.
Úgy lett értelmiségi, hogy származása miatt nem végezhetett egyetemet, anyanyelvünk ápolását szolgáló cikkei évtizedekig jelen voltak a székelyföldi lapokban. Élete szomorú és vidám sorsfordulatokkal volt tele. Nyolcvanéves lett Komoróczy György.
Százötven éve született az idősebbik Szemlér Ferenc – a Székelyudvarhelyen ismertté vált gimnáziumi tanár fia híres író és műfordító lett. Ugyan kettejük életpályája, karrierje igencsak eltért egymástól.
Pilinszky mosolyogna, ha látná a csíkszeredai Role zenekar legújabb videóklipjét. Legalább is ezt remélik a zenekar tagjai, akik Pilinszky János születésének századik érfordulójára meglepetést terveznek.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.