Több évtizede várja már a székelyudvarhelyi Kékiringó Néptánccsoport korosztálytól függetlenül azokat, akik szeretnek, vagy szeretnének megtanulni táncolni.
Aki Tusványoson belépett a Kriza János Csűrbe, azt láthatta, hogy a táncházas forgatagban japán emberek is vannak, akik ráadásul úgy járják az erdélyi táncokat, hogy az csuda. Kik ők, honnan jöttek, és mit csináltak itt? Erről Melles Endre mesélt.
Virág Imola, a sepsiszentgyörgyi Százlábú és Százlábacskák együttesek vezetője, a Háromszék Táncegyüttes egykori tagja több mint húsz évet töltött a színpadon mint hivatásos táncos. S habár lélekben mindig is táncolni fog, tavaly visszavonult a szakmától.
Nem az a kérdés, hogy magyar, román, cigány vagy szász az anyag, hanem az, hogy laktató és jó legyen az étrend, véli az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány elnöke. Kelemen Lászlót és munkatársait a hálózat terveiről, elképzeléseiről kérdeztük.
Táncol és énekel, jellegzetes, mély hangja messze száll a mulatságokban. Márdirosz Ágnessel, a Csíki Játékszín művésznőjével beszélgettünk az ő „népies” énjéről.
Ádám Kati néni üzeni, hogy hétfőn fél öttől ismét lesz Aprók Táncháza – olvasható októbertől júniusig hétről hétre az anyás-babás online csoportokban. Ezelőtt harminc esztendeje jött létre Csíkszeredában a legkisebbek számára az Aprók Táncháza.
Nyolcvannyolc éve született Kosz Szilveszter táncmester, koreográfus, ötvenöt éve született ifj. Kosz Szilveszter. Az apai táncörökséget továbbvivő fiú édesapja emlékére és tiszteletére ezelőtt huszonöt évvel gyermeknéptánc-csoportot alapított.
Kásler Magda elementáris erővel hat a környezetére: nem csak szépsége, de énekhangja és tánca is magával ragadja a nézőt. A Maros Művészegyüttes tánckarvezetőjének és népdalénekesének munkáját nemrég Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetéssel ismerték el.
Noha otthonosan mozgott az akrobatikus rock and roll, a balett, a versenytánc világában, ő mégis néhány évvel ezelőtt a néptáncot választotta. Vagy a néptánc választotta volna őt? Halász Anna ízig-vérig budapesti lány, aki tavaly ősztől a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes hivatásos táncosa.
Szereti a kihívást, a néptáncban találta meg a saját útját. Számos megmérettetésen vett már részt, néhány hete pedig Junior Príma Díjban részesült népművészet és közművelődés kategóriában. Melles Endre néptáncos-előadóművésszel beszélgettünk.
A Magyar Állami Népi Együttes a Magyar Kultúra Hetén Szatmárnémetiben lép fel. A január 23-ai est műsorán a Kolozsvári piactéren című produkció szerepel.
Mi történik, ha a „bokréták” találkoznak? Hatalmas mulatságot csapnak, táncházzal, jó kedvvel és sok-sok mókával fűszerezve. Nemrégiben Körtvélyfáján találkoztak a Bokréta nevet viselő néptánccsoportok.
A budapesti Hagyományok Házában lép fel gyermekműsorával november 24-én a Bekecs Néptáncegyüttes. Előadásukban Székelyföld mondái elevenednek meg.
A Kis-Küküllő menti Ádámosnak, Vízmellék egyik falujának a népzenéjével ismertet meg a Hagyományok Háza legújabb kiadványa. A Horváth Attila és Árendás Péter gondozásában megjelent hangszeres népzenei példatár Kozák József ádámosi prímás dallamaiból merít.
Már hatévesen ropta a táncot, és a rá következő negyven évben abba se hagyta. Életformájává vált a néptáncolás, és noha közel negyven táncot ismer, úgy véli, még mindig van tanulnivalója. Péter Lászlónak az idei Ezer Székely Leány Találkozón volt az utolsó fellépése.
Csoóri Sándor szerint a néptánctörténetnek két nagy mozzanata volt: amikor felkerült a színpadra, majd pedig amikor lekerült a színpadról, vissza a földre. Az utóbbi a hetvenes években elterjedő néptáncházmozgalom, amely negyven évvel ezelőtt érte el Marosvásárhelyt. 1978. október 21-én tartották az első marosvásárhelyi t&
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.