Gévagombát, fűszernövényt igen, nárciszt ne szedjünk a kosarunkba

Dakó Viola 2025. május 08., 08:00 utolsó módosítás: 2025. május 08., 09:54

A nyári hőség megérkezése előtt még használjuk ki a tavaszi időszak bőségét, gyűjtögessünk ízletes gombákat és fűszernövényeket is. A tövisaljagomba, sárga gévagomba, borsfű- és vadszederhajtások is bekerülhetnek a kosarunkba, ismerkedjünk meg ezekkel a fajokkal közelebbről. Ismeretterjesztő jelleggel a vadnárcisz védelméről is szó esik.

galéria

A tövisaljagomba (Entoloma clypeatum)

Korábbi cikkünkben már említettük a májusi pereszkénél, ugyanis gyakran összetévesztik az emberek, ezért érdemes megtanulni a két faj közötti különbségeket. Azonos élőhelyet kedvelnek, árnyékos, szúrós bokrok alatt terem a tövisaljagomba is, kedveli a gyümölcsfákat, ezért szilvafaalja a népi neve is. Kalapja kissé púposodó és szürkés színű, gyakran berepedező és a lemezei idősödve koszos rózsaszínűvé változnak.

Illata inkább lisztes, húsa törékeny és gyorsan nyüvesedő faj.

A májusi pereszke gyümölcsös illatú, a kalap színe krémszínű vagy világosokker. A lemezei kalapszínűek és nem púposodik, húsa vastag. Kiadós esőzés után érdemes keresni gyümölcsösökben, sokszor egymás mellett is nőnek. Kora júniusig fordul elő, a nyári hőség megérkezése nem kedvez számára.

•  Fotó: Dakó Viola
Fotó: Dakó Viola

Gyűjtését kizárólag csak gyümölcsfák alól javasoljuk, összetéveszthető a hozzá nagyon hasonló zöldesszürke döggombával, mely inkább lomberdei faj. Specialista faj, a rózsafélék családjába tartozó cserjék és fák gyökérzetén élősködik. Ízletes gomba, főzhetünk belőle levest, készülhet mártásosan tokányként, de egyszerűen lepirítva, akár túróval is finom. Nem tárolható sokáig hűtőben, ezért igyekezzünk egy-két napon belül felhasználni.

A közönséges borsfű (Clinopodium vulgare)

Nálunk a vidéken vad bazsalikom néven ismert illatos fűszernövényünk. Sok kis apró rózsaszínes virágával díszíti a mezőket és legelőket, jól tűri a szárazságot is, így a nyári hőség megérkezése után is tudunk gyűjteni belőle. Virágzása előtt is gyűjthetünk belőle,

nagyon tipikus illata van, kicsit mentolos és bazsalikomos, virágos jegyekkel.

Salátanövényként, sós ételek dekorációjaként, de szörpként is fogyaszthatjuk. Virágaival is dekorálhatunk, 3-4 napig bírja a hűtőben történő tárolást is zárt, nedves dobozban. Beporzók kedvelt nektárforrása, hiszen hosszan virágzó faj, júniustól szeptemberig ontja illatos virágait. Sok nappali lepkefaj, poszméhek és vadméhek is felkeresik apró virágait.

Megszáríthatjuk teának vagy zöldfűszernek is.

Teájához (infúzió) 1 evőkanál szárítmányt forrázunk le 3 deci vízzel és hagyjuk állni 5-6 percig. Emésztést elősegítő és görcsoldó hatása lehet, ezért nehéz ételekhez javasolt teaként fogyasztani. Várandósság alatt kerülendő magas illóolaj tartalma és lehetséges méhösszehúzó hatása miatt.

A vadszeder (Rubus spp.)

•  Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Hajtásai májusban még elég puhák és zsengék, ezért a fiatalabb leveleiből érdemes gyűjtenünk. Tömegesen elérhető faj, salátanövényként keverhetjük más növényekkel, fermentálhatjuk savanyúságként jól megfűszerezve, később pedig leveleiből teának is száríthatunk. A vadmálna leveleihez hasonló módon tudjuk felhasználni, akár keverhetjük is a kettőt. Sokféle vadszeder faj fordul elő a vidékünkön, mindegyik fogyasztható, és nyáron is keressük fel az állományokat a termések miatt.

Kellemes ízű tea (infúzió) készíthető belőle, keverjük más gyógynövényekkel is, alapozó ízt fog majd biztosítani a keverékben.

Önmagában használva forrázzunk le egy evőkanál szárított levelet 3 deci vízzel és áztassuk 10-12 percig. Összehúzó hatású, ezért hasmenés esetén is jól alkalmazható. Ne vigyük túlzásba fogyasztását, csersav tartalma miatt nagy mennyiségben történő fogyasztása gyomorpanaszokat okozhat.

Jól szabályozza a vércukorszintet is, ezért cukorbetegnek kimondottan javasolt.

Cserjésedő telepei kiváló fészkelőhelyet biztosítanak különféle madaraknak, búvóhelyként is szolgálnak apró emlősök és hüllők számára. Sűrű gyökérzetével csökkenti az eróziót és úttörő (pionír) fajnak is minősül. Tarvágást vagy erdei tüzet követően elsőként jelenik meg és telepedik meg az átalakult élőhelyen, stressztűrő képessége nagy és újra életet visz a kopár élőhelyekre.

A sárga gévagomba (Laetiporus sulphureus)

•  Fotó: Dakó Viola
Fotó: Dakó Viola

Egyike az ehető taplóinknak, fűzfagomba és fűzfatüdő a népi megnevezése. Élénksárga nagy telepeket alkot, kedvelt fái a fűzek és gyümölcsfák, kimondottan a vadcseresznye. Kizárólag a fiatal példányai fogyaszthatóak, később fásodik és nagyon csersavas lesz az íze. Amíg a kés könnyedén vágja és nyomásra nem kemény, addig ideális fogyasztani. Május és június idején gyakorta találkozhatunk vele patakmedrek és folyópartok mentén. Életmódja lehet parazita, a fákat metszés vagy sérülés mentén támadja meg, illetve szaprofitaként is élhet, így az elhalt és korhadó faanyagot bontja. Íze nem tipikusan gombás, inkább semleges, állaga miatt közkedvelt gomba.

A csirkehúsra hasonlít leginkább, jól fűszerezve izgalmas fogásokat készíthetünk belőle.

Kimondottan javaslom vegetáriánusok és vegánok figyelmébe, fehérjetartalma magas, és mivel kalóriaszegény, így jól illeszthető diétás étrendbe is. Rántva nagyon finom, gombapaprikásként vagy mártásosan elkészítve is fogyasztható. Ha már kissé idősödő, akkor javasolt egy estére beáztatni (tejbe vagy vízbe), így kiázik sok csersav belőle.

Gombakolbász, fasírt is készülhet belőle, ha ledaráljuk és jól fűszerezzük.

Alaposan hőkezeljük (min. 20 perc) és ne az esti órákban fogyasszuk, mivel nehezen emészthető eledel. Készülhet belőle savanyúság is, megőrzi kellemes állagát, előtte mindenképp főzzük meg. Ha találunk gévagombát, akkor érdemes minden tavasszal meglátogatnunk az adott fát. Olykor ősszel is megjelenik, de a tavaszi időszakban tömegesebb. Nem szándékos módon, de olykor élőhelyeket is teremt, odvasodhatnak a fák a gévagomba által okozott korhadás miatt. Ezek az odúk később madarak és mókusok lakóhelyévé is válhatnak.

Termőtestei megannyi rovart is táplálnak, nem csak mi szeretjük elfogyasztani. Gombabogárfélék, gombaszúnyogok és gombalegyek lárvái csemegéznek belőle. Keresése közben ne a talajt nézzük megszokott módon, hanem először

a fákat tanuljuk meg felismerni és azok törzsét vizsgálva könnyedén észrevehető élénksárga és nagy termete miatt.

Összetéveszthető kezdők számára a fiatal almafa-rozsdástaplóval, melynek állaga keményebb és csak fiatal korában hasonlít csak a gévagombához. A gévagomba emeletesen terem, felülete egyenletlen és hullámos, nagyon változatos megjelenésű faj. Amennyiben nem vagyunk biztosak a határozásban, mindenképp kérjünk segítséget szakembertől is.

A csillagos nárcisz (Narcissus radiiflorus)

•  Fotó: Dakó Viola
Fotó: Dakó Viola

Nem kerül bele a vadon kosarába, mivel erősen mérgező. A vidékünkön több nárciszmező is található, és mivel májusban virágoznak az állományok, ezért ismeretterjesztő jelleggel bemutatom a vadnárcisz is. Érdemes tudnunk arról, hogy a csillagos nárcisz Romániában nem védett országos szinten, de

Hargita megyében oltalom alatt áll és tilos gyűjteni, értékesíteni.

Más helyi szabályozások is védhetik – amennyiben Natura2000-es területen fordul elő, akkor szintén oltalom alatt áll. Csodáljuk, szagoljuk meg, fényképezzük le, de ne gyűjtsünk belőle. Fényképezés közben figyeljük, hogy ne tapossuk le a növényeket!

Védjük az állományokat és mutassunk jó példát egymásnak is.

Nem kimondottan vázatartós, és mire kocsikázás után vázába kerülne, arra már eléggé el is hervad. Igaz, hogy a virágok gyűjtése által nem pusztítjuk el magát a növényt, viszont tömegek látogatják, tapossák és kéttucatnyi ember is egyszerre tépkedi serényen. Ha beállunk a tömegbe mi is nárciszt szedni, akkor semmiképp sem védjük őket. Gyerekeinknek is mutassuk jó példát:

ha vadvirágot szeretnénk gyűjteni, akkor nemsokára tele lesznek a mezők a kora nyári virágokkal, amelyek színesíthetik otthonunkat.

Margaréták, vad zsályák és baltacímek hada fog borítani mindent, ezekből kössünk csokrot. A legelő állatok ösztönösen elkerülik a nárciszt mérgezősége miatt. A vadnárcisz hegyi rétek, legelők növénye és kedveli a vizenyős de jó vízelvezetésű területeket. Szentegyházán minden évben szerveznek májusban nárciszfesztivált, érdemes ellátogatni.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.